Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


no jo, pravda. Dřív se zdaňoval majetek, nikoli příjmy. To bylo imho lepší.
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  bojovat hrozně rád
Do čehož se počítá veškeré movité i nemovité bohatství.
Rok 1902
Zcela jinak opět jeví se obtížení daněmi, vyplývajícími z každoročních rozpočtů jednotlivých státův.

V okrouhlých číslicích činí rozpočet Německa (spolkových států i říšských zemí) 4 miliardy, neboli jinými slovy řečeno věnuje Německo na veřejné vydaje 2 procenta svého celkového bohatství. V Anglii (rozpočet 3 miliardy), obnáší tento poměr pouze 1 procento; ve Francii (rozpočet 3½ miliardy) 1,4 procenta; v Rusku (rozpočet 2 miliardy 700 milionů) 1,7 procenta; pro Rakousko jest poměr ten při rozpočtu 2 miliard (1,9%) ještě nepříznivější. V Italii (1,8 miliardy) obnáší dokonce 2,3 procenta; Belgie spokojuje se s 1,5 procenta (rozpočet 375 milionů), v Holandsku pak obnáší tento poměr 1,4 procenta (rozpočet 300 milionů).

Z toho vysvítá, že vysoký rozpočet neznamená ještě vysoké zatížení poplatnictva, je-li národní jmění dosti veliké. Z uvedených číslic však následuje, že nejvíce zatíženi jsou poplatníci v Italii, pak následuje Německo, Rakousko, Rusko, Belgie, Francie, Holandsko a Anglie.
 
Ale to je strašná škoda. :-((
Zemřel Graeber
 
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
> půjčí peníze, třeba i pro sebe nevýhodně, s tím, že se mu dluh zaplatí formou jiného kapitálu.

tomu nerozumím. Pokud nepředpokládáš, že někdo kupuje koruny do devizových rezerv, což jsem zatím nezaznamenal :)

My to ale samozřejmě děláme: ČNB dluhopisy nakupuje za každou cenu, protože obří devizové rezervy (je jich za 3,5 BILIONU korun) někam dát musí. A protože většinu potřebuje v eurech a současně na akcie může/chce (pravidla si dělá sama) dát jen 10 procent z investovaného balíku, nezbude než akceptovat i záporný výnos. A je jedno jestli z dluhopisů nebo za uložení miliard u kooperujících centrálních bank se zápornou depozitní sazbou). Takže dotujeme eurozonu.
občas se ptám, jestli tohle příznivcům samostatné měnové politiky dochází.... Ale to už jsme mimo tvůj dotaz
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
vida, díky
já se chtěl mrknout ještě do Zprávy o řízení státního dluhu, ale večer už převládly jiné zájmy :)
Honza_Stribrny Ho ho ho! 
Nerezidentní tedy drží docela velký podíl dluhopisů státu a moc nevíme, kdo to vlastně je. Z ekonomického hlediska to je asi jedno, já na to koukám spíš politicky. Teoreticky si totiž dokážu představit, že nám nějaký zahraniční věřitel půjčí peníze, třeba i pro sebe nevýhodně, s tím, že se mu dluh zaplatí formou jiného kapitálu.
BALCARENKO  
To je jiná a ano. Naprostou většinu dlužíme v korunách. Něco v eurech, kde jsou přibližně nulové úroky.
BALCARENKO  
Je k dispozici i jemnější dělení. Otázka zní, zda to k něčemu je? :) Státní dluhopisy podle typu držitele (říjen 2019).
podstatný by mohlo být, jestli dlužíme v korunách, kterých si ČNB může vytisknout, kolik chce, nebo v eurech a dolarech, ktarých má plný sklep, páč si je kdysi nakoupila za čerstvě vytištěný koruny. :-)
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
a ještě obvious dodatek: ty dluhopisy jsou v elektronické podobě, tudíž ministerstvo financí/Depozitář cenných papírů a zřejmě i ČNB vědí naprosto přesně, komu Česko dluží. Ale IMHO se to nezveřejňuje a ani to není moc podstatný.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
Stačí ti to takto?
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
Levný jsou, protože centrální banky tím bojují s krizí a nízkou (z jejich pohledu) inflací. To už ti bude znít trochu jako tautologie, ale je to tak.
Panuje navíc očekávání, že budou levný i v dlouhém horizontu (10, 30 i 100 let - viz Rakousku a jeho stoletý dluhopis udaný s výnosem tuším jedno procento!)

Druhá otázka - imho je k mání jen dělení na domácí a zahraniční věřitele. Pokud nějaký veřejně obchodovaný fond udává složení aktiv tak podrobně, že se tam najdou i české bondy, bude to výjimka a součtem bychom se ke 100 % nedostali.
Je možné, že se ve výročkách/pololetních zprávách českých dá najít, kolik dluhopisů k danému datu držely, ale banky se sídlem v Česku už jsou jen menšinový věřitel státu.
Pak se ví, kolik si stát půjčil na spořících dluhopisech, ale to jsou nízká procenta z celku.
ty peníze, co bejvaly, stály za pyču
Mastodont  
Protože už to nejsou ty peníze, co bejvaly ...
to je dobrá otázka
Honza_Stribrny Ho ho ho! 
A proc jsou současně peníze superlevný (resp se ptám na to, kdy takove nebudou). .. a ještě jedna otázka, spíše praktická. Lze se nějak dostat ke struktuře věřitelů našeho státu až do úrovně jednotlivých konkrétních fondů? (Ptám se na to, kdo vlastně reálně jesou naši klíčoví věřitelé).
Tander Lee  
No právě. Působí to na mě, že vlastně nevědí, co mají dělat, tak postupují takhle (protože moc jiných možností nemají) a v zásadě doufají, že to nějak zvládnou. Asi jako když předlužený člověk vytlouká klín klínem dalších úvěrů... Ono to taky někdy vyjde.