Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


arnost Snad zas nechci tak  moks
https://dinosaurusblog.com/2020/11/23/dinosaurum-se-darilo-do-posledni-chvile/

[...] dinosauři byli na konci křídy stále v plné evoluční síle a i přes jistý úbytek druhové rozmanitosti v některých vývojových skupinách rozhodně nelze mluvit o jejich postupném vymírání před koncem křídy. Mimo jiné tento poznatek opět o trochu více posiluje význam dopadu planetky Chixculub, která je skutečně zásadní a možná dokonce jedinou příčinou vymírání druhů na konci křídy (jak ostatně dokládají i některé jiné odborné studie z poslední doby).
 
Rejpavej_krtek Lidi jsou chodící pytle hoven 
To by mě tedy zajímalo, jestli by se postavením "myšího pekla" a pomalým zlepšováním podmínek daly vyšlechtit myši schopné přežít v blahobytu.
Rejpavej_krtek Lidi jsou chodící pytle hoven 
Tlak je jen na to být v nice co nejlepší, neschopnost fungovat v jiných nikách žádnou výhodu nepřináší.
do smrti. A jsou dlouhověké.
no, ony si to budou pamatovat.
arnost Snad zas nechci tak  moks
vsem vranam cernym se timto omlouvam
Otec Chura  
(Ano, ale v tom článku je řeč o evropské vráně černé)
arnost Snad zas nechci tak  moks
https://www.sciencemag.org/news/2020/09/newfound-brain-structure-explains-why-some-birds-are-so-smart-and-maybe-even-self-aware

U ptaku se sice nevyvinul neokortex, ale zato maji cast mozku zvanou pallium, ktera funkce neortexu supluje.

(Rozumim-li tomu dobre, pallium je duvodem, proc jsou kaledonske vrany chytre jako vopice)
 
(Možná Syngamus trachea, ale spíš ještě nějaký další.)
(Vida. Ale ještě nějaké jiné jsem myslel, také to byla velká samička a malý sameček z boku.)
Otec Chura  
(Nefúzují takhle i nějací červi?)
arnost Snad zas nechci tak  moks
https://scitechdaily.com/sexual-parasitism-deep-sea-anglerfish-evolved-a-new-type-of-immune-system-to-physically-fuse-with-their-mates/

Deep-sea anglerfishes have evolved a curious reproductive strategy. Tiny males attach themselves to gigantic females so tightly that the tissues of the two animals eventually fuse. The male esssentially turns into a sperm-producing parasite. This phenomenon is known as sexual parasitism which avoids rejection reaction that usually happens after organ transplantation. Researchers at the MPI of Immunobiology and Epigenetics in Freiburg, Germany and the University of Washington in Seattle, USA have now solved this enigma, and describe the mechanism by which the fusion of two individuals of the same species can so readily occur. They found that the unusual mode of reproduction is associated with changes in the genome that disable key functions of the acquired immune system and instead must rely on much improved innate facilities to deal with infections. The discovery of this unique immune system points to possible new ways of improving immune defence in patients who suffer from the consequences of a congenital or acquired immune disabilities.
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Co znamená "geneticky řízená"? Za prvé evoluci je to úplně jedno.
Za druhé, i s interakcí hostitel-mikrobiom mohou mít geny něco společného, protože tyhle větve jsou oddělené a nemíchají se, patrně tam existuje nějaká bariéra. Kterou ta jedna linie překonala (uznávám, že "trávit hlínu" je extrémně evolučně výhodné ;) ale jiné ne, je dost možné, že tam na počátku byla nějaká varianta a nebo naopak byla vyselektována později lepší spoluprácí s mikrobiomem.
arnost Snad zas nechci tak  moks
hm, tohle asi neni uplne geneticky rizena evoluce, ne?

Aleš Buček se věnuje základnímu výzkumu – popisuje evoluční vývoj termitů a jejich příbuzenské vztahy, které nám pomohou pochopit jejich význam pro ekosystém. Například zjistili, že před 50 miliony let došlo k evolučně náhlé změně jejich střevního osídlení – jedna linie termitů ztratila prvoky, kteří tráví dřevo, a nahradila je bakteriemi, které jim umožnily trávit hlínu. Tato náhlá změna symbiotického systému vedla k evolučně nejúspěšnější skupině termitů.

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/hodni-zli-osklivi-a-krasni
 
El_Diablo petaklic je parchant co mi rozbil vzkazn  Chucka Norrise!
 
Tander Lee  
Ty výpočty byly na několik stran a přečetl jsem si pořádně jen abstrakt... :)
Ledaže metodou 3%, to je cca jeden neandrtálec na třicet předků, (nebo jeden míšenec na patnáct předků), vemu velikost populace (netuším, kolik tenkrát mohlo žít lidí, nevíte?), vynásobím počtem generací, kdy žili homo sapiens sapiens paralelně s neandrtálci (opět netuším) a vydělím těma patnácti, mám počet míšenců mezi předky. No a teď to podělím tím počtem generací (kterej teda neznám, ale krásně se mi vykrátí, jestli ovšem neuvažuju blbě) a voila, mám počet předků na generaci, čili podle všeho 1/55. Zpětně mi tedy vychází velikost populace 15/55, což je zjevně debilita, jako aspoň dva lidi žít museli, žejo. Mažu se a chcípám. Kde dělám chybu?
Otec Chura  
No jo, to je fakt. Ale taky nevím, jak to rozumně započítat.
Imho nezapočítáváš, že ty geny už v populaci zůstanou, čili je efekt kumulativní (a zaboha nevidím, jak to rozumně snadno započítat)