Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


ty plovací blány jsou náhodou super
hmm, ty plovací blány mi přijdou jako blbost, šíření podél vody se dá vysvětlit i jinak, stejně jako ztráta srsti, je to znak, jehož modifikace nevyžaduje tak dlouhou dobu a mohly se zde právě uplatňovat i kulturní vlivy. ať již ošacení nebo nábožensko - estetické preference dominantních skupin...
Byl bych nerad považován za skalního stoupence obojživelné hypotézy. Uváděl jsem ji jen abych vám rozšířil obzory.
Snad jen to, že lidé šířili z Afriky podél pobřeží a pak podél řek do vnitrozemí.
u evoluce člověka se mísí kulturní a biologické vlivy, proto je imho dost komplikované vyhledat jeden důvod pro preferenci a reprodukci nějakého znaku, působí tam prostě příliš mnoho faktorů.
podporují tvou hypotézu o obojživelnosti lidí nějaké nálezy?
Ano
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Imho to jenom pěkně ilustruje hlavní vadu evoluční teorie - dá se krásně fantazírovat, a každý si může na cokoliv vymyslet teorii, která na první pohled dává smysl, protože skutečnost vytvářejí milióny vlivů a nikdo neví, který se zrovna doopravdy uplatnil.
Ale některá zvířeta ano. Hroši, kytovci,
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Trochu tomu hází klacky pod nohy, že třeba vydry ztratit srst nepotřebovaly, aby dobře plavaly.
Tander Lee  
To je hypotéza z roku 1967: https://www.kosmas.cz/knihy/243059/naha-opice/ (vsadím se, že to Jasan četl).
Se s tím píšu.......
burmajones  
http://macroevolution.net/ já osobně miluju tohle. vznik člověka křížením prasete a opice. dává to smysl.
Ve slepém střevě se prý schovává střevní mikrofauna. Když dosteneš děsnou sračku, střeva se ti prakticky vydesinfikují a nezbytná mikrofauna přežije akorát ve slepém střevě. Kdo slepé střevo nemá, musí požádat někoho (nejlépe rodinného příslušníka) o trochu výkalů (nejlépe řídkých, po požití mírného projímadla). Silná nátura může požít přímo ty, ostatní je odnesou do laboratoře, kde z nich udělají gelovou ampuli a zkonzumují teprve tu.

Ale možná, že to je celé apríl. :-))
Lorandel pochybné individuum 
To je rozhodně fascinující hypotéza a dokonce to i celkem dává smysl.
Jj.
Mám na ten poslední odstavec zábavnější odpověď. Lidé, v dobách, kdy byli skoro na vymření (bylo jich na světě asi 5 tisíc), žili u vody obojživelným způsobem. A srst ztratili aby se jim lépe plavalo. Proto taky srst na podbřišku a v podpaží zůstala. Izloační funkci převzal podkožní tuk, kterého máme více a lépe rozmístněného než jiní lidoopi.

Pro vodní hypotézu ještě mluví nepodmíněný reflex uzavření dýchacích cest při potopení obličeje (to ostatní lidoopi nemají, proto se utopí mnohme snáze).

Schopnost naučit se plavat.

Obecná láska k vodě. Voda se nám líbí. Pokud si můžeme vybrat mezi dvěma stejnými místy k životu, které se liší jenom tím, že jedno je u vody, vybereme si to.

Špatné hospodaření s vodou, hodně se potíme, hodně vody odpaříme dechem, močíme řídkou moč.

A také to, že máme ruce lépe uzpůsobené k plavání. Ztratili jsme palec postavený proti ostatním prstům, který by byl na lezaní po stromech a na práci výhodný, ale na plavání je lepší mít všechny prsty ve stejné řadě. Také máme mezi prsty zbytky plovacích blan.

Vlasy na hlavě se nám pravděpodobně znovu vytvořily až později ze zbytků chlupů, co jsme měli na hlavě stejně jako máme dnes na zádech. Vlasy vypadají poněkud jinak, než ostatní naše chlupy a srst ostatních lidoopů. (Podobně jako oči hadů vypadají jinak, než oči ostatních zvířat, páč kdysi žili v zemi a oči skoro přišli a dovyvinuli se jim, když zase vylezli na povrch)
burmajones  
kdesi jsem četl, že slepé střevo je zásobárna bakterií. prostě člověk lapne nějaký krutý průjem, mikroflóra je fuč, ale ve slepém střevě je zásobárna bakterií, které se rychle zase pomnoží. profit.
Lorandel pochybné individuum 
V pořádku, o zásadní evoluční výhodě jsem nic nepsal.
to, že dáváš přednost více holým ženám je dáno kulturním konsensem (módou, chceš-li), není to zásadní evoluční výhoda. na druhou stranu mnoho znaků se mohlo posílit a rozšířit na základě kulturní preference, která nemusela mít nějaké praktické opodstatnění.
Lorandel pochybné individuum 
zde už může nastoupit samovolné vykřížení méně osrstěných jedinců. Mne třeba chlupaté ženy moc nepřitahují a dávám přednost těm více holým ;-) Nehledě na to, že nepřítomnost srsti evokuje nižší věk a možná i bezbrannost, tím i aktivuje ochranitelské pudy. A když se následkem předešlého méně osrstění jedinci snáze rozmnoží, vznikne tu selekční tlak a pár tisíc let udělá svoje. jin ak třeba zuby moudrosti jsou taky na ústupu, pomalu ale jistě. Ony ty nepotřebné věci časem prostě zakrňují... A slepé střevo zase až tak nepotřebné být nmusí, každou chvíli se objeví názory, že se tam přesi jen tvoří nějaké relativně potřebné látky, i když studie pro to nemám a jsem líný hledat.
To mi přijde přesně jako ten typ teorie, proti kterým brojí JASAN, zjednodušení ad nonsensum, hlavně, aby to ladilo s pozorovanýma datama. A priori není důvod, proč by měla nepotřebná, leč neškodná věc mizet. Btw takový slepý střevo je taky nepotřebný, ba (narozdíl od srsti) může i zabít -- a zatím nějak neustoupilo.
Lorandel pochybné individuum 
reakce na Trofo
Na ten poslední odstavec asi znám odpověď (nebo alespoň teorie, co nás učili na PřF UK). Lidé začali ztácet srst poté, co vynalezli oblečení. Srst byla nadále nepotřebná, tak začala ustupovat. Na hlavě (vlasy) se udržela proto, že se částečně změnila její funkce - nyní je to ukazatel fyzické kondice, hlavně u žen. Dlouhé lesklé zdravé vlasy --> zdravá žena, pravděpodobně schopna mít zdravá mláďata.