Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


Vaca1 simplest of simple creatures 
Série videí popisující evoluci druhů a ekosystémů na hypotetické planetě. Od vzniku života krok za krokem. Hutné leč celkem zajímavé.

 
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Teď to ještě propojit s AI, která se nám tak pěkně rozvíjí a nový superorganismus bude na světě.
 
The evolution of convex trade-offs enables the transition towards multicellularity - během pouhých 500 generací vědci přesvědčili jednobuněčné řasy, aby se začaly shlukovat a vytvářet vícebuněčné organismy.
 
Cywe, poznatky se furt mění. Já měl zafixovanou mitochondriální Evu jako starší než byl chromozomální Adam jako nezpochybnitelný vědecký fakt:

Sometimes Mitochondrial Eve is assumed to have lived at the same time as Y-chromosomal Adam (from whom all living males are descended patrilineally), and perhaps even met and mated with him. Even if this were true, which is currently regarded as highly unlikely, this would only be a coincidence. Like Mitochondrial "Eve", Y-chromosomal "Adam" probably lived in Africa. A recent study (March 2013) concluded however that "Eve" lived much later than "Adam" – some 140,000 years later.[7] (Earlier studies considered, conversely, that "Eve" lived earlier than "Adam".)[50] More recent studies indicate that Mitochondrial Eve and Y-chromosomal Adam may indeed have lived around the same time.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve
 
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Aha, pozoruhodné. Díky.
 
*dominance
A když potom vyrábím bílkovinu, tak se nějak "čte" stejné místo (stejný gen) na obou dvou z toho páru chromozomů?

Dalo by se říct, že ano, pokud nenastane jiný případ. Třeba vztah dominace a recesivity je někdy (ale ne vždy) založen na tom, že se dominantní alela čte, zatímco recesivní je nečitelná. Nebo lyonizace u samic savců, kdy se celý jeden ze dvou pohlavních chromozomů X sbalí do takové hrudky zvané Barrovo tělísko a vůbec se nepoužívá. A našlo by se toho víc.
Ten hlavní mix probíhá na úrovni chromozomů, ale předtím, než se při tvorbě spermie/vajíčka náhodně vybere 23 chromozomů (případně jiný počet, jedná-li se o jiný druh), dochází k tzv. meiotické rekombinaci, což znamená, že si chromozomy ve dvojici vzájemně vymění nějaký odpovídající úsek. Takže k míchání genů v rámci chromozomu dochází taky.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Čtu teď nějakou středoškolskou učebnici...
Takže ten hlavní důvod, proč všechny děti nejsou stejné, je v tom, že v každé spermii/vajíčku se náhodně vybere 23 chromozomů (přičemž vždy se volí jeden z dvojice).

Čili ten hlavní mix probíhá víceméně na úrovni chromozomů, ne jednotlivých genů.

A když potom vyrábím bílkovinu, tak se nějak "čte" stejné místo (stejný gen) na obou dvou z toho páru chromozomů?

/chápu, že ve skutečnosti je všechno složitější a budou tam všelijaké výjjimky, prosím o pedagogické zjednodušení.;)/
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Má to své důvody, když je DNA v jediném kusu, nemůže se volně kombinovat.
Když máte 24 párů a náhodně se k potomkům dostane polovina (z každého páru jeden), tak už jen v počtu kombinací není žádná gameta identická.

Oni si tedy také kříží občas nožičky, aby se to trochu promíchalo, ale to je výrazně nižší kombinovatelnost.

S dominantnější alellou je ro složitější, resp. mohou mít řadu vzájemných vztahů, jak mezi alelami, tak i úplně jinými geny, ale to je na jindy.
Tander Lee  
Myslím, že přestože evoluce flikuje, co se dá a jak se dá, tak zrovna ten kód je dovedený k dokonalosti. Především je dost odolný k poškození. Drobné nahlédnutí pod pokličku stvořitele např. zde.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Jasně, o tom vím. Přičemž ty dva chromozomy, co jsou v páru (od otce a od matky) mají stejné geny, (ale můžou být různé alely) a uplatní se ta dominantní. Ok, už je mi to všechno jasný, dělení, DNA polymeráza, trna, mrna - ale já bych to naprogramoval jednodušeji.
Lorandel pochybné individuum 
Ano - u lidí. U jiných organismůl se počet chromozomů dost různí.
Otec Chura  
Ano.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Čili DNA je opravdu rozdělená na 23 částí?
El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
 
Lorandel pochybné individuum 
Představte si to třeba jako databázi a chromozomy jako jednotlivé sektory oné databáze.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Lama dotaz
Nějak jsem si uvědomil, že nemám úplně jasno, co jsou chromozomy. Už jsem si vygooglil, že je to v zásadě všelijak smotaná a navinutá DNA (plus nějaká pomocná struktura), a že se nacházejí v jádru buněk. Člověk jich má 23 párů + jeden pár "pohlavního" chromozomu? (který může být XX nebo XY).

Takže zřejmě v každém tom páru je jiná DNA? Totiž já jsem si vždycky představoval, že DNA je jedna spojitá šňůra, která není rozkouskovaná (do jednotlivých chromozomů)...
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
(A tedy reaguju teď ve veřejných covidových skupinách víc, než bych i chtěla a občas se dokojce donutím napsat veřejný post pro followery (omg..) o nějakém tématu, ale žere to čas, no)
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Bohužel úplně ne, jedinej pořádnej důvod jak to umožnit, že by někdo redaktoroval moje posty po internetech a pak bych se donutila je trochu víc učesat a tak :(
Ono psát to oficiálně je velká odpovědnost víc než když z hlavy neco sepisujete na Okounu nebo ve FB komentáři (někdy si to samozřejmě dohledávám, ale často ne a taky si nejsem jistá počty něčeho a tak). Když mám psát něco oficiálního příliš mě to blokuje tím, že to musí být dokonalejší a nác nenapíšu.

Ale snad vyjde ta knížka o covidových (anti)hoaxech kde mám kapitolky o mutacíchba původu Covidu a tak.
Akorát s těma mutacema se to mění týden z týdnu, takže je otázka jak to pak bude aktuální.
Ale potřebovala bych se teď na všechno naklonovat, asi :/