Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

CestováníKonkrétní místa

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklama
Kirjat: Na trajektu, pokud kupuješ točené, si moc nevybereš, piješ co je. Z finských jsem pil ještě Lapin Kultu, a to je IMHO proti Koffu slabota.

Co se týče řeči tak jsem ze svého kratičkého pobytu v Estonsku před lety nabyl dojmu, že je na tom co se řeči týče ze všech pobaltských republik nejlépe. S mladou generací se většinou domluvíš anglicky se starou rusky. Jinak za tipy díky, o věži jsem neměl tušení.

Ještě ke kvasu, ten jsem viděl prodávat jak v Ukrajině tak v Rusku, ale nikdy jsem nesebral odvahu ochutnat. Možná to bylo způsobené kulturou prodeje, stařík s podivnou nádobou, ke které je připevněn olezlý plecháček moc důvěry nevzbuzoval.

Šnek: OK, takže Ostrov si podtrhuji červeně a rozhodně nevynechám.

 
Kirjat Mysli jsou důležitější než  penisy
Book!
Koff je finsky a rekl bych, ze jsou i lepsi finska piva. Z Tallinu doporucuju televizni vez kousek za mestem, je turisty malo vyhledavana, ale vyhled pres zaliv az do Helsinek stoji za to. Jinak samozrejme samotny stary Tallin, ktery pokladam za jedno z nejhezcich mest, ktera jsem vubec kdy videl. Jo, a kup si estonsky slovnik, pripadne slovnik mezinarodni rucni gestikulace, muze se ti lehce stat, ze se nedomluvis zadnym svetovym jazykem.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Ferguss: Všechny ostrovy jsou překrásné. Důležité je vzdálit se trochu od civilizace, ale to při řídkosti osídlení Estonska není problém. Na Ostrově ("Saaremaa" je doslova "Ostrovní země", česky by se tomu asi říkalo prostě "Ostrov") jsem ještě nebyl, byť už se na to asi deset let chystám, ale podle referencí je aspoň na řadě míst opravdu tak krásný, jak ho zobrazují pohlednice. V případě jiných ostrovů však mohu mluvit z vlastní zkušenosti, a vřele doporučuji (podobnou krajinu jako ostrovy mají i některé poloostrovy v severním Estonsku, takže i tam si člověk užije severského pobřeží).

Ostrované jsou takový zvláštní nárůdek. Jednak neumějí vyslovit "õ" a vyslovují místo toho "ö", ale hlavní rozdíl je asi v původu a v historii. V době, kdy Estonsko bylo jen volným sdružením samostatných klanových království (nebo jak to nazvat), byl Ostrov nejmocnější. Byli to mořeplavci, obchodníci a piráti, a při křížovém tažení proti Estoncům v první polovině 13. století odolávali ze všech estonských krajů nejdéle. Jsou v průměru snědší než většina Estonců, často mají tmavé vlasy a oči, a to se vysvětluje tím, že si ze svých pirátských cest vozili spousty žen z jižních zemí.

 
Mimo jiné bychom v Estonsku rádi navštívili ostrov Saaremaa, má někdo osobní zkušenost ? Je to tam skutečně tak hezké jak se píše v průvodcích ?
A ještě by mě zajímal nějaký slušný průvodce po Estonsku. Ten od Olympie, který vlastním není skutečně nic moc.
 
Karkar Lilo tak, že všechna prasata byla čistá  a všichni lidé zasviněni
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Ferguss: Koff neznám, původ nevím, jméno nezní estonsky, ale člověk nikdy neví (stejně jako "Pilsner Urquell" nezní moc česky, že).
 
Šnek: Díky, co nevidět zformuluji další dotaz:)

Na trajektu z Estonska do Finska jsem pil pivo Koff, bylo dobré, ale netuším zda estonské. Z Pobaltí má vyzkoušený pouze Švituris a ten taky neurazil.

 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Taurus2: Já právě tím, že nejsem pivař, nevěnoval pivům žádnou pozornost. Značky jako Saku (Saku je městečko nedaleko Tallinnu, kde se vaří, nebo aspoň původně vařilo) znám tak z reklam.
 
No já jsem pil jak obě místní největší značky - Saku a to druhé, co má takový ten francouzský název - tak i to, co vaří v tallinském Beer House, a všechny byly docela dobré. Nicméně rozhodně se neřadím k nějakým pivním specialistům.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Taurus2: Budu asi muset důkladně prověřit. Pivo jsem, pokud si pamatuji, v Estonsku pil všehovšudy jednou, a navíc ani nevím, zda bylo estonské.
 
Šnek: Co tak mohu soudit, tak estonské pivo je až překvapivě dobré.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Ferguss: Tak začnu tím, co si dát typického v restauracích. Estonsko je z velké části obklopeno mořem, takže ryby se jedí hojně a odpradávna. Nejtradičnější jsou solené šproty (kilu), nejtypičtěji tallinnská šprota (Tallinna kilu), která, je-li tradičně servírována, musí se nejdříve obratným pohybem nože vykuchnout.

S estonským pivem zkušenosti nemám, nejsa přílišným pijanem. Zcela tradiční nápoj je však kvas (kali), taková pravěká CocaCola. Určitě vyzkoušet.

Když si budeš kupovat něco k snídani sám, tak určitě vyzkoušej kamu (kama, příp. kama jahu), což je lehce osolená pražená mouka z pšenice, ječmene, žita a hrachu. Jí se tradičně s kyselým mlékem (hapupiim) nebo podmáslím (võipiim), tedy člověk si nalije talíř kyšky a nasype do toho kamu a případně dochutí ještě solí nebo medem, a pak to jí lžící podobně, jako se jídávají kukuřičné lupínky.

Výborné jsou rovněž skoro všechny druhy tradičního žitného chleba, a naprosto nedostižné jsou estonské mléčné výrobky (Estonsko je jediná země, kde mi chutná čerstvé mléko). Je to způsobeno tou anomálií, že estonské krávy žerou trávu na pastvinách (a většina sedláků je naprosto překvapena, že by někdo mohl připadnout na myšlenku krmit krávy něčím jiným).

Tak to pro začátek, kdyžtak se ptej dále.

 
Karkar Lilo tak, že všechna prasata byla čistá  a všichni lidé zasviněni
Bůk, do Tallinnu jedu začátkem srpna a inspirace bodne - Lonely Planet není definitivní! :)
 
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Klub Estonsko i Polsko v jediný den, to si snad ani nezasloužíme :-) Book, samozřejmě.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Já budu v Estonsku letos v létě cca od 15.7. do 8.8. (ještě upřesním), takže mohu případné poutníky uhostit v Tallinnu.
 
šnek: Díky:) Do Estonska se chystám v létě, uvítám všechny typy na to co si nenechat ujít, kde se ubytovat, co si dát typického v restauracích atd.
 
Joachim studujte politologii  v Olomouci!
Estonsko je fajn :-)))
 
Tak tuhle malou zemičku jsem navštívil jenom jednou, a ačkoliv jsem v ní nepobyl až tak dlouho, naprosto jsem si ji zamiloval. Letos v létě bych se tam rád podíval znovu, snad to vyjde...
 
radamec Staňte se členy  FRA
Tak do začátku pár Estonských letadel. A ještě jedno DH9.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Po nějakém tom zvažování sem a tam, zda se vyplatí celý nový klub pro jednu malou zemičku, jsem se nakonec rozhodl kladně. Vítejte, kdož sem zavítáte.