Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Takže sem nebudeme tahat velkou hospodářskou krizi, pohyby akcií na burze......

Co sem ještě nebudeme tahat aby nám to tu čistou, snadno pochopitelnou rakouskou školu nenarušovalo?
To je otázka, co je následek a co je příčina.
Btw jsme stále ještě u očekávání nebo spíš jde o zoufalá přání.
Jakýkoli dlužní úpis, kterým platíš způsobuje mutiplikaci.

Budu mít zlatý dolar, půjčím ho oproti úpisu Jardovi. Pak si potřebuju něco koupit od Pepy, řeknu mu, že zaplatím tím dlužním úpisem. Protože nás Pepa Jardu zná a ví že drží za všech okolností slovo, má pro něj ten úpis od Jardy stejnou cenu jako reálný zlaťák. A najednou mezi námi kolujou dva zlaťáky, jeden reálný a jeden papírový, podložený Jardovým slovem. To je ta mutiplikace.
Deflaci velké krize let bych sem netahal, jednak šlo vyfouknutí bubliny přiživované nezkušeným Fedem ve 20. letech, jednak o nesmyslnou následnou "protikrizovou" politiku vlády (Hoovera už jsme tu kdysi probírali) a k tomu řetězová reakce ve formě protekcionismu. To se opakovat nebude, pokud všichni neztratí rozum.
Deflace 19. století ale v apokalypsu nevedla, naopak, světová ekonomika dlouhodobě expandovala tempem, o němž si i s proinflačními stimuly můžeme dneska jen nechat zdát. Tak si říkám, jestli od měnové politiky nečekáme příliš.
Ještě že jsi konjunkturu zmínil. Teď můžu odhalit, kde na tyhle svoje věci chodím:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rakouská_teorie_hospodářského_cyklu
A ta konjunktura je daná tím, že se daří prudce snižovat ceny:)
Já jsem předtím tvrdil, že klesání cen láká lidi nakupovat, protože ostatně to je to, co si od spoření peněz slibovali: vydělat na tom a mít víc věci za méně námahy.

Ty jsi na to odpověděl:
"Když klesne cena akcií, lidé je nezačnou nakupovat, většinou je začnou naopak o to víc prodávat."

Jenže to je špatný příklad, protože je to jiný druh zboží.

Ještě nevím, kolik věcí do svého světa nesmím pustit, aby mi fungoval, ale všimni si, že to je vlastnost i mnoha jiných světů, včetně toho našeho dnešního.
Protože to je obor, který zažívá už mnoho desetiletí jinde neobvyklou konjunkturu. Ten Dvacet3 systém by taky během konjunktury fungoval, problém nastane teprve, až konjunktura skončí.
" Někdo levné akcie nakupuje, někdo prodává. Ale nepletl bych je sem, protože to je trochu jiný druh zboží "

V tom je právě járo pudla. Abys udržel ten svůj svět, nesmíš do něj spoustu reálně existujících věcí a jevů plést, jinak se ti ten svět sesype.
Nabyl jsem dojmu, že to může uměle vyvolat inflaci a že je to rizikové navršení dluhů, ale nemám v tom zcela jasno.
To mi taky není jasné, jak bys chtěl zabránit multiplikaci a k čemu by to bylo dobré.
Můžeme se bavit o mírné deflaci v řádu pár procent, to není žádná sláva, ale v podstatě nic moc nebezpečného neděje (viz ta dvacetiletá stagnace Japonska). Mnohem horší je spirálovitě se roztáčející hyperdeflace - třeba ta z Velké krize - kdy ceny akcií spadnou na 6%, ceny pozemků na třetinu, polovina bank zůstane na suchu atd.
(výrazně víc aut v Japonsku zřejmě být nemůže, vzhledem k podílu městského obyvatelstva a povinnosti disponovat parkovacím místem)
Jediná významná ekonomika, která v poválečné éře zažila signifikantnější pokles cen, je Japonsko. Přesto Japonci - i v posledních mírně deflačních letech - obměňují auta v nejkratších intervalech na světě. A to přes to, že najezdí výrazně míň kilometrů. Proti Americe zhruba polovinu, jezdí i míň než Evropané.
Až se konečně - a že se snažej - Japonci propracují k citelnější inflaci, tak budou kupovat auta ještě častěji?
Ještě bych se vrátil k multiplikaci, kterou jsem na začátku diskuze zavrhnul jako v tomto systému nepřípustnou.
Po bližším prozkoumání nemám jasno, jak a v jakém rozsahu se dnes praktikuje, jestli je škodlivá a jak ji případně omezit.

Jestli jsem to správně pochopil, k jejímu omezení by mělo stačit, aby banky musely jasně definovat, jak jsou u ní peníze uloženy. Zda jsou pouze v úschově, kdykoli a jakkoli k použití, nebo jsou bance půjčeny a klient s nimi nemůže nijak nakládat.
 
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
(Ono z makroekonomického hlediska stačí, když významné množství takový nákup "odloží" třeba o půl roku nebo o rok - sice si to nakonec stejně možná koupí, ale místo jednoho auta každých 5 let to bude jedno auto každých 10 let...)
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Spíš jde o to "nekoupím si druhé auto, ale radši si těch 200 tisíc nechám na účtě, protože z nich v důchodu v pohodě vyžiji". Naše ekonomika je z 90 % postavena na zbytečném utrácení za zbytečnosti - inflace k tomu motivuje, deflace by to potlačovala; což neznamená, že by lidé přestali úplně utrácet.
Zatímco přístup "nekoupím si v roce 1995 Felicii, ale počkám na hybridní Prius, bo s ním budu moc i do center, kde drsně hlídají emise" reálný je?
Tak zase přístup "nekoupím si počítač v roce 1995, ale 2012 a rovnou dvoujádrový mobil, protože mi bude zvládat fejsbůki" není úplně reálný...