Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

CestováníKonkrétní místa

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklama
V Estonsku včera vyletěl z vlády další fašoun (EKRE, něco jako naše SPD, rovněž s podporou z Ruska, byť s velice protiruskou rétorikou): https://poliitika.postimees.ee/6834067/valitsus-vabastas-maaeluministeeriumi-kantsleri-ametist-president-palus-talt-selle-eest-vabandust

Konkrétně šlo o to, že se namočil do nějakých černých obchodů, kancléř ministerstva na to poukázal, premiér (ze Strany středu, tj. Keskerakond, něco jako naše ANO) kancléře vykopl, ale poměrně rychle to prasklo, a tak včera letěl ministr a prezidentka se veřejně omluvila kancléři za to, jak se k němu stát zachoval.
 
dám to sem
 
Teď už víme, kdyžs to sem postla.
lillyofthevalley Tak co, už je vám teplo?  žabičky
Předpokládám, že o téhle akci v tomhle klubu víte.
 
V našem sboru Obce křesťanů v Praze občas konáme bohoslužbu v estonštině. Jednou ročně v březnu to bývá při zvláštní vzpomínkové příležitosti — křesťané všech tří pobaltských zemí vyzvali už před lety církve ke konání vzpomínkových bohoslužeb na oběti Březnových deportací, genocidní sovětské akce proti Estoncům, Lotyšům a Litevcům v roce 1949, a my jsme se k jejich výzvě připojili.

Letos pak zazněla nová výzva — vzpomenout ve dnech kolem 19. září bohoslužbami také uprchlíky před sovětským terorem, jak ty, kteří na útěku zahynuli, tak ty, kterým se podařilo přežít, ale kteří se z velké části už nikdy do své Sovětským svazem okupované vlasti nemohli vrátit.

K této výzvě jsme se rozhodli letos připojit eucharistickou bohoslužbou v estonštině v sobotu 22. září v 8.00 v naší kapli sv. Jana na Špejcharu, na kteroužto tímto srdečně zveme všechny zájemce.

 
Zajímavé osudy

„KGB byla (na konci druhé světové války – moje poznámka) o emigrantech informována dlouho dopředu a šli najisto. Přišli armádě v patách a byli i u posádek dislokovaných nejen v Praze. Moje tchyně byla Estonka, která sem přijela jako tlumočnice pro jednání s Američany a Angličany. A moc dobře věděla, že po skončení “mise” půjde na Sibiř, tak jako tam už byla i téměř celá rodina. Podařilo se jí tady provdat a zachránit si krk.“

(zdroj)

Pod přezdívkou Rpuť se ukrývala Zuzana Chlumská (1948 – 2017).

 
Suchý, BAJIR
Hledám kontakt na Jaan Tollaseppa, překladatele z estonštiny
Dobrý den, neznáte náhodou někdo kontakt na Jaan Tollaseppa, překladatele z estonštiny (bydlí Praha 9). Naše překladatelská agentura by mu ráda zadala překlad z češtiny do estonštiny. Děkuji Suchý BAJIR s.r.o. Praha 11 email: info@bajir.cz te.: 607 809 875
 
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
 
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
No, rád bych tam dostal kámoše-filmaře, ale moc to nevidim... Já bych mohl nahrávat na diktafon, ale Šnek bude mít projekci fotek k tomu, takže by to stejně stálo za prd asi.
Tak bohužel nakonec nemůžu :-( Pracovní povinnosti se vyvinuly tak že nemůžu přijet, leda by odpoledne fakt moc pršelo. Nahrávat to asi nikdo nebude což?
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
Supr! Klidně přiveď lidi, který by to mohlo zajímat. Uznávám, že propagace tentokrát nebyla úplně svižná, tak ať tam někoho máme. :)
tak to přijdu, pro ostatní co budou hledat přednáškový sál H v nové budově
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  aby tu nebylo jak v Londýně
Ethnic Russians having become Estonian citizens form increasing share of Estonian Defense League

Not only are ever more ethnic Russians choosing to become Estonian citizens, but they are joining the ranks of the Kaitseliit, the Estonian Defense League that until recently many Russian speakers viewed as an Estonian nationalist organization that was profoundly anti-Russian.

This development, chronicled by Russian journalist Yevgeniya Volokhonskaya for the Moscow outlet Spektr, is important. On the one hand, it shows ethnic Russians who have chosen to become Estonian citizens are not acting for pragmatic reasons alone such as having access to the EU, as some Moscow writers suggest, but are identifying with Estonia and its values.

And on the other, it indicates that Estonian institutions, even those most closely identified with Estonian nationalism, are quite prepared to accept Russian-speaking Estonian citizens as equals, thus undercutting Moscow’s constant refrain that Estonia’s citizenship law and much else are driven by narrow ethno-nationalism.
 
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
Nebude. :) Teď teda trošku neni jasný, jestli to vůbec bude, ale já sem kdyžtak budu podrobnosti hlásit. :)
a bude to taky v pivovaru :-)
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
Tak si zarezervuj večer 16. 5. ;-) Bude další přednáška, možná trochu jiná.
To byl příspěvek číslo 1111.
sakra sem to prošvihnul :-(
 
lillyofthevalley   chci tam!
No to je take spatne datum - nejspis se budeme muset domluvit na nejake akci tady na jihu.