Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravuje:

PetersReklamaÚvod do genetické genealogie: Beginners Guide to Genetic Genealogy
Databáze české a slovenské DNA: Genebáze
Kde si lze objednat test:
Family Tree DNA - nyní asi nejvhodnější volba
FullGenomes
23andMe
Ancestry DNA
MyHeritage DNA
Forenzní DNA servis
Genomac
Kde lze nalézt shody a další zpracování genetických dat:
Ysearch - zrušeno
mitoYDNA - možná náhrada?
GEDmatch
DNA.LAND
YFull
Další informace:
Facebooková skupina Genetická genealogie
Genetická genealogie na fóru taby.cz
Fórum Anthrogenica
Klub Populární genomika (23andme, SNP, NGS a jiné záhady vaší vlastní DNA)
Klub Rodokmeny, genealogie
Blog Kuby Krcháka (zde gkg): Bohemian genetic genealogy

Dotaz ke shodné Y-DNA na GaP + nejlevnější mitochondriální DNA test
1) Mám s jedním člověkem z GaP projektu zcela shodnou Y-dna. Moji mužští předci rolníci (kteří v podstatě nikdy nestěhovali a od roku 1650 se prakticky nehnuli od svých polí) pochází z Košeticka u Pacova a jeho mužští předci zase z 250km vzdálené vesnice na Vsetínsku (jsou to nemanželští potomci jedné svobodné matky z počátku 19. století). Jaká je odhadem pravděpodobnost, že můj předek z roku 1650 je i předek daného člověka (tj. že nějaký můj mužský příbuzný z tohoto kraje se nějak dostal až na Vsetínsko a zplodil tam dítě)? Nebo je spíše větší pravděpodobnější, že ta naše příbuznost může být i starší (tj. náš společný předek žil před rokem 1650)? 2) Kde seženu nejlevnější test mitochondrální DNA?
 
Možná byste mohli dát do záhlaví místo zaniklého YSearch. Zdá se, že bude náhrada.
https://mitoydna.org/
 
Pak lze pokračovat testováním pomocí Family Finder u co nejvíc potomků už nežijících předků, a díky nim poskládat kusy DNA toho předka.
Případně třeba pokud by měla matka bratra, lze přes něj získat Y-DNA větev i dědy z matčiny strany...
Ideál je tedy otestovat úplně všechny na Family Finder, v každé mužské větvi někoho na Y-DNA, a v každé větvi někoho na mtDNA. Ale chce to bohatého sponzora :-)) Ten váš začátek je každopádně super (s přidáním FF pro otce), kdyby to tak udělal každý, bylo by to krásné. To další je jen pro velké fandy :)
Není to úplně levné, ale poměrně kompletní. Přidal bych Family Finder pro otce, nemáte podchycené geny dědečka z otcovy strany.

S nákupem je vhodné počkat na nějakou slevovou akci, vánoční slevy obvykle začínají poslední listopadový týden.

Komu z žijících přímých příbuzných (otec, matka a babička z otcovy strany) má smysl zaplatit DNA test, prosím vás? A jaký (nějak jsem v tomto klubu vypozoroval, že FTDNA je osvědčená volba)?

Můj (naprosto začátečnický) tip:

  • otec – Big Y-500,
  • matka – Family Finder + mtFull Sequence,
  • babička z otcovy strany – Family Finder + mtFull Sequence.
 
Peters, Misa, Jiffy: Díky za názory.
Jiffy Moravia  web
Ono to k tomu Big-Y všechno směřuje. Minimálně u mě je to tak, že mám časem nutkání zjistit více. Že mi zjištění, že jsem podskupina XYZ, která vznikla před 3 000 lety, nestačí. Chci se prostě posunout blíže do přítomnosti a nejlépe se samozřejmě z druhé strany dostat do doby matriční (i když k tomu je samozřejmě dlouhá cesta). V tom ohledu jsou ty SNP panely opravdu k ničemu a nerentabilně investované peníze. Big-Y sice není levná záležitost, ale když si člověk dá měsíčně stranou tisícíkorunu, případně poprosí příbuzné, aby mu k narozeninám přispěli místo hmotného dárku penězi, a pak počká na slevy, není to zase tak moc. V celkovém objemu peněz je pak genetická genealogie a k poměru cena/výkon hodně levný koníček. Vždyť celá genealogie je dnes téměř zadarmo. Který jiný koníček toto může říct?
 
(ten strejda je ze strany mamky, jde mi o mužskou větev dědy z její strany, abych kromě zařazení do haplostromu navíc potvrdil/vyvrátil příbuznost přes Y s nositelem stejného příjmení z druhé strany republiky, kde jsem mužské předky v matrikách dostal cca 9km k sobě, ale blíž ne)
 
No zas tolik známých mužských potomků ve stejné linii není. Ale jestli se strejda podělí na platbě s bratránkem, to už nechám na nich, já budu rád, když to proběhne a nebudu to muset celé platit sám :-) V ostatních známých větvích to často vymřelo po meči, a tam co ne, zas dané lidi prakticky neznám. Deset tisíc se líp loudí od někoho známého :-)
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Zase jako pojmout to jako sdílenou koupi všech přímých mužských příbuzných zní jako dobrý business plán ;)
Jasně, je to dražší. Já to bral tak, že za $450 budu mít kompletní test všeho co aktuálně jde, včetně mých "osobních" mutací. To z SNP testů nezískám. A dělat si nejdřív SNP testy a později Big-Y je netaktické, jelikož pak peníze za ty SNP testy vlastně vylítnou oknem. Ale chápu, dospíval jsem k tomu taky pár měsíců, které jsem využil k menšímu samostudiu o co vlastně jde a zda do toho chci investovat, takže to nebyl zas tak zabitý čas :) Navíc jsem to bral i jako pokračování toho studia, potřebuju si to víc oťukat, než "pumpnu" strejdu a asi ještě jednoho známého stejného příjmení o podobnou částku za stejný test před Vánoci :-)
Je dobré si uvědomit, že je to něco za něco. Všechny panely vycházejí z toho, že si někdo nechal udělat NGS test chromozómu Y a tím se objevily mutace, které pak ty SNP testy testují. Pokud Vaše mutace dosud nebyly objeveny, neexistuje pro ně logicky SNP test. Je fakt, že NGS testy, jako je BigY nebo FGC Elite nebo nějaké celogenomové, jsou pořád o dost dražší, než testy SNP.
Což o to, ne že by mě Big-Y500 nezaujalo. Ale vzhledem k tomu, že jsem ještě před měsícem nevěděl ani to, že jsem R1b, nenaučil jsem se zatím uvažovat tak rozmáchle. ;-) Dám na Peterse. Koukal jsem, že za $ 136 se dá pořídit rozšířený R1b-M343 Orientation Panel, který by mi měl dát požadovanou odpověď, aniž bych musel předem spekulovat, jestli patřím do podskupiny R1b-Z2103 nebo ne.
Jiffy Moravia  web
Tak to gratuluju. R má v databázi FTDNA více jak 8 000 podskupin. To je naprosto úžasné. A přesto to zatím stačit nemusí. Je otázkou, kam člověk zapadne. A hlavně, kolik dalších lidí se na jeho větve časem napojí. V ČR je genetická genealogie zatím v plenkách (zejména na této úrovni). Ale za takových 10-15 let čekám, že bdue situace hodně odlišná a i tady budou častější významné shody.
Jsem taky R1b a hodil jsem radši rovnou Big-Y500, esi nebude stačit to, tak už nic :-)
 
Nevgen jsem už zkoušel, bohužel mi to nic bližšího než R1b neurčí. Jsem drobný škudlil, ;-) ale asi tedy opravdu zvážím R1b-M343 Orientation Panel. Každopádně díky za názor.
U takhle volné shody bych byl opatrný a zvážil začít R1b-M343 Orientation Panel - je to $77.

Co ukazuje http://www.nevgen.org/ ?
Dotaz začátečníka – v rámci projektu GaP mám určeno 23 markerů, podle nich patřím do haploskupiny R1b. Rád bych si nechal určit konkrétnější podskupinu. Hodnotu markeru DYS 393 mám 12, měl bych tedy patřit do haplotypu 35. Nejbližší shodu s osobou, která má testovánu konkrétní podskupinu, mám shodu 21/23 u člověka s podskupinou R-BY593. Mohu s rozumnou dávkou rizika předpokládat, že patřím do podskupiny R1b-Z2103 a zvolit tedy test R1b-Z2103 Panel od YSEQ?
 
Lodovico Mas syndrom stoleti? Je mi to jedno! 
Podivejte se na to z hlediska četnosti.
Shodu 17/18 gd=1 budete nejspíš mít tak s několika málo miliony evropanů, shodu 12/12 pak s 10x - 30x větším zástupem...
Opravdu staré jsou jen ty vzorky z Ergoldingu, ta data ze 17.-19. století znamenají, že testovaný současník vysledoval svého nejstaršího mužského předka právě až k tomuto datu. Lokace se také týká tohoto nejstaršího známého předka, nejde o bydliště účastníka. Ten, s kým máte úplnou shodu na 12 markerech, si pravděpodobně nechal otestovat jen těch 12 markerů. Koukněte na mapku na hlavní stránce, rozklikněte kolečko nejbližší Vašemu městu (měl byste tam vidět Vaše město a Vaše příjmení) a podívejte se, jestli tam čirou náhodou není Vaše příjmení dvakrát.