Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a záliby

Spravují:

Regius,
beaver

Může vás zajímatReklamaMáte problém s určením nějakého brouka, motýla apod.? Žádný problém... Jste začínající entomologové a potřebujete poradit? Zde máte šanci. Nebo si prostě jen tak chcete pokecat nejen o hmyzu? Tak co vám brání? :)

havenhaven  
Every time I try happy wheels super smash flash 2 free
 
El_Diablo petaklic je parchant co mi rozbil vzkazn  Chucka Norrise!
 
El_Diablo petaklic je parchant co mi rozbil vzkazn  Chucka Norrise!
 
pKV Rem tene, verba sequentur. 
Zdalipak jste se těchto broučků někdy zbavili? - Hlásíme podobný výskyt v Brně. - Jde zřejmě o stejné broučky, tedy s největší pravděpodobností je to prý červotoč spižní - a ten by se měl údajně krmit skoro jakoukoli potravinou, ale u nás doma se zatím vyskytují téměř výhradně v blízkosti bylinek a čajů... a ano, ty potvůrky nejen lezou, ale občas i létají, hlavně večer ke zdroji světla, ale celkem vzato nijak moc neobtěžují...
Jak se k nám dostal, to nevíme, možná jsme si je donesli z obchodu v nějakém čaji, možná mohl přiletět i zvenku, oknem...
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
THX
FarsaiD funyny 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
WTF?
 
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
Ahoj. Pokud je už brouk ztuhlý, tak se dá rozvlhčit třeba tak, že dáš do láhve nějaký mokrý hadřík, hajzlpapír, piliny či tak něco, na to roháče, zas ho něčím přikreješ, zavíčkuješ a necháš nějaký čas na slunci pracovat, občas můžeš přilít vodu, nesmí to plavat, jen navlhčené. Voda prostoupí do těch uschlých kloubů a pak nohama půjde normálně hýbat. Kuchat se nemusí, i když nějaký čas po preparaci úplně "bez vůně" rozhodně nebude, zejména pokud byl už venku nějaký čas mrtvý, nejspíš se do něj pustily nějaké hnilobné bakterie, takže určitě bych ho neskladoval někde v bytě, než úplně vyschne. Po nějaké době už skoro cítit nebude, ale zase pozor, že když ho budeš mít dlouhodobě někde vystaveného v neuzavřené krabici, skoro určitě se ti do něj časem pustí nějací brouci - larvy rušníků nebo malých kožojedů - kteří vyžírají vnitřek toho krunýře, takže se pak ti preparovaní brouci začnou rozpadat na prvočinitele.

Jinak ještě prosím roháče nahlásit do mapování vybraných druhů bezobratlých na BioLibu.
novacekpresbrouky  
mrtvý roháč
Ahoj všem. Dnes jsem našla doma na zahradě, bohužel již mrtvého Roháče obecného. Ráda bych jeho schránku uchovala pro život po životě, ale nevím jak na to a jak mu rozdělat nožičky, abych je nepolámala. Také nevím, zda se nějak kuchá, ale přijde mi vyschlý, protože ležel celý den na slunci- Může mi někdo poradit? Děkuju
 
Hmyzí abeceda
 
DJ Slamák Dráždivé zplodiny životních příběhů. 
@link: OMG, ten závěr.
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
Umí je otevírat a zavírat, má v nich dokonce docela stisk, že dokáže propíchnout krovky svého oponenta při soubojích o samice. Do prstu to taky není zrovna příjemné. Většinou je však používá jen na to, aby soka shodil ze stromu tím, že ho podebere nebo uchopí a odtrhne od kůry. Na konci sezóny jsou samci roháčů s propíchnutými krovkami (ono je to většinou nezabije) nebo chybějícími končetinami ze soubojů docela běžný jev. Občas dostává od roháčů na budku i jiný hmyz, zejména na dubech s prýštící mízou, která v horku kvasí a krom roháčů se na ní slétají i zlatohlávci, někteří tesaříci, sršni, motýli - a občas se při tom strhne doslova opilecká mela.
sultan.bobo  
Moc děkuji za odpověď.Ještě bych měl jeden dotaz vedeme z kamarádem spor: Já tvrdím že roháč má ty velký kusadla pohyblivé on tvrdí že jsou napevno.
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
Brouci mají na křídlech takové klouby a složitý systém svalů, pomocí kterých dokáží křídla úhledně složit. Hezky je to vidět třeba v tomhle článku o skládání křídel jednoho tropického nosorožíka, který je roháčům víceméně příbuzný.

Případně třeba fotka polosloženého křídla zlatohlávka: http://en.wikipedia.org/wiki/Insect_wing#mediaviewer/File:Beetlewing_half_folded.JPG
Zpomalené video starujícího slunéčka
Ještě složitější to mají drabčíci, kteří musí skládat poměrně velká křídla pod zkrácené krovky - video
sultan.bobo  
Křídla
Dobrý den měl by jsem dotaz.Jak Roháč skládá křídla?Po složení má řídla delší než krovky.Jak je dostane pod krovky?Děkuji za odpověď
 
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
Zdravím, o kobylkách (a sarančatech) vyšla nedávno parádní kniha Rovnokřídlí České republiky od Petra Kočárka, Hlouši, Vlka a Marhoula, tu mohu jedině doporučit.

O mandelinkách celkově podle mne pořádně nic nevyšlo, ale výborný fotoatlas evropských druhů je na stránkách Lecha Borowce: http://culex.biol.uni.wroc.pl/cassidae/European%20Chrysomelidae/list%20of%20subfamilies.htm. Bohužel mandelinky jsou taková nevděčná čeleď, kde spousta druhů určí opravdu pouze jen odborník a to ještě jen zkoumáním pohlavních orgánů, protože jinak některé druhy třeba krytohlavců vypadají úplně stejně. U Kabourka se dají z mandelinek sehnat klíče k určování štítonošů a dřepčíků, ale to se podle mne pro začínajícího entomologa nevyplatí.

K tesaříkům toho vyšlo několik (J. Zahradník - Evropští tesaříci, I. Jeniš - Tesaříci, ta už půjde hůř sehnat a pak nějaké zahraniční v angličtině), ale žádnou z těch knih jsem neviděl a taky to nejsou pořádné určovací klíče. Výborný online fotoatlas najdete na http://www.cerambyx.uochb.cz/.

Pak vyšlo několik celkových atlasů brouků nebo celkově hmyzu ČR, ale taky to moc neznám. No a pak je tu samozřejmě BioLib.cz pro nějakou tu základní orientaci podle fotek to taky stačí, když s tím člověk začíná.
Dotaz
Dobrý den měl bych na vás dotaz. Nevíte o nějaké dobré literatuře o kobylkách, Mandelinkách a něco o Tesařících. Jsem začátečník v entomologií a potřebují si sehnat pořádné knihy. Zatím určují jen podle sbírek ale to je my málo potřebují pořádné klíče k určování. všem děkují za odpovědi.
 
ziasystems Šváb nebýt brouk. Pavouk nebýt hmyz.  BioLib!
V bytech (i v tom mém, kdo tvrdí že je doma nemá, pravděpodobně se jen špatně kouká) se často vyskytují kožojedi rodu Attagenus, viz google. Je to ono?