Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiPro lingvisty

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaodkazy:

The Linguist List -- sbírka odkazů na lingvistické prameny, včetně materiálů o jednotlivých jazycích
yourDictionary.com -- stránka s odkazy na onlajnové slovníky, mluvnice a učebnice velmi mnoha jazyků
Ethnologue -- přehled všech jazyků světa
Omniglot -- přehled různých abeced a psacích systémů
Etymologické databáze -- etymologický slovník stokrát jinak
Ancient Scripts -- vyčerpávající stránka o písmech dávnověku

kluby o jednotlivých jazycích:

Ilmarinen Бырйы монэ, нош мон тонэ... 
Pokud vím, tak fryžština (nebo jak to česky je?) byla evidentně indoevropským jazykem, protože některým slovům rozuměli i Řekové. A jestliže Frygové žili někdy před 2 500 lety, i pod nánosem všech těch okolních jazyků by ten indoevropský základ v burušaskí měl být rozeznatelný, imho. Takhle mi nezbývá než se domnívat, že když už s těmi Frygy mají Burušové něco společného, tak to rozhodně není jazyk. Mohli nanejvýš přejmout nějaká slova.
(Aha.)
eh, než jsou denéské jazyky ketštině...
(Tak to snad ne "dokonce", myslel jsem, že se to předpokládalo vždycky takhle.)
Podle Starostina by dokonce burušaskí bylo bližší ketštině než na-denéským jazykům (u kterých jsem to asi trochu předčasně považoval za hotovou věc) http://starling.rinet.ru/Texts/deneyen.pdf
 
Ilmarinen: Jedině, že by byl potomkem nějakého jazyka, ze kterého se pak oddělila indoevropština.

Něčemu takovému je přece blízko ta teorie s těmi Frygy (tedy že rekonstruovanou indoevropštinu vezmeme jen za speciální případ té skutečné, protože jsme nerekonstruovali dost široce, resp. v celém dialektovém spektru).

Co se týče slovní zásoby, je to právě už dost daleko na to, aby se nedala poznat náhodná shoda od praslov. Co se týče fonetiky, tak tam hrají daleko větší roli místní jazykové svazy. A co se týče gramatiky, tak je to směsice mezi jazykovým svazem a zděděnou gramatikou. Tedy "indoevropský původ" asi bude prostě plauzibilní vysvětlení některých elementů jako původně indoevropských.

Koukal jsem trochu na ten burušský systém slovesných prefixů a sufixů, který mi nejprve připomínal jazyky semitohamitské a kartvelské, a mám dojem, že při vhodných hláskových změnách by to šlo docela dobře napasovat na indoevropské časování plus zájmenné tvary. Když se třeba podíváš na francouzštinu a zkusíš si ji zapsat jako cestovatel, který nezná nic z jejích dějin, tak dojdeš k polysyntetickému jazyku s velmi nepěkným systémem slovesných předpon a přípon, které v mnoha ohledech nevypočitatelně vyjadřují podmět a přímý i nepřímý předmět. Nebo stačí příklonná zájmena v italštině a španělštině (třeba takové "yo no lo sé", kdybys první tři slova prohlásil za předpony).

Ilmarinen Бырйы монэ, нош мон тонэ... 
No, to je pravda:)

Já jenom, že to může lehce podpořit tu Čašuleho indoevropskou teorii. Sice jsem nečet ty jeho nejnovější poznatky, ale musel by přijít s něčím hódně průlomovým, protože ten jazyk prostě indoevropsky vůbec nevypadá. Jedině, že by byl potomkem nějakého jazyka, ze kterého se pak oddělila indoevropština.
Že ani ze vzhledu nepoznáme, jestli mají Burušové něco společného s Alexandrem (nebo Frygy)
Ilmarinen Бырйы монэ, нош мон тонэ... 
Těžko říct, neřek bych že se vzhled nějak vázal na jazyk. Lidi sice migrujou, ale většina vždycky zůstává na stejným místě. Takže pokud blonďáci vznikli někde na Baltu, tak by jich tam logicky mělo být dodnes nejvyšší procento. Zbytek se pak může z různých důvodů (migrace za teplem, válka, dobývání, otroci,...) přesouvat kdykoli kamkoli. Akorát mi teď uniká, o co přesně v téhle diskusi šlo...
Indevropany, sry.
Ilmarinen Бырйы монэ, нош мон тонэ... 
A árijcema myslíš co? Indo-Íránce (Médy,...) nebo vznešené obyvatelstvo Indie?
Ale ti museli být jen jedni z mnoha, ne? Blonďáci podle všeho vznikli někde kolem Baltu, indoevropani o pár tisíciletí později někde na Ukrajině (Balkánu, Arménii, nevím), někde mezi nima a kolem nich muselo pobíhat mraky blonďatých neárijců.
Ilmarinen Бырйы монэ, нош мон тонэ... 
nj, Tochaři...
googlil bych "Tarim mummies"
To byl vtip. Ovšem blonďáci se tam teoreticky skutečně mohli dostat už s Indoevropanama (nebo podobnými etniky). Případně to byla nějaká řecká (?) kolonizace po Alexandrovi.
Ilmarinen Бырйы монэ, нош мон тонэ... 
Hezké. Nicméně já v evropsky vyhlížejících lidech nevidím hned Árijce. Nevím, kde se vzali blonďáci, a popravdě mě to moc nezajímá. Nicméně jelikož se v rámci Eurasie a Afriky (odhlédneme-li od kolonistů) koncentrují především v Evropě a přilehlých oblastech, jinde jsou celkem výjimkou a pokud to není nějaká genetická "chyba", tak se tam nějak muselo to sémě dostat.

Čímž neříkám, že Burušové jsou potomci Frygů. Spíš věřím té alexandrovské pověsti.
Maroko
Ilmarinen Бырйы монэ, нош мон тонэ... 
Dostal jsem chuť odjet do Baltistánu najít si svou vlastní Burušku...
Ilmarinen Бырйы монэ, нош мон тонэ... 
To je nějaký Kavkaz ne?
No, ono bylo dost těch, co měli tažení plné zuby a chtěli už někde začít žít jako normální lidé.

(Úplně to vidím, jak obklopen několika spolubojovníky ležím na proutěném loži, těžce se zdvíhám, podpírán půvabnou domorodou ošetřovatelkou, a mezi občasnými záchvaty dusivého kašle pronáším se sípavým patosem: "Ach, kamarádi, vždyť já tolik toužím vykročit opět s vámi přes horské průsmyky, bok po boku s vámi zaklesnout štíty a vztyčit kopí, stanout na břehu bájemi opředeného Indu, leč ta prokletá horská horečka se zase vrací! Ne, nemohu! Ach bohové! Byť mi to srdce trhá, raději ať mě zahrabou do barbarské půdy v tomto odlehlém údolí, než abych byl vám, bratři moji, na vaší vítězné cestě jen další přítěží!")