Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


to je ono. Odtud jsem tak chytrej. :-)
já nevím, musí se furt směšovat víceméně darwinovská evoluce a nějaký "vyšší cíl"? Darwin říká právě jen, že se organismy vyvíjejí tak, aby maximalizovaly svou šanci přežít a rozmnožit se, a že tento proces v dlouhodobém horizontu vede k vzniku nových druhů (čili nebylo potřeba, aby pámbíček vytvořil zvlášť bizona a buvola, stačilo mu (kdyby existoval) hodit někam první buňku a nastavit pravidlo "koukej hledat co nejlepší strategii replikace")

Z hlediska darwinovské evoluce je člověk zatím celkem neúspěšný druh, vydržel kolik? pár set tisíc let? Srovnejmež s opravdu starými druhy, třeba latimerií. Okupuje pravda většinu planety, ale to zvládne leckterý hmyzák taky.
druhy, které se přizpůsobily nice která zanikla prostě "nepočítaly" s její změnou, tedy nebyly v tomto kontextu "nejlepší".
my přece nevíme, co je "vrcholem" evoluce, jestli se vůbec o nějakém dá mluvit, bláhově si myslíme, že jsme to my, lidé, ale postačí relativně drobná změna a odebéřeme se za dinosaury...
arnost snad nechci tak   moks
wtz, to je známý fakt
Když si vezmu všechno od nějakých částečně sebe organizujících jílů přes viry, archebakterie, prokaryota, eukaryota, nemám pocit, že by to někam mířilo.

Jasně, můžeme si představovat, že evoluce zákonitě mířila k člověku, nejinteligentnějšímu tvorovi. Šikovní Darwinovi žáci už v devatenáctém století dokázali, že vrcholem evoluce je královna Viktorie a její potomci.

Ale podle současného názoru není lepších a horších organismů. Vrcholem evoluce jsou všechny organismy, které do současnosti přežily. Třeba i viry, které evolucí zprimitivněly.
Pak je tady jestě jeden legrační fakt, že evoluce směřuje druhy k co největšímu přizpůsobení své nice, k co největší specializaci. A ty nejvíce specializované a nejlépe přizpůsobené pak při změně podmínek vymírají jako první.
(jinými slovy náhoda v sobě nemá tendenci vzhled/chování/whatever živočicha někam posouvat, čili se dlouhodobě efekt spíš (ne zcela) vyruší, narozdíl od Darwina, který kamsi míří.)
Nikdo netvrdí, že se to dá určit ani že náhoda nehraje roli. Ale nějaké ony tlaky na to, že ten míň přizpůsobenej je sežrán a nerozmnoží se celkem očividně působí. Opět, to neznamená, že každej míň přizpůsobenej je sežrán, jenom, že je větší pravděpodobnost, že bude sežrán, a dlouhodobě se to projeví (když se z každých dvou rozmnoží jeden, třeba desetkrát v tom bude hrát roli náhoda, protože na toho druhého prostě spadl meteorit, ale jednou, jednou vyhraje ten líp přizpůsobenej prostě proto, že je líp přizpůsobenej. A přes mnoho a mnoho generací hraje roli i slabý efekt).
Ale v tom hlavním smyslu jsou nejúspěšnějšími ti, jejichž potomci tu budou za pár set milionů let. A to se nedá určit, kdo to bude, protože náhoda.

NA savce by si před 100 miliony lety nikdo nevsadil ani zlámanou grešli a na lidoopy, oproti pravým opicím primitivní, nepřizpůsobivou, druhově chudou větěv, by si před milionem taky nikdo nevsadil.


Přenos debaty z přírodozpytna:

https://www.okoun.cz/boards/prirodozpytno?contextId=1068729310#article-1068729310
 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
solidní platfus!
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
Cywe, jseš
 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Ale jseš!
Nemusím.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Shit! Musíš být taky moderátorem všude?!
(To sice ano, ale byla překlep.)
Reakce na | Vlákno  
Předchozí verze byla vtipnější.