Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


Podle mě nejde přímo o stres, ale o prostor k vývoji. Mozek má jednu jedinou funkci - neustále reagovat na měnící se prostředí, přízpůsobovat se, rozvíjet se. Pokud se není kam rozvíjet, jde vlastně o degeneraci.

Člověk naštěstí má dost příležitostí k rozvoji i v blahobytu. V tom současném je tu ještě pořád dost sociálních i technologických problémů. A i kdyby nebyly - máme tu třeba sport a samozřejmě celý vesmír, tam je prostoru k rozvoji habakuk.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
No izolovaný tropický ostrov je možná docela dobrý model odpovídající velké krabici na krysy, ale ne moc tomu, jak lidský druh existuje na celé planetě, IMHO.
Takže je otázka, jak by to vypadalo (s těmi krysami) naškálované podobně jako ve skutečnosti. Civilizací samozřejmě zanikla spousta (jen ty o kterých víme) a důvody byly různé.
Zatím nehrozí nijak zvlášť že by se to týkalo celého lidského druhu, protože tady těch pod-skupin - civilizací máme pořád víc než dost.

Sci-fi autoři si ale samozřejmě s tou myšlenkou pohrávali, co v případě, že bude celá Země plně blahobytná (někteří tím, že jí naopak populace klesne, ale nebude vlastně tolik lidí potřeba, overpopulation je prozatím zcela opak absence stresu, zhroutit se tam samozřejmě může ledacos) a prakticky se nabízí dost jednoduché řešení, odfrčet do vesmíru. Tam o struggle nebude nouze. Stejně tak ale nemálo předpověděli civilizační konec těm, kteří zůstali na Zemi.

(akorát teda nějak co si matně v Velikonočního ostrova vybavuju, tak to rozhodně nebyl v blahobytu a nekonečné potravy, ale spíš naopak - na lodě třeba potřebuješ dřevo, i když teda nové výzkumy to vyvrací, protože zjevně do poslední doby dobře vzájemně kooperovali)
Ilmarinen My nevěříme v Ďábla ale Ďábel věří v nás 
"sociální zhroucení, ke kterému došlo mnohem dříve, než k přelidnění"

Zatímco krysy podle toho článku po sociálním zhroucení vymřely, Velikonočané se přelidnili.
Tander Lee  
Kdy se začali příšerně množit? Maximum bylo někde mezi 10 a 15 tisíci obyvateli. To je maximálně okolo 100 lidí/km2 - nedokážu posoudit, jak moc je to udržitelné na tropickém ostrově, okolo kterého máš prakticky nekonečný oceán jako zdroj potravy. (Ale odhady počtu obyvatel v různých dobách se dost liší. Od nějakých 2 do těch 15 tisíc.)
Ilmarinen My nevěříme v Ďábla ale Ďábel věří v nás 
V tom případě ale na rozdíl od krys nevymřeli, ale po zhroucení se začali příšerně množit.
Tander Lee  
A IMHO, pokud k tomu došlo na Velikonočním ostrově, tak je dost pravděpodobné, že to není úplně výjimečný model zániku civilizací.
Tander Lee  
Tak z lidských společností asi dostatečné úrovně dekadence dosáhlo snad jen to Japonsko - alespoň se tam ty paralely s těmi myšími modely docela nabízejí. Z dějin se pak nověji mluví o Velikonočním ostrově, kdy se alternativně k ekologické katastrofě hovoří o možnosti, že jí předcházelo právě tohle sociální zhroucení, ke kterému došlo mnohem dříve, než k přelidnění.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ono s naprosto nulovým stresem vzniká to, čemu se v lidské podobě říká nuda nebo taky absence smyslu života nebo tak. Není proč se snažit, není kam mířit, všechno je jedno. I to páření se časem omrzí.
Na druhou stranu, na rozdíl asi od značné většiny zvířat má člověk poměrně vyšší level toho, aby byl plně uspokojený. I úplné materiální uspokojení neznamená, že se člověk nebude zabývat něčím náročným, nebude o co soutěžit, o co se strachovat atd.
Samozřejmě to asi není univerzálně platné pro všechny lidi stejně, někteří možná nemají žádné vyšší cíle, jiní je začínají řešit až v případě blahobytu a někteří jim dávají prioritu kdykoliv (třetí skupina je ale pod negativním selekčním tlakem v momentě, kdy místo blahobytu mluvíme spíš o holém přežití). U myší a krysáků bych to ale skutečně nečekala, takže jim zbývají jen ty materiální "smysly života".
Tander Lee  
Tander Lee  
Vysvětlením je, že sociální druhy prostě potřebují určitou míru stresu, aby jejich společnost fungovala. Prováděly se modifikace tohoto experimentu, kdy byly myši nuceny si vzájemně pomáhat (třeba jedna musela zmáčknout páčku, aby se mohla druhá napít) a stabilita se výrazně zvýšila. Mě naopak napadla varianta experimentu, kdy by výzkumník čas od času náhodně vybral nějaké jedince a zabil je, čímž by se do systému vznesl patřičný stres. Aneb "rituální oběti jako stabilizační prvek archaických společností". Vsadím se, že už to někdo napsal.

(Když bych chtěl rozvíjet konspirační teorie, tak bych řekl, že tohle napadlo i Angelu Merkelovou a evropská civilizace bude jejímu "zvládneme to" do budoucna vděčná :)

Tander Lee  
Mám dojem, že tyhle experimenty se už moc neopakují (z etických důvodů), ale pár příkladů z živé přírody se snad najde taky (vybavuji si nějaký ostrov někde snad u Kanady s populací nějakých jelenů, kteří přestože měli ideální podmínky a pravidelné přikrmování od turistů, tak měli stejný populační vývoj, jako ty myši v tom krysím experimentu).
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Pokud na nás "z okolí doléhají imigranti" tak nejsme chytřejší.
 
PatrikD jsem divnej :) 
Dik, pokud je to pravda tak cumim.
Ani ty bys did not state explicitly, kdyby ti hrozilo ukamenování, simtě.
Tander Lee  
Some scholars have interpreted Tusi's biological writings as suggesting that he adhered to some kind of evolutionary theory. However, Tusi did not state explicitly that he believed species to change over time.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
1+
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
arnost snad nechci tak   moks
Zajimavy zpusob hledani neuronu.

https://www.geekwire.com/2018/rosehip-neuron-discovered/

A gene-by-gene, neuron-by-neuron search has turned up a new breed of brain cell that may serve as a fine-scale “volume control” for neural activity in humans.

He and other researchers from the Allen Institute zeroed in on the rosehip neurons using genetics: In collaboration with neuroscientists from the J. Craig Venter Institute and other research centers, they looked for gene expression patterns that distinguished different types of brain cells in humans and in mice.

There was at least one type of brain cell that had no analog in the mouse brain, and when Tamás visited the Allen Institute to discuss his research, the researchers from Hungary and Seattle realized they were aiming at the same target.