Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


Díky
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Wikipedisti našli i nějaké mezičlánky.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Taxonomick%C3%A1_kategorie

Nicméně mezi infratřídou a nadřádem se žádné takové pitomosti v Češtině nepoužívají afaik (ale systematici byli vždycky ujetí).
Homonyma.
tyvole proč to ještě nikoho nenapadlo!
Ilmarinen My nevěříme v Ďábla ale Ďábel věří v nás 
člověk, člověční, člověčnatí, člověčití, člověčičití, člověčiční, člověkoví, člověčistí, člověčičelí
Kdyby o to nikdo nestál, tak bysme neměli hominoidy, hominidy, homininae, homininy a hominina.
Otec Chura  
Třeba Geisler těmhle nově zavedeným skupinám ani taxonomickou hodnost nepřiřazuje a píše o nich prostě jako o taxonech (případně jako o liniích, když je řeč o fylogenezi). Medle dobře dělá, protože kdybychom chtěli kladistický systém s tradičním skloubit skutečně důsledně, vyžadovalo by to přidat další taxonomickou hodnost pro každou fylogenetickou divergenci, a o to snad nikdo nestojí.
Kdybych aspoň věděl, že megařád a veleřád už použil někdo jiný...
Na kohortu jsem nenarazil, zkouším bioloib a další zdroje po ruce, ale pořád mám mezeru mezi podtřídou-živorodí a řádem-primáti.
Měl by se tam vejít magnorder-Boreoeutheria, superorder-Euarchontoglires, grandorder-Euarchonta a mirorder-Primatomorpha, no akosi...
Otec Chura  
Nad nadřádem je ještě kohorta (AFAIK jen v zoologii), ale jestli je to totéž jako magnorder, nevím.
Otec Chura  
V biologické taxonomii? Order, suborder, superorder jsou tradičně řád, podřád a nadřád, infrařád se taky používá. Ostatní netuším.
Jak byste přeložili
Magnorder
Superorder
Grandorder
Mirorder
Order
Suborder
Infraorder
Parvorder
?
 
Vaca1 simplest of simple creatures 
Série videí popisující evoluci druhů a ekosystémů na hypotetické planetě. Od vzniku života krok za krokem. Hutné leč celkem zajímavé.

 
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Teď to ještě propojit s AI, která se nám tak pěkně rozvíjí a nový superorganismus bude na světě.
 
The evolution of convex trade-offs enables the transition towards multicellularity - během pouhých 500 generací vědci přesvědčili jednobuněčné řasy, aby se začaly shlukovat a vytvářet vícebuněčné organismy.
 
Cywe, poznatky se furt mění. Já měl zafixovanou mitochondriální Evu jako starší než byl chromozomální Adam jako nezpochybnitelný vědecký fakt:

Sometimes Mitochondrial Eve is assumed to have lived at the same time as Y-chromosomal Adam (from whom all living males are descended patrilineally), and perhaps even met and mated with him. Even if this were true, which is currently regarded as highly unlikely, this would only be a coincidence. Like Mitochondrial "Eve", Y-chromosomal "Adam" probably lived in Africa. A recent study (March 2013) concluded however that "Eve" lived much later than "Adam" – some 140,000 years later.[7] (Earlier studies considered, conversely, that "Eve" lived earlier than "Adam".)[50] More recent studies indicate that Mitochondrial Eve and Y-chromosomal Adam may indeed have lived around the same time.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve
 
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Aha, pozoruhodné. Díky.
 
*dominance
A když potom vyrábím bílkovinu, tak se nějak "čte" stejné místo (stejný gen) na obou dvou z toho páru chromozomů?

Dalo by se říct, že ano, pokud nenastane jiný případ. Třeba vztah dominace a recesivity je někdy (ale ne vždy) založen na tom, že se dominantní alela čte, zatímco recesivní je nečitelná. Nebo lyonizace u samic savců, kdy se celý jeden ze dvou pohlavních chromozomů X sbalí do takové hrudky zvané Barrovo tělísko a vůbec se nepoužívá. A našlo by se toho víc.
Ten hlavní mix probíhá na úrovni chromozomů, ale předtím, než se při tvorbě spermie/vajíčka náhodně vybere 23 chromozomů (případně jiný počet, jedná-li se o jiný druh), dochází k tzv. meiotické rekombinaci, což znamená, že si chromozomy ve dvojici vzájemně vymění nějaký odpovídající úsek. Takže k míchání genů v rámci chromozomu dochází taky.