Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Klidně si myslete, že je to mýtus, a posílejte mi ten nájem dále :-)
Mýtus nutnosti vlastního bydlení je starší, minimálně od velké družstevní výstavby od 60.let.
Tander Lee  
aby nezapadlo
Lidl podráží ostatní velké zaměstnavatele: nástupní plat prodavaček 23+, průměrný skoro 25 tisíc. O cca 10 tisíc víc než v Albertu. Že by první důsledky nízké nezaměstnanosti?
 
jde mi o to, že věta "Mytus nutnosti "vlastniho bydleni" sem prisel koncem devadesatek spolecne s nabidkou hypotek nizkoprijmovym vrstvam kvuli krachu bankovniho socialismu" je minimálně zavádějící. Především:

- spojitost s koncem bankovního socialismu je v čem? Jako že privatizované banky hledaly, komu bezpečně půjčit? Tak to jistě, ale takové příležitosti banky hledají vždy. Vidím spíš souvislost s s kolapsem obecního bydlení, to se dostaneme k letité agónii regulovaného bydlení a dodnes nevytvořené náhrady.
- "koncem devadesatek spolecne s nabidkou hypotek nizkoprijmovym vrstvam"
Nizkopříjmovým vrstvám? Ani náhodou. Naopak, tou dobou byla hypotéka pro elitu.

+ Nikde jinde v Evrope se to AFAIK nepovedlo.
To právě čísla dost rozporují
mum What a Horrible Night  to Have a Curse
Tahat strukturu spolecnosti, nakupni kos a tak asi nema smysl, ze?
no nwm. Podíl hodnoty hypoték k HDP je v západoevropských vesměs vyšší, často dvojnásobný, i když Češi dělají vše, aby náskok stáhli. A výrazně víc je to i v Německu, jakkoli tam je nájemné bydlení mainstream.
(tak tento chválihodný záměr poslední věta - Ej, to je vlastně 2008 v USA, že? - zmařila:)
mum What a Horrible Night  to Have a Curse
Mytus nutnosti "vlastniho bydleni" sem prisel koncem devadesatek spolecne s nabidkou hypotek nizkoprijmovym vrstvam kvuli krachu bankovniho socialismu. Nikde jinde v Evrope se to AFAIK nepovedlo.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
(On se snaží, ale taky to není žádná výhra. A už nejméně je to výhra pronajímat to lidem s příjmy/cash-flow na hraně)
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
(Nechtěl jsem do toho zatahovat rozdíl mezi hypotékami u nás (riziko dlužníka) a v anglosaských zemích (riziko banky))
až na to že v USA pro část kupců nebylo v dobách boomu stoprocentních hypoték naskočení do kolotoče zas tak rizikové. Když bublina praskla a ceny nemovitostí spadly o třetinu, nebylo pro ty nejchudší, kteří v tom vlastně žádné peníze neměli, nic jednoduššího, než přestat splácet (credit rating holt šel do kytek) a po čase se sbalit a jít jinam.
A banko/státe poraď si. To v Evropě jaksi nejde, takže lidi mohou na realitní krizi doplatit dluhy na desetiletí, pokud nechtějí spadnout do osobního bankrotu a přijít skoro o vše.
mum What a Horrible Night  to Have a Curse
Ptat se, proc vlastnik "investicniho" bytu tento nepronajima za primerenou cenu, je asi zbytecne. Rozumime si.
vlastním bydlením myslím jako asi všichni bydlení ve vlastním:) Prostě v bytě či domě, který ti říká pane (i když Jasan dodá, že v xx % případů patří de facto bance, ale to je ohraná banalita, tohoto flamu se pls vyvarujme).
Jinou další možností kromě squottování je nájemné bydlení - a to v inflaci je.

Otázce na pozici nerozumím. Obecně vzato nás čekají zajímavé časy, až se úroky vydají výrazněji vzhůru a
lidi budou refinancovat hypotéky na nemovitosti pořízené za draho.
Ale to ještě nějakou dobu nebude aktuální.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Jenže u toho bydlení je to složitější hra s očekáváním než u běžné spotřebitelské inflace. V očekávání růstu cen nemovitostí si je lidé kupují i z neprimárních důvodů (nepotřebují bydlet). Větší poptávka zvyšuje cenu, tedy ceny nemovitostí rostou, kupuje si je víc lidí a tak furt dokola. Rychlost je daná dostupností peněz (výše úrokové sazby)

Biti na tom jsou ti, co nemají uspokojené primární bydlení nebo příliš nízké příjmy .... pro ty je drahé do takového kolotoče naskočit a také nejvíce rizikové. Ej, to je vlastně 2008 v USA, že?
mum What a Horrible Night  to Have a Curse
Vlastnim bydlenim myslis dum/byt v osobnim vlastnictvi, nebo pronajem? Oboji se skokove vzdaluje realite, WTZ, ale zajima me tvoje pozice. U toho druheho se da cekat zlepseni, u prveho jeste dlouho ne.
> huhla: Inflací žádné reálné ceny nerostou, tedy ani ceny nemovitostí. Reálnou cenou zde myslím cenu v jednotkách mzdy. Pokud před inflací stál dům tři roční mzdy, stojí tolik i po inflaci (samozřejmě statisticky). Pokud ne, nastává předchozí odstavec.

Sorry, tohle je čisté dada. Především ti utekl výchozí bod téhle větve debaty. Nemovitosti ani další investiční statky NEJSOU zahrnuty v inflaci, kterou cílují centrální banky. Tj. je možná situace - a již vícekrát nastala - že reálné mzdy (nominální očištěné o inflaci) utěšeně rostou a přitom je vlastní bydlení čím dál nedostupnější.
Reakce na | Vlákno  
Tander Lee  
Nepsal jsem, že kvůli inflaci rostou ceny nemovitostí. Reagoval jsem na Jasanovu poznámku o tom, že je mírná inflace "prospěšná". Samozřejmě je otázka, co rozumíme pod pojmem "inflace", nicméně ať tak nebo tak, inflace přispívá (nikoli, že by byla jediná odpovědná) k tomu, že bohatí bohatnou rychleji než nebohatí.
Reakce na | Vlákno  
ok 2.dubna 
Samozřejmě. Ceny různých věcí se můžou vůči inflaci měnit. A zároveň ceny různých věcí mají různý vliv na různé jedince kvůli různé struktuře jejich spotřebních košů. A proto není dobré motat do sebe inflaci, kolísání cen nemovitostí, potraviny v Německu apod. Protože tyhle ceny jsou právě zahrnuté v inflaci a pozorujeme právě jejich výkyv vůči inflaci nikoliv z inflačních, ale z jiných příčin. Takže má smysl se bavit, proč jsou ceny nemovitostí vůči inflaci vysoké, nebo ceny potravin v Německu nízké, nebo jak jsou či nejsou jednotlivé komodity zahrnuty ve výpočtu inflace. Ale nedává smysl argumentovat, že kvůli inflaci rostou ceny nemovitostí.
Tander Lee  
Ano, v zásadě souhlas. Jen to "Z definice se tedy (statisticky) cena žádného zboží nemůže posunout více než je inflace." je trochu nesmyslné - spotřební koš má každý jiný a dopad inflace je rozložen nerovnoměrně. Pamětníci to znají z komunistického vtipu: zdražilo maso, ale inflace žádná není, protože jsme zlevnili lokomotivy pro Mongolsko.
Reakce na | Vlákno  
Tisk nových peněz prý paradoxně nemusí vést ke klasické inflaci, poklesu cen peněz a plošnému zvýšení všech cen.

Ve "Světové válce měn"

www.grada.cz/svetova-valka-men_7046/kniha/katalog/

píšou o tzv. "démonických dolarech". Ty vzikly tak, že USA dovážely a spotřebovávaly a platily za to dolarovými dlužními úpisy. Podle Friedmanových teorií, by kvůli tomu měla vzniknout inflace, pokles ceny dolaru. To se tak úplně nestalo, dolary si (alespoň částečně) podržely svojí cenu, lidi(trhy) si jich nepřestali cenit.

Teď se po světě potuluje obrovské množství těchto dolarů a lidé je vrhají tam, kde cítí příležitost. To způsobuje vznik obřích lokálních bublin. Většině krachů v posledních třiceti letech předcházela právě bublina vytovřená démonickými dolary. (japonsko 1990, Rusko a jihovýchodní asie 1997-8, technologická bublina 2001, hypotéční krize 2008, prostě všechno)