Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaKolem půlnoci z 26. na 27. září 2004 zrodila se v Night clubu (při úvahách o pantografu a záchvatech nad texty z Wikipedie) myšlenka založit na Okounu místo, v němž by bylo možno položit dotaz podobný pohledu do encyklopedie, tedy přibližně "co je to pantograf?"

Tedy se ptejte, ale hlavně choďte do tohoto klubu a čtěte, co se ptají jiní. Možná jste právě vy oním spásným vědoucím, který na specifickou otázku dokáže odpovědět lépe než dostupné encyklopedie!


Pravidla:
  1. Přísně zakázány jsou pouhé odkazy na strojové překlady Wikipedie. Nedoporučeny jsou obecně pouhé odkazy na Wikipedii (každý si ten dotaz může předtím ve Wikipedii položit sám, zde nám jde o spolehlivé, osobností odpovídajícího kryté odpovědi).
  2. Nedoporučuje se prosté užívání fíčury "odpovědět", protože odpověď je pak asociovatelná s otázkou jen skrze další klikání. Naopak doporučuje se v nadpisu odpovědi nebo na jejím začátku zopakovat dotazované heslo.

Aha. Já to hledal jednotlivě, o takovémhle porovnávátku jsem neměl tušení. Díky.
ocs sine ira et studio  OCSite
Královny jsou poněkud štíhlejší. Například tady to máš v číslech.
king bed × queen bed
Nevíte někdo, jaký rozdíl je mezi dvoupostelí "king bed" a dvoupostelí "queen bed"? Některé hotely nabízejí to první, některé to druhé, nocoval jsem v obojím, ale nemaje je najednou vedle sebe, nepostřehl jsem rozdíl.
 
Co je to štrúf?
 
pan_kreas Rozptyl do moře podléhá předpisům  pro pobřežní vody daného státu.
Spousta lidi má ne úplně konfekční rozměry a sedlovky prodávané v konfekčních sestavách začasté bývají pro dlouhány příliš krátké.
ocs sine ira et studio  OCSite
(Ostatně viz Tři muže na toulkách, jmenovitě Harrise.)
Trisolde Moja chorá hlava  v jednom je plameni.
Spousta lidí si kola různě vylepšuje, mazlí se s nimi, nechává si je stavět na zakázku atd. Obrovská nabídka se netýká zdaleka jen sedlovek, ale prakticky všeho, co lze při stavbě a tuningu bicyklu použít.
Aha.

Je mi sice nyní jasné, co je sedlovka, ale konkrétně si tu popisovanou situaci stále neumím uspokojivě představit, a tu obrovskou nabídku sedlovek uspokojivě vysvětlit (to vypadá, jako by se sedlovky měnily častěji než šlapky).
ocs sine ira et studio  OCSite
Patrně jsi znaven kázáním, protože podle mne je to dost jasné? (A to jsem podobně vášnivý cyklista jako Ty.)

Rám kola víš, co je, že? Tak ten rám má zhruba v místech, kde se sedí, díru. Do té díry se zastrčí a upevní tyč, která má na konci připevněné sedlo. Tato tyč „sedlovkou“ sluje.

Ano, prodává se jako součást kola; stejně jako sedlo samotné, stejně jako řídítka — a cokoli z toho může mít smysl pro nějaký účel vyměnit za jiné, lépe se hodící pro nějaký specifický účel.

Kupříkladu pro seniory si umím představit, že je zapotřebí sedlovka o poznání kratší než standardní, že aby na tom mohli sedět jako v křesle, a ne zkroucení jako kocour u krbu.

Stran žen v sukni nicméně souvislost se sedlovkou také vůbec nechápu, neboť pro ty je zapotřebí specifický rám (takový, jenž nemá horní vodorovnou tyč).

Ale ta tyč, o které mluvíš, se snad prodává spolu s celým kolem, ne? Tedy, když si koupím kolo, tak přece sedlo není zvlášť.

Kontext, ve kterém jsem to zaslechl, byl, že na půjčovaná kola musely být dokoupeny sedlovky, aby na nich mohli jezdit i senioři a ženy v sukních.
On článek "Sedlovka" na Wikipedii neexistuje, to jsem se díval. Prohledávat jiné mě nenapadlo. Ale stejně z toho vůbec nechápu, co to přesně je.
jkom THE WORLD IS MY OKOUN  WEBIKI
z http://www.sterba-kola.cz/item/minula-doba-kostitrasu-o-pohodli-na-kole soudim, ze je to ta tyc, na ktere tkvi sedlo, a ze driv byla vicemene zasunuta v ramu, dnes byva vysunutejsi. jiny nazev byva sedlová trubka.
ocs sine ira et studio  OCSite
P.S. já vím, že každý si ten dotaz může předtím ve Wikipedii položit sám; ale asi to tentokrát jaksi nenastalo, nebo nwm?
ocs sine ira et studio  OCSite
Sedlovka - tyč spojující rám a sedlo. Má nastavitelnou délku, aby výška sedla mohla vyhovovat různě vysokým lidem. K rámu se přidělává dnes hlavně rychloupínákem, dá se totiž rychle a bez nářadí uvolnit. Dříve se používal klasický šroub a matka. Je k ní přidělán obvykle nástavec pro zadní světlo, taštička pod sedlo a někdy i zadní odrazka a blatník.
Můžete mi prosím vysvětlit, co je to "sedlovka"? Vygůglil jsem si, že je to jakási tyč, která se dokupuje k jízdnímu kolu, též spousty obrázků a doporučení, jaké sedlovky jsou dobré a jakým se naopak vyhnout, ale nikde jsem nenašel vysvětlení, kam se to vlastně montuje a k čemu to slouží.

(Při vysvětlování prosím zohledněte, že poslední kolo jsem měl v devadesátých letech a že to bylo vůbec moje první kolo s přehazovačkou, ale ještě bez jakékoliv elektroniky a se zdrojem světla z dynama, a že následný vývoj jízdních kol je mi znám podstatně méně než vývoj pěstování kávy v Kolumbii.)
 
Qubes_OS QubesOS-nejbezpečnější operační systém  https://www.qubes-os.org/
Děkuji.
fat středověký muž 
Posuvné měřítko. :-)
jkom THE WORLD IS MY OKOUN  WEBIKI
ok pravda
skull Buchtingova sůl je nejlepší!  Každá jiná je mnohem větší šmejd!
nekrm to
jkom THE WORLD IS MY OKOUN  WEBIKI