Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

klatuReklamaOpravdu neexistuje,tedy zakládám pro všechny nadšence pro kdejaký kamínek,zkamenělinu či geologický útvar.Pochlubte se svými nálezy,objevy nebo tipy na zajímavá místa v duchu klubu a vůbec vším,pro co je Přírodozpytno moc živé a Historie a antropologie příliš mladá.

Pár obligátních odkazů:

GeoWeb.czNa tomto serveru naleznete informace z geologie a různých geologických odvětví.
Česká geologická společnost Oficiální www stránky
Geology.czČeská geologická služba
Geologické mapy on-line
http://www.mineraly.net/
http://www.paleontologie.cz/
http://trilobit.wz.cz/ Virtuální muzeum zkamenělin
PGI - Państwowy Instytut Geologiczny a Mapy geologiczne on-line
Mapa złóż i lokalizacji geologicznych w Polsce.
http://www.australianminesatlas.gov.au/ Austrálie,geologické mapy,interaktivní mapy dolů,atd.
AGI - American geological institute
Earth Science World-Image Bank Fotobanka (sopky,jezera,vodopády,minerály...)
http://www.planetopia.cz/ stránky se zabývají evoluční teorií


Berounské muzeum Českého krasu pořádá online přednášku na téma "Geologická minulost Barrandienu v souvislostech".
 
Potrebovala bych vzit sveho vnitrniho smrada na nejaky mineralogicky vylet bez zbytecnych spolecenskych dramat.
Jinak... chtela bych hledat mineraly nekde, kde po mne nevybehne hlidac lomu s brokovnici, idealne nekde v okoli Noveho Boru nebo Trutnova. Mate nekdo nejake cerstve poznatky?
 
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
Nu dobrá, to tedy tuhle jeden nejmenovaný docent prskal zbytečně :)
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Mimo cesty se nesmí jen v 1. zonách národních parků a v národních přírodních rezervacích (NPR).

V chráněných krajinných oblastech (CHKO), přírodních rezervacích (PR), národních přírodních památkách (NPP) a přírodních památkách (PP) se turista smí pohybovat i mimo značené turistické trasy s tím, že turista nesmí ohrozit předmět ochrany ať již maloplošného a nebo velkoplošného chráněného území. (čili pokud je to chráněné kvůli zkamenělinám, tak by se sbírat neměly)
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
Tak to jo, on by leckdo mohl i tak prskat (což by přes roušku nemuselo tolik vadit), že v PP by se nemělo ani lézt mimo stezku a sběr zkamenělin tam myslím povolený není (narozdíl od Černé rokle), ale exkurzí tam chodí dost a pár návštěv s dětmi to příliš neohrozí.
jaz Výtvor nějakého sudetského Němce. 
Jo, to jako nemyslím, že by se v tom lůmku mělo kopat do skály, ale v tý suti se toho po překopání najde hodně.
!
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
Já bych Orthocerový lůmek úplně nedoporučoval vykopávat, anžto je to přírodní památka. V suti se něco samozřejmě najít a sebrat dá, ale chodí tam tolik exkurzí (stejně jako do Černé rokle a do Mušlovky), že je to trochu fuška. Ale jinak souhlas, všechna ta místa jsou pěkná a něco se tam najít dá.

Kosov je pěkná exkurzní lokalita, musí se člověk dostat do vyšších etáží (dole v černých břidlicích jsou prakticky jen graptoliti, takové ty lesklé čáry na kamenech). Pozor ale, že jde o "aktivní" lom, dá se tam vcelku pohodlně vlézt a nebezpečné to kdovíjak není (jen držet děti od lomových stěn, občas může spadnout šutr, ale to je všude), ale skladuje se tam materiál, jezdí tam náklaďáky a ve všední dny je lepší tam nechodit, kór bez předchozí domluvy.

Na trilobity (většinou fragmenty) je vhodná kambrická lokalita Skryje - Luh (tam se kopat nesmí, sbírat v suti ano, i tam mají malé muzeum, naučnou stezku a tak), nebo ještě lépe Felbabka u Jincí, ale tam je trochu kumšt najít samotnou tu lokalitu. Případně Vystrkov u Jincí, ale ten už je v CHKO a sběratele tam neradi vidí (ale dají se tam na jistých místech v suti najít i celí malí trilobiti Ellipsocephalus hoffi).

Na množství zkamenělin (ale minimum trilobitů) je asi bezkonkurenční lom Homolák/Plešivec u Koněprus, což jsou stejné vrstvy jako Houbův lom pod Zlatým koněm, akorát je tam všeho daleko víc. Jen je to hůř dostupné, musí se jít kus pěšky od auta.

Většinou doporučuju ten Homolák a nebo Kosov.
A sakra, to mi připomnělo, že musím napsat rozhořčený dopis Microsoftu, protože v Minecraftu "limestone" překládají jako limetkovník, místo prostého vápenec ....
jaz Výtvor nějakého sudetského Němce. 
Nebo Dalejský údolí, pokud se vám nechce vyjíždět z Prahy.

Vláček tam jede každou půlhodinu ze Smíchovskýho nádraží, za deset minut je na zastávce Praha-Holyně, tam se vystoupí a prakticky hned vedle je lom Prastav, kde se dá začít. V Prastavu se minimálně najdou nějaký úlomky lilijic a jiný frcky a dá se tam pěkně mlátit do skal a šutrů v suti. Pak lze pokračovat hezkou procházkou zpátky přes nádraží údolím kolem Dalejského potoka. Po cca 1,5km je Černý lom (hezkej, ale v suti se toho moc nenajde) a za další půlkilometr je lom Mušlovka. Do toho se musí z cesty skrz hustý houští. Mušlovka je tutovka, tam něco najde i slepej, třeba zkaměnělý mušle (ramenonožce).

Z Mušlovky jde jít údolím dál směrem k Řeporyjím, na náměstí je to asi 1,5 kiláku a na začátku vsi je Zkamenělé moře - kus odkrytého zkamenělého mořského dna. Na návsi je dobrá hospodocukrárna a dá se tam jet busem na metro B nebo vlakem zpátky někam do centra.

Výlet je to fajn, tisíce děckových dopisů.

Pokud pak chcete zkameněliny vykopávat, doporučuji Orthocerový lůmek v Radotíně u cementárky vedle zastávky autobusu K Cikánce ve směru na Lochkov. Tam je vápenec plnej dlouhejch hlavonožců a můžete si vybírat. No a pak od cementárky na druhou stranu do lesa vede ulice V Sudech do Černé rokle a tam se zkameněliny vyskytují na spoustě míst, je tam naučná stezka.

Ale Daleják u mě jako výlet vede suverénně.
Do lomu Kosov u Berouna jede zítra miniCajti se školou na sběr a ten Zlatý Kůň by měl být známý ....
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
Dík!
Nebo ještě Zlatý kůň pod vchodem do Koněpruských jeskyní ... tam je povoleno hledat v suti.
Kosov u Berouna
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
Simvás, kam můžu vzít dítě, který nutně chce najít nějakou "zkalemeninu", abych tam nenadělal moc škod a případně i něco našel?
 
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
Na druhou stranu jsem slyšel od vícero odborníků, mimo jiné právě z České geologické služby, že ty české verze jsou zlo a mělo by se od nich upustit, minimálně od některých těch jmen, které jsou i špatně vytvořené, že to tenkrát byla akce pár lidí, kteří to s nikým nekonzultovali. Ale k revizi se nikdo nemá. Pokud to je jen trochu možné, asi by bylo lepší držet se anglických verzí z oficiální tabulky ICS. Chystám se to už dlouho s někým na Službě probrat a vyřešit i na BioLibu, zatím je to přiznávám takový kočkopes.
 
díky
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.