Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Mastodont  
I'd like to win for once
 
Tander Lee ... gradientně fašizující humanista  ... taky jeden z nás
Co konkrétně myslíš?
Rejpavej_krtek  
 
Já to tu jen čtu, ale dnes jsem se neudržel.
 
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Je vidět, že jsi se již v dětství pilně díval na Televizní noviny. Máš bod :)
Mexiko
 
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Once upon a time ... před dlouhými 30 lety:

Na počátku 80. let nastala skutečná panika, když země X a velcí regionální dlužníci přestali splácet úroky a západní bankovní systém se ocitl na pokraji kolapsu, protože několik největších bank půjčovalo v 70. letech, v nichž do těchto bank proudila mohutná záplava petrodolarů volajících po investování, tak velkoryse, že se technicky ocitly na pokraji bankrotu. Pro ekonomiky bohatých zemí bylo štěstím, že se dlužníci nedokázali spojit k jednotné akci a připustili, aby pro ně byly vypracovány nové programy splátek. Banky podporované státem a mezinárodními institucemi tak dostaly čas, aby postupně odepsaly své ztráty a zůstaly technicky solventní. Krize v důsledku nesplácených dluhů sice pokračovala, ale potenciálně již nebyla tak fatální. Od roku 1929 nepotkal kapitalistický svět tak nebezpečný okamžik...

Psáno na počátku 90. let. Země X a o který region se jedná je kvízová otázka :)

 
Z ceny zmizí doprava a nepřímé náklady toho, že nedostaneš přesně to, co chceš. Jasně, mobil doma si asi dlouho nevyrobíme, ale třeba běžné náhradní díly, které se po milionech kusů už nevyrábějí. Také se to projeví ve výrobě potravin a energetické soběstačnosti. Vem si, že zmizí kamiony s polskou zeleninou, palivem minimálně pro městské osobáky (nabíjení z panelů na střeše auta/baráku), a čert ví, čím ještě.
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
S tou efektivitou bych si nebyl tak jist - ceny třeba elektronických součástek jsou tak nízké, protože se vyrábějí v sériích po milionech kusů. Nejsem si jist, jestli se tomu dá konkurovat individuální výrobou.
Mně hodně líbí myšlenka autonomie, tím se úžasně zvýší efektivita. A ta digitalizace jí nahrává. Je tam zmíněn 3D tisk, ale třeba není zmíněná energetická soběstačnost domácností nebo komunit, nebo třeba robotizace domácnosti, která už plíživě probíhá. Vem si, že roboti ti budou obdělávat tvoji předzahrádku a pro čerstvou zeleninu třeba do obchodu nebudeš muset. Nebo když se do toho zapojí třeba jeden panelák, tak jde vymyslet hodně věcí. Ekonomický model fungování společnosti se bude měnit :)
 
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Hlavní rozdíl od umělé inteligence, u které se vědci dosud nedohodli, zda je principiálně vůbec možná, pro digitalizaci výroby jsou již všechny potřebné technologie k dispozici. A ostatně, když se blížíme k počátku dalšího Kondratěva cyklu, musí dojít k nějakému technologickému přelomu, ne?
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Daleko víc se mi líbí potenciál 3D tisku v lékařství. V jednom futuristickém článku psali, že do cca 20 let bude možné "vytisknout" srdce na míru k transplantaci (odhadované náklady 1 miliarda dolarů). Jednodušší součástky jsou již ve stádiu klinických pokusů - po světě už dokonce běhá 7 pacientů s umělým ("vytištěným") močovým měchýřem.
My, kteří jsme čtyřicet let čekali na revoluci způsobenou umělou inteligencí, jsme v klidu.
 
Ekonomické chování lidí v praxi
Každý sedmý pes v Lounech náhle „uhynul“, když město zvedlo poplatek
Radnice v Lounech zvýšila poplatek za psa o čtyři stovky na 1 200 korun. Místo s penězi však přišly na úřad desítky lidí s informací, že jim pes uhynul. Podle města se na to vymluvilo 15 procent všech majitelů čtvernožců.
 
Sarnegarth ih ∂Ψ(r,t)/∂t = −h²/2m ∇²Ψ(r,t) +  V(r)Ψ(r,t)
2huhla&x12: diky za reakce. z cpi jsem sice zatim ponekud zmaten, ale treba to postupne nejak pochopim.
Sarnegarth: V podstate to co te zajima muzes jednoduse odvodit z CPI (consumer price index), coz je nominalni financni hodnota konstantního kose spotrebnich statku.

Hledal bych asi nekde tady:
http://stats.oecd.org/index.aspx?querytype=view&queryname=221
gorila Navision je zlo, které se musí vymítit.. 
Tuším o co ti jde. Tohle běžně řeší numismatici/notafilisti. Pokud to jde, přepočítavají se peníze dle inflace a pak i dle toho v jakém poměru nová měna nahrazovala tu starou. Ale pokud z té doby nemáš tabulku co kolik stálo, nepoznáš sílu měny/peněz.
Pro dolar je nabídka široká, třeba
http://www.dollartimes.com/calculators/inflation.htm
JASAN: V zásadě stačí znárodnit všechny evropské banky a je po dluhové krizi :))))