Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

SpolečnostNové

Spravuje:

StyviReklama
Kraj : Moravskoslezský (CZ080)
Okres : Karviná (CZ0803)
Historická země: Slezsko
Počet obyvatel: 73 274 (2017)
Nadmořská výška: 239 až 347 m n. m.

MPU


czekotay lesní skřítek udeřil do křemene a vyskoč 
město
jakes máme doma brojler 
Moc pekne mesto jsme vam udelali
czekotay lesní skřítek udeřil do křemene a vyskoč 
njn, furt dumám, zdali po našymu, po naśimu či po naszymu.
Zápis je polský, protože je polská i fonetika.
czekotay lesní skřítek udeřil do křemene a vyskoč 
Ano. Tohle teda patří do toho nově založeného klubu, ale můj otec takhle vedl jakousi delegaci do Varšavy a mowil po naszymu. Poláci mysleli, že hovoří česky a ještě si pochvalovali, jak jsou ty naše jazyky podobné, že tomu skoro i rozumějí.
Ono to slezské nářečí je medle bližší češtině, než polštině, akorát zápis je polsky, bo tam jediní gramotní lidi byli Poláci a Němci.
To co jsi napsal je velice trefné - dík :)
(To my/mi si v hlavě přehoďte, původně jsem tam psal něco jiného a už to neopravil.)
Tak. Byli jsme před lety s ženou na svatební cestě v Hnězdně a Štětíně. Ještě dříve jsem v rámci doplnění vzdělání a ukotvení pravopisných pouček absolvoval dvouletý kurz polštiny (polsky jsem uměl psát sám od sebe, jen mě zajímala ta pravopisná pravidla kolem, ta jsem neznal). No a tak jsme tedy vyrazilli, já myslel, že nářečí a spisovný jazyk dokážu oddělovat. Jenže to jsem si myslel i o češtině, když jsem v patnácti letech vyrazil na SPŠ stavební v Lipníku nad Bečvou a má dosavadní jazyková praxe končila někde v Moravské Ostravě...

Poměrně rychle vyšlo najevo, že zhruba po překročení bývalých slezských hranic začalo přibývat lidí, co mi rozuměli jen s obtížemi. Sice mě brali za Poláka, ale někde od hranic. Někdo tipoval, že jsem z Biesczad, někdo tipoval Zakopane a někdo se správně chytal, že musím být z Zaolzia, bo takhle jeble mluví jen tam. Odlišnosti si člověk uvědomí, až když opustí svou kulturní ulitu. Do teď nezapomenu, když jsem potřeboval půjčit tužku a nemohl si vzpomenout, že to není blaj ale ołówek a hlavně zděšenou majitelku autopůjčovny, když jsem jí do telefonu říkal, že my odpadł taki ten patyk do zmieniania biegów, protože szalterpakę v životě neslyšela.
Pěkné fotky - dík :)
czekotay lesní skřítek udeřil do křemene a vyskoč 
Klub pro Slezsko založen
 
sice nalezeno, ale není nad vaše vlastní fota, internetové paběrky by to tu deklasovaly
 
Veledíky oběma. Takže Prostřední Suchá. Budu se těšákovat na další snímky.
 
Jak říká pan Czekotay, kolem kostela je velký hřbitov a kostel sám je sice relativně novou, ale působivou stavbou. Mám někde pěkné fotky toho hřbitova v ponurém podzimu, ale ne teď u sebe.
Oui :-P
czekotay lesní skřítek udeřil do křemene a vyskoč 
Jinak na poslední fotce je v dálce vidět Ostrava a Nová huť Klementa Gottwalda, blíže pak paneláky sídliště Šumbark u Havířova. Na druhé fotce je v dálce vidět elektrárna Dětmarovice.
 
czekotay lesní skřítek udeřil do křemene a vyskoč 
Kostel v Prostřední Suché, zrovna letos slavil výročí vysvěcení. Je v údolí, hřbitov je schován pod úrovní pohledu, kolem je zahradkářská kolonie. Jestli tohle takhle pěkně vyfotil pan Adhill na ten svůj kapesní kompakt a přesto to bude lepší fotka, než co vyvolám z pokusů se svým novým třístovkovým sklem, tak půjdu vypálit Těšín.
czekotay lesní skřítek udeřil do křemene a vyskoč 
Ano.
Nahoru se šlo po tom schodišti z roštů po obvodu?
Holčinka hezounká, ostatně ty malé děti jsou k sežrání všecky. :-)
Snímek dole, za kolejemi kostelík/kaple. Okolí nevypadá na hřbitov, spíš jako zahrádkářská kolonie. Pochopitelně pozůstatek obce (které?), z níž kromě dalších Havířov vznikl. Jelikož mě zajímají sakrální objekty, chtěla bych vědět, komu je to zasvěceno, zbytek si příp. vygooglím.