Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravuje:

PetersReklamaÚvod do genetické genealogie: Beginners Guide to Genetic Genealogy
Databáze české a slovenské DNA: Genebáze
Kde si lze objednat test:
Family Tree DNA - nyní asi nejvhodnější volba
FullGenomes
23andMe
Ancestry DNA
MyHeritage DNA
Forenzní DNA servis
Genomac
Kde lze nalézt shody a další zpracování genetických dat:
Ysearch - zrušeno
mitoYDNA - možná náhrada?
GEDmatch
DNA.LAND
YFull
Další informace:
Facebooková skupina Genetická genealogie
Genetická genealogie na fóru taby.cz
Fórum Anthrogenica
Klub Populární genomika (23andme, SNP, NGS a jiné záhady vaší vlastní DNA)
Klub Rodokmeny, genealogie
Blog Kuby Krcháka (zde gkg): Bohemian genetic genealogy

Já bych z těch jednotek testovaných pod daným branchem nevyvozoval asi nic :) Se klidně může stát, že z dalších dvaceti budou všichni jinde.
Tak jsem nedal na dobře míněné rady zkušenějších a objednal jsem test R1b-M343 Orientation Panel od YSEQ. Trvalo to trochu déle, než jsem původně očekával, ale teď už se můžu podělit s tím, že patřím do podskupiny R-BY593 (alias R-V2986 u YFull nebo YSEQ). Zaujalo mě, že čeští příslušníci subkladů pod Z2103 jsou všichni (na rozdíl od subkladů pod L51) soustředěni buď v podskupině BY593 (vycházím-li z údajů FMTDNA, já jsem už čtvrtý) nebo její „bratrské“ M11143 (alias Y38317 podle YFull). Nejedná se přitom o nijak staré subklady, nejstarší společný předek žil v roce 400 n.l., resp. v roce 350 n.l. Je to jen náhoda, daná zatím nízkým počtem osob s testovaným konkrétním subkladem? Každopádně teď už opravdu začínám šetřit na Big-Y500. ;-)
Peters, Misa, Jiffy: Díky za názory.
No zas tolik známých mužských potomků ve stejné linii není. Ale jestli se strejda podělí na platbě s bratránkem, to už nechám na nich, já budu rád, když to proběhne a nebudu to muset celé platit sám :-) V ostatních známých větvích to často vymřelo po meči, a tam co ne, zas dané lidi prakticky neznám. Deset tisíc se líp loudí od někoho známého :-)
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Zase jako pojmout to jako sdílenou koupi všech přímých mužských příbuzných zní jako dobrý business plán ;)
Jasně, je to dražší. Já to bral tak, že za $450 budu mít kompletní test všeho co aktuálně jde, včetně mých "osobních" mutací. To z SNP testů nezískám. A dělat si nejdřív SNP testy a později Big-Y je netaktické, jelikož pak peníze za ty SNP testy vlastně vylítnou oknem. Ale chápu, dospíval jsem k tomu taky pár měsíců, které jsem využil k menšímu samostudiu o co vlastně jde a zda do toho chci investovat, takže to nebyl zas tak zabitý čas :) Navíc jsem to bral i jako pokračování toho studia, potřebuju si to víc oťukat, než "pumpnu" strejdu a asi ještě jednoho známého stejného příjmení o podobnou částku za stejný test před Vánoci :-)
Je dobré si uvědomit, že je to něco za něco. Všechny panely vycházejí z toho, že si někdo nechal udělat NGS test chromozómu Y a tím se objevily mutace, které pak ty SNP testy testují. Pokud Vaše mutace dosud nebyly objeveny, neexistuje pro ně logicky SNP test. Je fakt, že NGS testy, jako je BigY nebo FGC Elite nebo nějaké celogenomové, jsou pořád o dost dražší, než testy SNP.
Což o to, ne že by mě Big-Y500 nezaujalo. Ale vzhledem k tomu, že jsem ještě před měsícem nevěděl ani to, že jsem R1b, nenaučil jsem se zatím uvažovat tak rozmáchle. ;-) Dám na Peterse. Koukal jsem, že za $ 136 se dá pořídit rozšířený R1b-M343 Orientation Panel, který by mi měl dát požadovanou odpověď, aniž bych musel předem spekulovat, jestli patřím do podskupiny R1b-Z2103 nebo ne.
Jiffy Moravia  web
Tak to gratuluju. R má v databázi FTDNA více jak 8 000 podskupin. To je naprosto úžasné. A přesto to zatím stačit nemusí. Je otázkou, kam člověk zapadne. A hlavně, kolik dalších lidí se na jeho větve časem napojí. V ČR je genetická genealogie zatím v plenkách (zejména na této úrovni). Ale za takových 10-15 let čekám, že bdue situace hodně odlišná a i tady budou častější významné shody.
Jsem taky R1b a hodil jsem radši rovnou Big-Y500, esi nebude stačit to, tak už nic :-)