Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiPro lingvisty

Spravují:

Šnek,
Jabberwocky

Může vás zajímatReklama
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Není nic lehčího, než si najít Forum romanum i Václavák na mapách.cz.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Četl jsem cosi o spoustě staveb a akcí, jež se nacházely a provozovaly na římském foru. Jak to bylo asi tak velké? Kolik václaváků mělo forum romanum - popřípadě kolik for roman má václavák?
 
Jak vypadali římští císařové principátu - generováno pomocí neuronových sítí a AI podle zachovaných skulptur. Jiné pokusy zde.
 
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Hezké, díky!
otvirak ...(ne)normalizuji... 
dodatek k pouzite terminologii:
Jinak teda jeste mozna posledni vec: ani kdyby carrobalista mohla strilet za jizdy, a to na libovolnou stranu, porad by to nebyl ekvivalent soudobeho tanku - tank je predevsim neco, co pechota svymi beznymi prostredky neni schopna (nebo jen velmi obtizne a riskantne) zlikvidovat, a pred cim se ani pechota svymi prostredky nedokaze chranit (protoze tankovy kanon, ktery proste zlikviduje libovolny pechotni ukryt, okop etc)
otvirak ...(ne)normalizuji... 
zeptal jsem se Anarchyho a dostal tuhle odpoved:

Polybolos IMHO existoval a jeho mechanismus je do detailu popsany dobovymi zdroji, carroballista existovala, je zobrazena na nekolika dochovanych reliefech, podle Wikipedie je snad i nejaky zaznam ze jich legie standardne mely po 55 kusech, ale neni u ni jasne co presne to bylo a jak to fungovalo. Mohlo jit treba i jen o transportni vozy na kterych se balisty prepravovaly do palebneho postaveni, ale na jednom tom reliefu jsou pry znazornene natazene a se zalozenymi sipkami, coz by na transportnim vozu nedavalo smysl a bylo by to zbytecne riskantni. A to, jestli se s nimi dalo navic otacet, to uz IMHO jasne neni vubec

oboji je docela dobre popsane na te wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/Polybolos
https://en.wikipedia.org/wiki/Carroballista

Takze kdyz to shrnu, tak ze skeptickeho pohledu se o Polybolu da rict to, ze nebyl nijak rozsireny, ten popis mluvi o jedinem vyskytu v arzenalu na Rhodu, Carrobalista pro zmenu existovala a byla legiemi aspon v nejake dobe hojne pouzivana, ale vubec neni jiste jak presne fungovala a co to bylo - vcetne toho, jestli se s tim dalo strilet z vozu a ne az po slozeni na zem
CrazyJoe žere malé děti  a nevrací kočárky
To sestrojili v MythBusters: https://www.imdb.com/title/tt1751109/
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Včera se mi v jednom dokumentu snažili namluvit, že římané používali "tanky" a "kulomet".
"Tank" byla balista na voze taženém koňmi, která byla na otočné věži a kulomet byla balista, která se otáčením klikou sama natahovala, nabíjela a vystřelovala. Nějaký dědek dokonce sestrojil funkční model.

Měli to podle jakýchsi starověkých obrázků.

Že kecají? Že to někdo nakreslil, přece ještě neznamená, že to existovalo. Viz Leonardo da Vinci. A i kdyby to eventuálně ve starověku sestrojili, tak pochybuju, že by se to ve významnější míře používalo...
 
+1, je to pěkný pocit
wtz, ale stejně - když se ti smíchá částečná znalost italštiny, přírodovědného názvosloví a jiných cizích slov s léty strávenými nad zápisy v matrikách, tak aspoň nějakou tu kostru odhadneš, kor když ti jako tady dojde, o co jde. Zároveň to ovšem samozřejmě neznamená, že to nepochopíš úplně naopak právě kvůli neznalosti gramatiky :-)
radamec Staňte se členy  FRA
To je takový laskavý sebeklam všech, co si čtou latinské citáty. Rozplyne se ve chvíli, kdy se začneš učit skloňovat a časovat.
Vy to umíte tak podat, že aniž jsem se latinsky kdy učil, skoro tomu celému rozumím, nebo si kolem toho aspoň umím zkonstruovat laskavý sebeklam, že tomu skoro celému rozumím... (a ze Schizzyho pohádek jsem rozluštil sedm!)
Post silvam domuncula est... exspecta, non est... piscina ibi est!
!
:-D
Haec est puella Aja. Aja cupiebat canem habere. Pater eius filiam suam amat et post mensem dubitationis Ajae canem parvum emit. Nomen eius Ficus est. Canis gracilis est, familia tota eum amat. Sed Ficus crescit, iterum iterumque crescit. Ficus tam, tam magnus erat, ut patri Ajae nova casa pro cane construenda esset et tabula ponenda esset: Cavete canem, cives! Canis noster bonus est, sed permagnus.
 
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Takže krém Nivea je Sněhurka? Člověk se pořád učí...
radamec Staňte se členy  FRA
Existuje celá série dramatizací. Sám jsem měl tu čest v jedné alternovat, ale zrovna v nezaznamenané.

https://www.youtube.com/user/Borekius/videos

 
neprihlaseny_OC  
(Ne že by to bylo podstatné, ale jednoznačné to snad není, ne? Vylučuje to sice tu správnou možnost, ale ponechává to pořád dvě špatné, myslím.)