Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Právě je do toho tahám.
Abysme se netočili v kruhu, můžeme začít třeba tím, že v současném světě chybí poptávka, všichni kdo mohou a chtějí platit už jsou uspokojeni a jakákoliv nová potávka je okamžitě uspokojována. To je podstata deflační krize - chybí poptávka. Samotná deflace je projevem toho, že chybí poptávka.

V IT technologiích poptávka nechybí. Možná je to skutečně proto, že dokážou každé tři roky dodat při stejné ceně dvakrát takový výkon, bo kolikrát.
Třeba kdyby dokázali každé tři roky stavět za stejnou cenu dvakrát tak velké a dvakrát tak luxusní baráky, tak by se ve stavebnictví poptávka taky obnovila. Ale imho to nedokážou, páč to prostě reálně nejde.

Otázka je, co teď s tím. Imho by zavedení Dvacet3ho systému poptávku ještě dál oslabilo.
V prvé řadě by pomohlo nepraktikovat politiku Too big to fail.
To vyšlo tobě. Jiná interpretace byla Snažil se a škodil hodně.
Že to nebyl žádný přívrženec rakouské školy, tak to wtz, viz jeho tendence omezovat "nezdravou" konkurenci v průmyslu.
A to by mě právě zajímalo, jak tomu chceš zabránit, pokud nechceš všechny pozatýkat.
jak už jsi napsal, nemáme do toho tahat odvětví v dlouhodobé konjunktuře :)
Jestli ale máš pocit, že rozbor Velké krize, o níž panují spíš předsudky dané politickou orientací a o skutečných ekonomických podmínkách a státních zásazích se vlastně moc neví, je v něčem relevantní, tak směle do toho. Prosím ale trochu nad úrovní "spirálovitě se roztáčející hyperdeflace nás všechny zabije."
Hoovera jsme tu probírali, výšlo nám, že to nebyl žádný přívrženec rakouské školy, že se snažil, ale málo.
začali jsme tím, jestli lidi od nákupů odradí pokles cen. Tady je ukázkově prudký a evidentně k odkládání spotřeby nedochází, ač nejde o životně důležité potřeby. Můžeme to prohlásit za výjimku a říct, že poznatky z rostoucího odvětví neplatí, ale nějak mám pocit, že se točíme v kruhu.
Pak přijde Honza, který si půjčí zlaťák od Jardy. Potom si Anička od Pepy půjčí Jardův dlužní úpis. Pak si František půjčí zlaťák od Honzy, Honza si ale následující den potřebuje něco koupit od Miroslava, tak si půjčí Jardův dlužní úpis od Aničky a zaplatí s ním. Aby tato scénka měla konec, přijde policista a všechny zatkne (nebo si zaspívají písničku).
Takže sem nebudeme tahat velkou hospodářskou krizi, pohyby akcií na burze......

Co sem ještě nebudeme tahat aby nám to tu čistou, snadno pochopitelnou rakouskou školu nenarušovalo?
To je otázka, co je následek a co je příčina.
Btw jsme stále ještě u očekávání nebo spíš jde o zoufalá přání.
Jakýkoli dlužní úpis, kterým platíš způsobuje mutiplikaci.

Budu mít zlatý dolar, půjčím ho oproti úpisu Jardovi. Pak si potřebuju něco koupit od Pepy, řeknu mu, že zaplatím tím dlužním úpisem. Protože nás Pepa Jardu zná a ví že drží za všech okolností slovo, má pro něj ten úpis od Jardy stejnou cenu jako reálný zlaťák. A najednou mezi námi kolujou dva zlaťáky, jeden reálný a jeden papírový, podložený Jardovým slovem. To je ta mutiplikace.
Deflaci velké krize let bych sem netahal, jednak šlo vyfouknutí bubliny přiživované nezkušeným Fedem ve 20. letech, jednak o nesmyslnou následnou "protikrizovou" politiku vlády (Hoovera už jsme tu kdysi probírali) a k tomu řetězová reakce ve formě protekcionismu. To se opakovat nebude, pokud všichni neztratí rozum.
Deflace 19. století ale v apokalypsu nevedla, naopak, světová ekonomika dlouhodobě expandovala tempem, o němž si i s proinflačními stimuly můžeme dneska jen nechat zdát. Tak si říkám, jestli od měnové politiky nečekáme příliš.
Ještě že jsi konjunkturu zmínil. Teď můžu odhalit, kde na tyhle svoje věci chodím:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rakouská_teorie_hospodářského_cyklu
A ta konjunktura je daná tím, že se daří prudce snižovat ceny:)
Já jsem předtím tvrdil, že klesání cen láká lidi nakupovat, protože ostatně to je to, co si od spoření peněz slibovali: vydělat na tom a mít víc věci za méně námahy.

Ty jsi na to odpověděl:
"Když klesne cena akcií, lidé je nezačnou nakupovat, většinou je začnou naopak o to víc prodávat."

Jenže to je špatný příklad, protože je to jiný druh zboží.

Ještě nevím, kolik věcí do svého světa nesmím pustit, aby mi fungoval, ale všimni si, že to je vlastnost i mnoha jiných světů, včetně toho našeho dnešního.
Protože to je obor, který zažívá už mnoho desetiletí jinde neobvyklou konjunkturu. Ten Dvacet3 systém by taky během konjunktury fungoval, problém nastane teprve, až konjunktura skončí.
" Někdo levné akcie nakupuje, někdo prodává. Ale nepletl bych je sem, protože to je trochu jiný druh zboží "

V tom je právě járo pudla. Abys udržel ten svůj svět, nesmíš do něj spoustu reálně existujících věcí a jevů plést, jinak se ti ten svět sesype.
Nabyl jsem dojmu, že to může uměle vyvolat inflaci a že je to rizikové navršení dluhů, ale nemám v tom zcela jasno.