Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravuje:

PetersReklamaÚvod do genetické genealogie: Beginners Guide to Genetic Genealogy
Databáze české a slovenské DNA: Genebáze
Kde si lze objednat test:
Family Tree DNA - nyní asi nejvhodnější volba
FullGenomes
23andMe
Ancestry DNA
MyHeritage DNA
Forenzní DNA servis
Genomac
Kde lze nalézt shody a další zpracování genetických dat:
Ysearch - zrušeno
mitoYDNA - možná náhrada?
GEDmatch
DNA.LAND
YFull
Další informace:
Facebooková skupina Genetická genealogie
Genetická genealogie na fóru taby.cz
Fórum Anthrogenica
Klub Populární genomika (23andme, SNP, NGS a jiné záhady vaší vlastní DNA)
Klub Rodokmeny, genealogie
Blog Kuby Krcháka (zde gkg): Bohemian genetic genealogy

honyk Východní Čechy 
Asi bych zkusil primárně oslovit laboratoř, která vám ten test stroncia prováděla, jestli netuší o nějaké volně dostupné databázi, případně zda nezkoumali v minulosti vzorky z oblasti vašeho zájmu. A pak zkusit i další laboratoře, které podobné testy dělají. A v těch laboratořích zkusit poptat zadavatele podobných analýz - pravděpodobně půjde o evropská archeologická pracoviště, které mají se stronciem daleko více zkušeností než kdokoliv tady. A zkusit štěstí u nich. Osobně si však nemyslím, že je analýza stroncia dostatečně přesná na jakékoliv závěry. Mít kompletní DNA je jiné kafe. Co vím, dochovaly se zuby i lebka. Je pár specializovaných center, kde by z toho mohli něco vydolovat. V posledních letech analýza DNA z nálezů a vykopávek hodně pokročila.
Stroncium
Zdravím, potřebovali bychom pomoci s určením původu podle stroncia. Máme výsledky testu a genealogický původ rodu. Ale nemáme to jak porovnat. Mělo by jít o oblast Švýcarska, rod Reichlin von Meldegg a mumii údajné zakladatelky krajkářství na Vamberecku - Magdaleny Grambové, rozené Reichlin von Meldegg. Pište mi prosím na email: jiri.hostinsky(zav)post.cz. Děkuji.
 
Jo pozice GEDmatch ukazuje, jen pro vizuální fázování bylo fajn, že se mohl použít rovnou ten barevný obrázek co to generuje, a ten generují právě tak, že za sebe naházej SNP. I tam to sice ukazuje souřadnice, ale u každého čipu vyjdou ty stejné pozice někdy trochu vedle.
Jinak principiální nevýhody nevidim, pokud potřebuješ šetřit... bližší shody chytnou, výsledek použitelný jinde je. Leda by se ukázalo, že jsou nevlastní, ale tak i to by byl zajímavý výsledek :)
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
No momentálně mě spíš zajímá, jestli se vydat cestou testování rodičů (znovu, s tím, že to můžu joinovat a tak vůbec), mimo toho, že to bude sloužit pro matche na Ancestry.

A nebo.. že bych ty matche co chci z Ancestry využila od jejich sourozenců a jako navíc měla ještě i jejich SNPy.

Kdybych totiž chtěla jen otestovat je (což je možná asi taky tak nějak v plánu, no, i když u strejdy mě zajímá asi víc Y-DNA, uvidíme jestli z GaP vyleze něco zajímavého) tak na to nepotřebuju vysloveně Ancestry kit. Ten chci čistě proto, že umožní matche na Ancestry stránkách.

Přijde mi ta druhá varianta tak nějak víc cost efective. Jen nevím, jestli nepomíjím nějakou nevýhodu.
U toho vizuálního fázování, pokud by to zobrazilo match v koordinátách, (jako to GEDmatch myslím tabulkově ukazuje, ne?) tak by to mohlo jít i z různých čipů, nicméně pokud se nepletu moderní Ancestry a moderní FTDNA se zas tolik lišit nebudou.
(teď se koukat nepůjdu, zařekla jsem se tento týden do žádné GG ani G nezabrušovat, minulej čtvrtek jsem to táhla přes noc a to už nemůžu dělat)
Myslíš vizuální fázování? Tam to různé čipy znesnadňují přes GEDmatch, protože tam stejné intervaly DNA vycházejí trochu jinak dlouhé, jak jsou tam různé počty čtených SNiPů, narazil jsem na to u své snahy, zrovna mám někoho testovaného na starém čipu a někoho na novém :-/. Chce to nějaký tool, který by to zarovnával podle míst a ne jen nasázet za sebe SNP, jak to dělá GEDmatch, už jsem na FB i nějaký ve vývoji potkal. Každopádně otestovat tři sourozence se rozhodně vyplatí do budoucna tak jak tak :)

Btw. výsledek testu FTDNA a Ancestry lze třeba v DNA Kit Studiu slít dohromady a nahrát na GEDmatch, pak je výsledkem kit s o trochu spolehlivějším srovnáváním proti ostatním, je tam pak se všema o trochu větší overlap. Třeba kde má FTDNA kit overlp 90tis a Ancestry kit 190tis, má ten slitý 220tis. Někdy je lepší ten, někdy ten, slitá verze je lepší vždy :)

Jinak na https://borlandgenetics.com/ jsem si vygeneroval i kit nežijícího dědy, ze tří sourozenců a babičky, podařilo se rekonstruovat 89 % výsledku standardního testu, to myslím není zlé :) Jen jde použít jen na GEDmatchi, MyHeritage se taková díra v datech nelíbí a zahlásí po nějaké době chybu.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Nicméně mě napadla ještě i taková věc.
Nějaké od obou rodičů mám FTDNA test, pár let nazpět, ale myslím že už stejně z GSA čipu. Testování na Ancestry bude patrně jen mírně odlišné a získám tím tedy prakticky jen provázání s rodokmeny, ALE...
pokud bych otestovala od každého spíš jejich vlastní sourozence, tak budu mít:
1) data i od nich, stažitelná kamkoliv jinam
2) data pro shody na Ancestry, které jsou sice jiné než mých vlastních rodičů, ale na určování příbuznosti u generace nad tím by to mělo být dost jedno
3) možnost si udělat nějaké ty bločky a rekonstruovat genom generace výše (ale nevím, je na to potřeba aby byly data ze stejné verze čipu nebo stejné společnosti)

Co myslíte? :)
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Že bude vidět ty shody ve stromech ;) Už mě takto pár kontaktovalo, právě pro tyto shody, co jim vypadly, protože to platí.
Kontaktování "DNA match" funguje bez přeplatného. Jen je potřeba počítat s tím, že ne každý odpoví.
U odeslané zprávy je vidět jestli ji adresát otevřel.
 
V seznamu DNA shod dám "View match" a tam je přímo tlačítko "Message", nikdy to předplatné nechtělo. Kontaktujete DNA shody nebo někoho jiného?
Na Ancestry předplatné nemám. Když se pokusím kontaktovat nějakou osobu přes tlačítko v jejím profilu, tak mi to napíše, že musím mít předplatné. Pokud ale otevřu zprávy, tak mohu vytvořit novou zprávu a příjemce vyhledat. Několikrát jsem obdržel i odpověď.
Tam si nejsem jistý, jak se liší, jdou fámy, že se snad nějak hůř kontaktuje když ani jeden nemá placený účet, ale nemůžu potvrdit. Ti co mi neodpověděli nebyli několik měsíců ani nalogovaní. Nebo v čem myslíš že ti pomůže, když bude mít druhá strana placeno?
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Já myslím budu doufat, že druhá strana placený účet má, no to vyzkoušíme ;)
Jsou vidět shody, jména shod, sdílené shody, sdílená místa, sdílené etnicity, náhled stromu, pokud mají (až 4 generace předků, u tří jsou i datumy, nejsou vidět místa, což je mrzuté). Je vidět profil shody - obrázek, přibližný věk, místo narození, kdy se připojil, kdy byl naposled online a jaké ovládá jazyky. Často se podaří z těch jmen ve stromě najít tu část stromu na FamilySearch, MyHeritage, občas na Geneanetu. Jo a nějak fungují i ThruLines a propojení stromů DNA shod skrze společné předky a prolinkované kity. Shody lze kontaktovat jen interní Ancestry poštou.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
(tak DNA matche ano, ale stromy neuvidím, což jde ale asi pořešit i trialem nebo limitovanou subskripcí)
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Jsem nahlodána. Vzhledem k tomu, že nejde do Ancestry nacpat jiný test a patrně tam mám dost matchů bych na tím i uvažovala. Ale ví někdo co to nabízí bez předplatného (na Ancestry)? Jak to chápu, DNA matching a možnost nalinkovat tam veřejný strom by mělo fungovat i tak, ne?
Plus taky tuším 26€ poštovný... Ancestry jedině přes Amazon, i mimo slevy je to tam stabilně za 69€ a bez poštovnýho.
To je dobré, přímo od Ancestry je to pořád 99 €.
A Ancestry na Amazonu 59€.
A 23andMe tam má stále skrytých dalších hnusných 26 dolarů za poštovný, co tam naskočí až na konci objednávky...
Dnes je DNA Day a tedy výrazné slevy:

FTDNA
FamilyFinder: $79 -> $49
Y-37: $119 -> $99
Big Y-700: $449 -> $379
(a další)

MyHeritage: $79 -> $59

23andMe: $99 -> $79

 
Ano, lidi na GEDmatch nahrávají kde co a občas to má takovéhle důsledky. Většinou to do pár hodin až dnů zase zmizí.