Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


arnost snad nechci tak   moks
Zajimavy zpusob hledani neuronu.

https://www.geekwire.com/2018/rosehip-neuron-discovered/

A gene-by-gene, neuron-by-neuron search has turned up a new breed of brain cell that may serve as a fine-scale “volume control” for neural activity in humans.

He and other researchers from the Allen Institute zeroed in on the rosehip neurons using genetics: In collaboration with neuroscientists from the J. Craig Venter Institute and other research centers, they looked for gene expression patterns that distinguished different types of brain cells in humans and in mice.

There was at least one type of brain cell that had no analog in the mouse brain, and when Tamás visited the Allen Institute to discuss his research, the researchers from Hungary and Seattle realized they were aiming at the same target.

 
Lodovico Mas syndrom stoleti? Je mi to jedno! 
Kytky (teda rostliny) hybridovat umeji samy od sebe. Hafo plevelu ma v sobe psenicne DNA az beda...
 
Lorandel pochybné individuum 
Asi proto, že se kolem zpocených opic moc nepotuluje a přirovnání "jako prase" se ustálilo ve významu "fakt hodně". Cpt. out :-D Jinak ano, jako žertovná hypotéza to samozřejmě smysl dává.
burmajones  
tak blbost to asi je, ale báječná. zdůvodňuje to úplně všechno. proč se potím jako prase a ne jako opice?
Lorandel pochybné individuum 
Osobně si stále myslím, že je to blbost :-) Snad to někdo otestuje geneticky pořádně do podrobna, myslím že by to šlo přes mitochondriální DNA. A jak jsem říkal, nejde o šukání ale o to jestli by z toho mohlo vzniknout životaschopné potomstvo. Kdyby to bylo tak snadné, tak by se každou chvíli někde ukázalo pár ovcolidí a jiných podobných hybridů...
Tander Lee  
Tak jasně, zdá se mi to jako mašíblovina. Ale zas na druhou stranu, pamatuji si, že když se poprvé objevily teorie o křížení lidí a neandrtálců, byly na to reakce podobné. No, a teď to vypadá, že lidi šukali prostě všechno, co bylo aspoň trochu rozměrově kompatibilní...
Dvacet3 cokoliv co napíšu, je normální hovno 
Když zakročí mimozemšťani, tak hybrid opice a prasete vznikne.
Lodovico Mas syndrom stoleti? Je mi to jedno! 
Velmi hezke! +1 Predstavuju si po ranu tu koupelnu...
burmajones  
http://macroevolution.net/ tady to vypadá úplně báječně
Lorandel pochybné individuum 
To je pravda, některé mají třeba jen sníženou plodnost, ale u takhle vzdálených druhů ten hybrid ani nevznikne.
Tander Lee  
Hybridy nejsou vždy úplně sterilní.
Lorandel pochybné individuum 
Možné to je, ale rozhodně by z toho nemělo být mládě.
burmajones  
a co ta teorie, že prase ošukalo opici? fakt to taky není možné?
No samo. Vzdávám trolení.
já zase doufám, že někde nějaká indiánka u jaderné elektrárny porodí šťěně :-)
Lorandel pochybné individuum 
Velmi pěkné a puční vědecké zdůvodnění. Upřímně děkuji, nostalgicky jsem se vrátil zpět do školy :-) Umíte to podat lépe než leckterý přednášející na PřF UK.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
(eh a mám tam chybu, "pomalejší a přesnější" vs "rychlejší a s větším rizikem chyby" tam mělo být)
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
A já celou dobu doufala, že spíš trollíš :(
no dobře, vzdávám se.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
No vlastně dvě ;)
Ale o to nejde, ozáření a jiné metody nevyrábí mutace tak, že měnili nějaký písmenka, oni poškozují DNA. Poměrně závažně, ionizující záření vytváří dvojřetězcové zlomy. UV a různá chemická činidla, volné radikály atd. poškozují přímo báze nukleové kyseliny. V obou případech musí buňka spustit reparační mechanismy, protože s poškozenou a přeručenou DNA nemůže existovat. Ale ty opravné mechanismy mají několik procesů, některé jsou rychlejší a přesnější a některé pomalejší a s větším rizikem chyby. U dvojřetězcových zlomů je to nejmarkantnější, ty buňky nemůže opravit pomocí komplementárního řetězce, musí si leda půjčit druhý chromozom a to je poměrně zdlouhavé, takže jako forma rychlé opravy je prostě spojit nejbližší dva konce. Vzhledem k tomu, že chromozomy jsou normálně v jádře rozpletené a tak nějak kolem sebe trošku zachumlané, leckdy se spolu spojí něco co k sobě vůbec nepatří, nebo se i trefí, ale v tom zlomu se při opravě něco ztratí nebo přidá, pokud je to uvnitř sekvence kódující protein, pak ho to změní.

Nicméně špatně opravených míst je jen zlomek proti těm, které byly původně poškozené, takže nejpravděpodobněji by buňka/organismus prostě umřeli, protože by to neopravili včas, a i kdyby ne, došlo by z větší části k poškození něčeho funkčního, a jen velmi vzácně by ta změna něco přinesla.

Prostě domnívat se, že je vůbec možné, nějak necíleně buňky zasáhnout tak, aby se změnila velká část cíleně, je jako čekat že vám šílenecs obřím kladivem, kterýmu doma otevřete dveře, nerozfláká na co přijde, ale předělá ty dvě poličky v koupelně co jste chtěli, přistaví balkónek, příčku a zalije kytky.
(pořád se ještě vážně bavíme o tomhle??)

A jinak jak už zmínila Mori, nemusíme chodit do takových komplikací, prostě můžeme rovnou zkusit vložit vlčí embryo do jiného organismu a guess what, chcíplo by. Organismus, zvláště ten savčí netvoří jen jeho DNA, je to celé kontinuum ze kterého vzešlo, i dynamika DNA během života v rámci času i prostrového uspořádání, nastavení systémů, které se možná liší geneticky o pár procent, ale funguje úplně jinak.
My umíme přečíst jen tu DNA, navíc pořádně jen to jedno procento proteinů, ještě ani ne úplně bezchybně a kompletně, takže to pak vypadá, že je potřeba změnit jen nějaký písmenka. Zkuste vzít manuál pro vysoce kvalifikovaného operátora jaderné elektrárny a jen tam změnit ty písmenka. Nemáte ani toho operátora a koneckonců ani tu elektrárnu, co s tím jako chcete dělat?