Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

S_M_Lomoz,
Barclay

Může vás zajímatReklamaZásadou tohoto klubu je slušnost. Jakékoli vulgární či urážlivé příspěvky budou okamžitě (v rámci možností :-) likvidovány. Jinak se čile napadejme, jak se nám zlíbí :-)Euroskop
Euroskeptik


REFERENDUM O VSTUPU DO EVROPSKÉ UNIE

Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle Smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?

ANO: 36 hlasů
Hlasovali: Kajman, S_M_Lomoz, CrazyJoe, Šnek, zz, FPL, Galdor, bard, Jasan, Javon, CountZero, Bobes, Gror, Alenash, manka, puschpull, petrz, eso, Nazgul, L.S, Leo,limojoe, JeD, shaga, malinka, Dadel, Robert, 2rms, Barclay, MaLer, mum, SUNicko, Serendipity, guest, Zdenek75, Tander Lee

NE: 16 hlasů
Hlasovali: Cajti, lachauer, Marco, Rut, lubob, Vlaho, Mastodont, Vosje, Hew, kykor, Pilot, igi, Thomas Paris, JBee, Horror, Pavel_Stastny

Celkem se hlasování zúčastnilo 52 uživatelů.
Pro ANO, tedy pro vstup se vyslovilo 36 účastníků, tedy 69,23 %.
Pro NE, tedy proti vstupu, se vyslovilo 16 účastníků, tedy 30,77%.
Hlasování bylo uzavřeno 24 hodin před otevřením volebních místností, tedy ve čtvrtek 12.6.2003 ve 14,00.

Aby nebylo nutné to tu neustále psát dokola, tak názor odpůrců EU pěkně vystihl captcha: Evropska mumie je podobna RVHP v tom, ze je to zdaleka nejlepsi system na reseni problemu, ktere v normalnich systemech nevznikaji. Evropska mumie rozhoduje o nas bez nas a pomoci dotaci kurvi ekonomicke prostredi, kdyz zabiji firmy, ktere nenaskoci na vlak korupce a naprosto zbytecneho financovani nikomu nepotrebnych cinnosti. - takže příspěvky tohoto typu se nyní můžou nadále mazat.

BALCARENKO  
Co já s tím? Já mluvím o ESM. :)
špičkový rating Řecka prosím Balcarenkovi:

"Pokud by nastala situace, že by (jakožto dlužník se špičkovým ratingem) nebylo schopno udat své dluhopisy, má v záloze svých předplacených 80 mld, s tím by vystačilo na několik let."
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
jako vždy plácáš nezávisle na faktech. Řecko nemá špičkový rating, jeho hodnocení od všech tří hlavních ratingovej je na samém dně Spekulativní kategorie. Pod tím už je jen Vysoce spekulativní. Bavíme se o dlouhodobém ratingu.

Mimochodem, v porovnání s Českem nepatrně lidnatější Řecko letos udělalo menší primární deficit než se povedlo Schillerové. A to přitom cestovní ruch dostal mnohonásobně tvrdší úder než opora Česka, průmysl.

Zajímavost pro €foby: rozpočtu Řecka trošku pomohla i dividenda od centrální banky, nějakých 470 millionů eur. To naše suverénní ČNB zatím jen splácí ztráty po intervencích, přičemž sekyra v poslední době musela jen růst
Neni to ten Pan_Nezny z Magea :-)?
BALCARENKO  
ESM má rating AAA, to není Řecko, nebo Česko. ;)
ESM za Řecko neručí, ESM Řecku půjčilo a teď inkasuje tučné úroky.
 
Aha, takže (nejen) Německo ručí za ESM, ESM ručí za Řeky, ale mezi Německem a Řeckem není žádný ručitelský vztah. Už té vaší eulogice úplně rozumím. Když se udělá domeček z karet dost komplikovaný, tak si nikdo nevšimne, že je z karet.

(apropos: ratingové agentury si mohou své špičkové ratingy Řecka strčit třebas přesně tam, kam by měly samy táhnout. Řecko mělo čupr ratingy ještě asi týden před tím, než se zjistilo, že je švorc. stejně jako Lehman Brothels a různé jiné finanční bubliny)
Pan Evropa (Martin se o diplpas nemusi bat)
 
BALCARENKO  
Jo to je jiná. Kdybychom přijali euro, tak se staneme ručiteli ESM, to je pravda. Ovšem zbytek jsou čiré nesmysly, neručili bychom za dluh Řecka, ale za dluh ESM. ESM není přímo závislé na tom, zda kdy mu státy vrací půjčené peníze. Získává peníze vydáváním dluhopisů. Pokud by nastala situace, že by (jakožto dlužník se špičkovým ratingem) nebylo schopno udat své dluhopisy, má v záloze svých předplacených 80 mld, s tím by vystačilo na několik let. A pokud by nastala situace, že by za ta léta stále nebylo schopno si nikde půjčit, ani by mu nikdo nic nevracel, tak už by Česko nejspíš bylo taky dávno zkrachovalé. Ze steného důvodu, taky by si nedokázalo nikde půjčit. Situace veskrze teoretická.
BALCARENKO  
A já mu celou dobu vysvětluju, že neručí.
JeromeHeretic Tahle země  není pro živý.
Ale Mlho! O tom preci TL celou dobu mluvi! Recku, kdyby melo za sve zavazky rucit, by nikdo nepujcil ani tchyni. Pokud nekdo Recku pujci, pak proto, ze za to ruci i trebas Nemecko.
BALCARENKO  
Jinak založení ESM schvalovalo i Česko, ale jako nečlenu eurozóny nám z toho žádný závazek nevznikl.
BALCARENKO  
Jsem si jist že za ESM (a EFSF, což je de iure jiná instituce, ale prakticky předchůdce ESM a má stejné vedení) ručí jen státy eurozóny. IMHO to založili takto právě proto, aby jim do toho nemohli kecat různí Nečasové ze států mimo, kteří mají daleko menší zájem na euru, než členové.

Pak existuje ještě EFSM a za ten ručí Evropská komise rozpočtem EU. A tedy potažmo všechny země EU včetně ČR. Ten půjčoval Irsku a Portugalsku a ty půjčky jsou stále otevřené, začnou se splácet až kdoví kdy (nevím jistě, původně už se měly splácet teď, ale pak jak krize pokračovala, tak jim umožnili odklad). Každopádně, že by si EU nemohla na trzích půjčit (aby měla na refinancování), ani by neměla dost peněz v rozpočtu, takže by došlo na záchranu ze strany Česka, to fakt nelze reálně předpokládat. :)
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
seš si tím jistý? Protože když se před lety vláda - ještě ta Nečasova, to je let - rozhodla podpořit půjčku toho celoevropského (celoEU, tedy ne ESM, nechce se mi název už neexistující areuktury dohledávat) fondu Irsku, tak se podíl Česka na záruce na pár miliard vyčíslil (na země eurozony připadlo samozřejmě o dost víc). Bylo to teda megahypotetické - pokud by Irsko krachlo, následně došly peníze záručním fondům a ještě by se do něčeho jako insolvence dostala celá EU, tak by si věřitelé přišli i za Českem - ale princip se myslím nezměnil ani po zavedení nových struktur. Nebo jo?
Těžké spaní z toho nemám, ta konstrukce je podobně absurdní jako předpoklad, že by krachnul IMF (a v tom máme v členském podílu a půjčkách víc peněz), ale ani nemám potřebu to zastírat. Irsko samozřejmě všechny tyhle nouzové půjčky dávno splatilo, jde mi o princip.
BALCARENKO  
Struktura je to veskrze jednoduchá a průhledná. Že žádný stát eurozóny nezbankrotuje, to je účel, ano.

Ale v praxi to rozhodně neznamená, že je někdo ručitelem, či dokoce spoludlužníkem Řecka nebo Irska. Mícháš hrušky s jabkama. Asi jako když si v bytovém domě ten dům (jako SVJ) půjčí na opravu střechy, aby žádnému ze členů nezatýkalo do bytu. Ručí celý dům, ale ne za dluhy svých členů, jen za ten společný.
BALCARENKO  
Ano, část dluhu se mu odpustila. Ale nebylo to zdaleka tolik, jak by se mohlo zdát ze zmínky o "skoro tři čtvrtiny". Na konci roku 2011 mělo dluh 355 mld, na konci 2012 304 mld.

P.S.: a vidíme, že se postavilo už v roce 2019. A v roce 2021 už si půjčuje za nula procent. (i přes to, že jeho dluh vyjádřený k HDP ještě stoupl)
Tander Lee  
Je jedno, jak složitou strukturu to má, a jak vzletné názvy (Sovereign Bailout Loan, Bank recapitalisation programme, Precautionary financial assistance, Primary Market Support Facility, Secondary Market Support Facility...), podstatou je, že EU dala jasně najevo, že žádný stát eurozóny nezbankrotuje, protože vždy dostane nějakou formu pomoci. Což v praxi znamená jen to, že EU je prostřednictvím různých institucí ručitelem za dluhy svých členů a tedy jejich spoludlužníkem.

Celková komplikovanost slouží jen k tomu, aby to nebylo příliš okaté.

Ja si teda pamatuji, ze se mu dluhy musely odpoustely...

S odpuštěním velké části jeho dluhů totiž souhlasí dostatečný počet soukromých investorů, konkrétně 85,8 procenta. Oznámilo to řecké ministerstvo financí. Věřitelé tak přijdou skoro o tři čtvrtiny z toho, co zemi v minulosti půjčili.

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/dluhy-recku-odpusti-skoro-96-procent-soukromych-veritelu_201203091406_mtaborska

Je tam i pekna veta: EU a MMF tvrdí, že Řecko se bude moci po roce 2020 už postavit na vlastní nohy a nebude potřebovat další pomoc.
BALCARENKO  
ESM v žádném, případě neručí za půjčky, které si Řecko bere nebo v minulosti vzalo od jiných věřitelů.