Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


arnost snad nechci tak   moks
Nicmene takova vec se muze stat a pravdepodobne se i nekdy stala. Napriklad jednodelozne rostliny se oddelily od dvoudeloznych (starsim teoriim natruc), az to vedlo k prepsani kusu systematiky.

http://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/jak-prenest-pribeh-cevnatych-rostlin-do-stredoskol.pdf
Ehm, asi mě dostaly homonyma spíš si teď myslím.
 
Tohle opravdu není můj obor, ale rozumím tomu dobře, že mnohobuněční jsou v některých případech evoluční předci jednobuněčných organismů? Protože tuhle možnost jsem dosud nikdy neuvažoval, ačkoliv nyní si jen říkám - a proč ne vlastně, za jistých podmínek.
arnost snad nechci tak   moks
Hledani spolecneho predka

napr gingo a clovek: https://www.evogeneao.com/explore/tree-of-life-explorer#humans-and-ginkgo

tohle je taky hezka vizualizace: https://www.onezoom.org/life/
Jak se z toho stromu nejprve oddeluji nejruznejsi bakterie a az pak v samotnem zaveru dojde rostliny a zivocichy
 
pKV Rem tene, verba sequentur. 
Britští vědci zjistili
že Kristejn Puskarčíková je nejkrásnější biatlonistkou světa ... (to jistě posune evoluci o notný kus kupředu)
 
Tander Lee  
Napadlo. Jde o to, jak významné rozdíly mezi nimi jsou.
Reakce na | Vlákno  
eso I will not vote for this Brexit, it is s 
Napadlo vás, že myši jsou myši a lidi jsou lidi?

Na ostrově Tashirojima jsou přemnožené kočky žijící v blahobytu, na ostrově Ōkunoshima zase králíci a nějak nevymírají.
 
Tander Lee  
Zkouší se to, co nelze nahradit jinými postupy.
Tander Lee  
Je to v rozporu se současnými etickými principy:

Ethics in Animal Experimentation
In order to prevent undue suffering, ethical considerations in animal studies are important. Generally, before experiments on animals are conducted, the research protocol must be reviewed by animal ethics committees. The guiding principle of these committees is usually the 3 Rs.


First, animal experiments must be replaced wherever possible by other methods such as mathematical modeling, or an in vitro biological system.
Second, there must be a reduction in the number of animals used. Only the number required to obtain reliable data must be used in an experiment. A thorough literature search must be done beforehand to prevent duplicating experiments.
Third, the study must be refined to minimize its overall impact on the animals used.

No nevím. Na myších se zkouší kde co a najednou etika?
mne by zajímalo, proč se s těmi pokusy přestalo, proč se v nich nepokračovalo.

Zmizela společenská poptávka? Dnes frčí spíš ekothrillery typu: Ještě trošku a na sibiři vyletí do vzduchu metan a všichni se tu uvaříme.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ano. Nicméně nějak se mezi tím plýtváním a kritickými nedostatky nedokážou všichni shodnout, jestli teda je to lokalita od lokality, nebo naopak kritický nedostatek vznikne v momentě, kdy všichni budou konzumovat na západní úrovni, a nebo kdyby se začalo hospodařit na západní úrovni, bez ozbrojených konfliktnů, s vyššími výtěžky/vegetariánsky/pěstovat řasy/whatever... tak by planeta uživila ještě dvakrát tolik lidí.
Takže ohledně toho jestli nedokáže planeta zasycovat bych to považovala za nejasné. Naopak my poměrně rychle začínáme zasycovat planetu bordelem všech skupenství (a to bohužel i tak jako globálně), takže to bych třeba viděla jako větší problém.
Reakce na | Vlákno  
moc ne. Nedostatek prostoru byl pro pokus zásadní.
Mmch. závěr toho článku mi přijde úplně mimo výstupy popisovaných experimentů:

"Lidstvo zažívá extrémní populační boom a jeho počet dosahuje čísel, které planeta nedokáže nasytit." - To je naopak jasná hrozba kritického nedostatku, tedy přímo v rozporu s podmínkami experimentu.

"Minimálně západní část lidstva ale v podstatě žije v blahobytu a naprostém dostatku." - Ale narozdíl od experimentu nejde o izolovanou populaci.

"Přestáváme se množit, rodinné vazby se rozpadají, počet singles ve společnosti roste a začíná to být trendy a z okolí na nás doléhají imigranti." - Oslí můstek a FUD jaksviň. Ještě vtipnější ve světle paralelní debaty ve Společnosti, kdy podobní varovači před apokalypsou a zastánaci "tradičních" hodnot vykřikují, že kdo nesplňuje jejich striktní představu o rodině, nemá rovné právo ke sdružování se a už vůbec se nemá co přibližovat k dětem, neřku-li si je pořizovat.

Že máš kolem sebe místo ještě neznamená rozvoj. Vesmír není jenom místo, je to místo, kam není snadně se dostat. Aby ses dostal do vesmíru musíš vyřešit spoustu problémů -> rozvinout se. Potřebuješ prostor ve smyslu problémů, které můžeš řešit, a cílů, které můžeš úsilím dosahovat. Automatický zisk k rozvoji nevede. Zároveň bych to ale neztotožňoval se stresem.

Krysy nemají mentální kapacitu na to, aby si našly nové cíle a problémy mimo své základní biologické potřeby (a experiment netrval dost dlouho, aby si tuto mentální kapacitu byly shopny vytvořit). Narozdíl od člověka. Tedy, dle mého, není tento experiment na současného člověka přímo převoditelný. Vymřít na nudu je podle mě potenciální "velký filtr", který už lidstvo překonalo. Aktuálně je schopné se zabavit novými výzvami i v prostředí biologického blahobytu. Kterého navíc ještě zdaleka nedosáhlo.
Tander Lee  
nejde přímo o stres, ale o prostor k vývoji

No to se z toho experimentu právě nezdá, ne? Ty myši se mohly vesele rozvíjet (kolonizovat území) ještě dlouhou dobu, ale právě k tomu nedošlo. Prostě jim chyběly predátoři... Někde jsem zahlédl nějaký výzkum, podle kterého je populace ptáků v místech s výskytem koček nejen zdravější, což je jasné, ale i větší, což už tak jasné není. (Samozřejmě se to týká přirozeného prostředí výskytu koček, asi ně nějakých izolovaných tropických ostrovů). To by mohlo mít obdobné příčiny.

Reakce na | Vlákno  
s tím se mi nějak nechce souhlasit.

negativní jevy ve společnosti jako zločinnost a chudoba mají nějakou funkci, alespoň dle Webera, a to tu, že ji definují, dobro kupříkladu můžeš definovat jen pomocí zla, abys mohl říct, že žiješ v blahobytu, musíš vidět, že existuje chudoba. nicméně nemyslím si, že uvedené jevy jsou nezbytné pro fungování společnosti, pokud bys ze společnosti odstranil chudobu, posunou se ta binární opozita zase někam jinam a budou společnost definovat také. úspěch / neúspěch (v práci, umění, společnosti)...
Podle mě nejde přímo o stres, ale o prostor k vývoji. Mozek má jednu jedinou funkci - neustále reagovat na měnící se prostředí, přízpůsobovat se, rozvíjet se. Pokud se není kam rozvíjet, jde vlastně o degeneraci.

Člověk naštěstí má dost příležitostí k rozvoji i v blahobytu. V tom současném je tu ještě pořád dost sociálních i technologických problémů. A i kdyby nebyly - máme tu třeba sport a samozřejmě celý vesmír, tam je prostoru k rozvoji habakuk.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
No izolovaný tropický ostrov je možná docela dobrý model odpovídající velké krabici na krysy, ale ne moc tomu, jak lidský druh existuje na celé planetě, IMHO.
Takže je otázka, jak by to vypadalo (s těmi krysami) naškálované podobně jako ve skutečnosti. Civilizací samozřejmě zanikla spousta (jen ty o kterých víme) a důvody byly různé.
Zatím nehrozí nijak zvlášť že by se to týkalo celého lidského druhu, protože tady těch pod-skupin - civilizací máme pořád víc než dost.

Sci-fi autoři si ale samozřejmě s tou myšlenkou pohrávali, co v případě, že bude celá Země plně blahobytná (někteří tím, že jí naopak populace klesne, ale nebude vlastně tolik lidí potřeba, overpopulation je prozatím zcela opak absence stresu, zhroutit se tam samozřejmě může ledacos) a prakticky se nabízí dost jednoduché řešení, odfrčet do vesmíru. Tam o struggle nebude nouze. Stejně tak ale nemálo předpověděli civilizační konec těm, kteří zůstali na Zemi.

(akorát teda nějak co si matně v Velikonočního ostrova vybavuju, tak to rozhodně nebyl v blahobytu a nekonečné potravy, ale spíš naopak - na lodě třeba potřebuješ dřevo, i když teda nové výzkumy to vyvrací, protože zjevně do poslední doby dobře vzájemně kooperovali)
Ilmarinen My nevěříme v Ďábla ale Ďábel věří v nás 
"sociální zhroucení, ke kterému došlo mnohem dříve, než k přelidnění"

Zatímco krysy podle toho článku po sociálním zhroucení vymřely, Velikonočané se přelidnili.