Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
> půjčí peníze, třeba i pro sebe nevýhodně, s tím, že se mu dluh zaplatí formou jiného kapitálu.

tomu nerozumím. Pokud nepředpokládáš, že někdo kupuje koruny do devizových rezerv, což jsem zatím nezaznamenal :)

My to ale samozřejmě děláme: ČNB dluhopisy nakupuje za každou cenu, protože obří devizové rezervy (je jich za 3,5 BILIONU korun) někam dát musí. A protože většinu potřebuje v eurech a současně na akcie může/chce (pravidla si dělá sama) dát jen 10 procent z investovaného balíku, nezbude než akceptovat i záporný výnos. A je jedno jestli z dluhopisů nebo za uložení miliard u kooperujících centrálních bank se zápornou depozitní sazbou). Takže dotujeme eurozonu.
občas se ptám, jestli tohle příznivcům samostatné měnové politiky dochází.... Ale to už jsme mimo tvůj dotaz
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
vida, díky
já se chtěl mrknout ještě do Zprávy o řízení státního dluhu, ale večer už převládly jiné zájmy :)
Honza_Stribrny Ho ho ho! 
Nerezidentní tedy drží docela velký podíl dluhopisů státu a moc nevíme, kdo to vlastně je. Z ekonomického hlediska to je asi jedno, já na to koukám spíš politicky. Teoreticky si totiž dokážu představit, že nám nějaký zahraniční věřitel půjčí peníze, třeba i pro sebe nevýhodně, s tím, že se mu dluh zaplatí formou jiného kapitálu.
BALCARENKO  
To je jiná a ano. Naprostou většinu dlužíme v korunách. Něco v eurech, kde jsou přibližně nulové úroky.
BALCARENKO  
Je k dispozici i jemnější dělení. Otázka zní, zda to k něčemu je? :) Státní dluhopisy podle typu držitele (říjen 2019).
podstatný by mohlo být, jestli dlužíme v korunách, kterých si ČNB může vytisknout, kolik chce, nebo v eurech a dolarech, ktarých má plný sklep, páč si je kdysi nakoupila za čerstvě vytištěný koruny. :-)
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
a ještě obvious dodatek: ty dluhopisy jsou v elektronické podobě, tudíž ministerstvo financí/Depozitář cenných papírů a zřejmě i ČNB vědí naprosto přesně, komu Česko dluží. Ale IMHO se to nezveřejňuje a ani to není moc podstatný.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
Stačí ti to takto?
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
Levný jsou, protože centrální banky tím bojují s krizí a nízkou (z jejich pohledu) inflací. To už ti bude znít trochu jako tautologie, ale je to tak.
Panuje navíc očekávání, že budou levný i v dlouhém horizontu (10, 30 i 100 let - viz Rakousku a jeho stoletý dluhopis udaný s výnosem tuším jedno procento!)

Druhá otázka - imho je k mání jen dělení na domácí a zahraniční věřitele. Pokud nějaký veřejně obchodovaný fond udává složení aktiv tak podrobně, že se tam najdou i české bondy, bude to výjimka a součtem bychom se ke 100 % nedostali.
Je možné, že se ve výročkách/pololetních zprávách českých dá najít, kolik dluhopisů k danému datu držely, ale banky se sídlem v Česku už jsou jen menšinový věřitel státu.
Pak se ví, kolik si stát půjčil na spořících dluhopisech, ale to jsou nízká procenta z celku.
ty peníze, co bejvaly, stály za pyču
Mastodont  
Protože už to nejsou ty peníze, co bejvaly ...
to je dobrá otázka
Honza_Stribrny Ho ho ho! 
A proc jsou současně peníze superlevný (resp se ptám na to, kdy takove nebudou). .. a ještě jedna otázka, spíše praktická. Lze se nějak dostat ke struktuře věřitelů našeho státu až do úrovně jednotlivých konkrétních fondů? (Ptám se na to, kdo vlastně reálně jesou naši klíčoví věřitelé).
Tander Lee  
No právě. Působí to na mě, že vlastně nevědí, co mají dělat, tak postupují takhle (protože moc jiných možností nemají) a v zásadě doufají, že to nějak zvládnou. Asi jako když předlužený člověk vytlouká klín klínem dalších úvěrů... Ono to taky někdy vyjde.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
nebo má v sobě už zahrnuté očekávání nižších výnosů. Pak bude normální, že průměrná firma má hodnotu 30 ročních zisků a ne deseti.

S tou inflací - centrální banky včetně naší jsou si jisté, že dokážou zkrotit vysokou inflaci jednoduše tím, že zvednou sazby. Současně jsou přesvědčené, že inflace nepřijde v době ekonomického útlumu, i když deglobalizace už taky začíná být téma.Ale pořád se toho bojí mnohem míň než podstřelení inflačního cíle nebo nedej bože přímo deflace.
No a nad tím vším je pochybnost, zda inflace v jejich pojetí - tedy spotřebitelské ceny - vyjadřuje to, co má.
A tu pochybnost potlačují, protože nic jiného než inflační cílení si neumí představit a současně vědí, že inflační cílení by nefungovalo, pokud by inflace zahrnovala investiční statky typu nemovitosti. Troška začarovaný kruh :)
Tander Lee  
Já tak trochu čekám (řekl bych, že se toho bojím, ale vlastně ne, protože moje worst case scénáře počítají se vším), že se najednou ta nízká inflace překlopí do vysoké inflace a všichni ekonomové budou koukat jako puci. V USA to vypadá, že všechny "natištěný" prachy končí na burze - a protože ceny akcií nějak moc nereagují na ekonomický vývoj, tak buď burza nefunguje (a neoceňuje dobře), nebo už v sobě má obsaženou budoucí inflaci a pak to bude docela hukot...
Jj.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
ne, MMT má přece danění - progresivní, jak jinak - za jeden z regulátorů pro dobu, kdy by se přece jen (nečekaně:) rozběhla inflace.
jo
tuhle otázku si pokládá MMT, ne?
A teď otázka za zlatého bludišťáka. Proč se platí daně, když státu stejně vždycky někdo půjčí? Nebo proč alespoň Babiš nebo jiný populista nechce před volbama zrušit daň z příjmu?
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
vem v úvahu, že reálný úrok nemusí být vůbec zanedbatelný. Teď tedy je, v tom se za posledních 10 let hodně změnilo, ale stačí se vrátit do roku 2009, kdy musela vláda nabídnout za 10letý dluhopis i 4,5% úrok, aby ho udala. Tak vysoký úrok už může v dobách stagnace ekonomiky (nízký reálný růst i nízká inflace - až deflace- a z toho plynoucí nerostoucí NOMINÁLNÍ HDP) zvyšovat dluhovou zátěž v podstatě automaticky a k zlomení trendu jsou potřeba drastická a hodně bolestivá opatření. A ani to nemusí stačit. Viz Řecko.
Čistě teoreticky by v takové situaci stát mohl zatlačit na (nezávislou:) centrální banku (to Řekové nemohou) a přimět ji, aby zvedla inflaci a tím dluhovou zátěž snížila. To by ale zasáhlo i zbytek ekonomiky a investoři navíc nejsou slepí, takže by rychle začali požadovat ještě vyšší výnos. Útěk do jiných měn situaci spíš zhorší.
To tak trochu vysvětluje různé ty kalouskoviny a janotoviny, které s odstupem vypadají tak absurdně. V minulé velké recesi (z části souběžné s evropskou dluhovou krizí) ještě nebylo tolik přebytečné hotovosti a úroky byly úplně jinde.
Asi se tam už (v dohledné době) nevrátí, současný stav superlevných peněz ale vydržet taky nemusí.
BTW Amíci platili v 80 letech za 10y dluh i víc než 10 procent. V dolarech, vlastní měně. Prostě časy se změnily.
A mentálně jinde jsou dnes i Češi. Jen si vzpomeňte, co vyhrálo volby roku 2010.
Honza_Stribrny Ho ho ho! 
Ok, díky za diskuzi, myslím, že jsem pochopil co jsem nechápal.