Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


ale horních padesát dohromady tu miliardu dá.. To byl jen příklad, ani nevím jestli republika Togo vůbec existuje.
ale horních padesát tu miliardu dá.. To byl jen příklad, ani nevím jestli republika Togo vůbec existuje.
Žádný tožan neni dolarový miliardář. (Nebo je utajený).
Ale nepíše se, kolik dividend naopak přiteklo. Můj oblíbenec Piketty se to snažli měřit, a došel k překvapivému závěru, že i v chudých zemích, ve kterých polovinu výrobních prostředků vlastní zahraniční kapitál, platí, že jeho občané a vlastní zhruba stejné množství prostředků v zahraničí.

Jen to holt není tolik vidět. Když nějká americká firma nakoupí v republice Togo doly za miliardu dolarů, tak to tam bude hodně vidět. Když pár zbohatlíků z republiky Togo nakoupí na NYSE akcie za miliardu dolarů, tak si toho nikdo ani nevšimne.
ocs sine ira et studio  OCSite
Přesně proč by nemělo být děsně jedno, na které straně nějaké naprosto umělé a nesmyslné čáry na mapě příjemce dividend žije?
... jen v červenci z ČR odtekly do zahraničí dividendy v hodnotě 38 miliard korun ...

https://www.novinky.cz/ekonomika/449080-odliv-dividend-do-zahranici-valcuje-platebni-bilanci-ceska-ta-skoncila-schodkem-27-miliard.html
 
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  Украину захватим!
Možná bychom mohli třeba usnadnit získání pracovních víz.
Mastodont  
Že je trh práce přehřátý, se nedá přehlédnout už roky. Vlastně jediným, kdo to ignoroval, byla ČNB. Centrální bankéři to ale dělali vědomě. Rozhodli se totiž, že nic jiného než inflační cíl je nezajímá. Když "hrozí", že ceny porostou pomaleji než o dvě procenta ročně, je podle vidění ČNB nutné ekonomiku popohnat, i kdyby byly úroky na nule. Proto centrální banka přišla s intervencemi, a proto je tak dlouho držela.

Že byl pokles cen z velké části dovezený z eurozóny a přiživený nezvykle levnou ropou (její cena se poslední tři roky drží hluboko pod předchozím "normálem"), ČNB pomíjela, stejně jako změny v ekonomice.

Výsledkem je, že ekonomiku systematicky dopovala i v době, kdy už rostla excelentně. Vinou zpoždění revizí statistik se centrální banka (a my s ní) až dodatečně dozvěděla, že intervence spustila v době, kdy už bylo po recesi a lidé zase začali víc a víc nakupovat. Jenže modely ve své době ukázaly "na horizontu měnové politiky" deflaci a té se ČNB bojí. Prý hrozila deflační spirála, kdy budou všichni odkládat nákupy v naději, že v budoucnu bude ještě levněji...

http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65866220-rekordni-rust-cerpa-z-intervencniho-dopingu
 
Tander Lee  
Tady:

cernees veselý Rusič 
zajímavé také je, že nehorší hodnoty mají "solid red" republikánské státy na Jihu, zatímco demokratické státy na obou pobřežích jsou na tom o mnoho lépe. V čem udělala Konfederace chybu?
možná tam nemaj tolik vyloučených lokalit, které by to srážely. v NH je jen lehce přes 1% černých, v RI přes 10%.
Když se na tu tabulku podíváš, pak je tam trend, že čím méně jich v populaci je, tím větší maj věk dožití. Stejně tak samozřejmě čím chudší stát, tím menší věk. A ruku v ruce jde, že čím chudší stát, tím víc tam je černých...
Různě, je to na wiki. Ale v USA mají také různé státy, a různé etnické skupiny, třeba Indiáni, které zhoršují průměr. Když se podívám na https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U.S._states_by_life_expectancy , tak si neumím vysvětlit ty velké relativní rozdíly. Třeba v New Hampshire se Afroameričané dožívají o 6,7 roku více než běloši, ale na nedalekém Rhode Islandu naopak o 8,2 roku méně.
Není to tím, že v EU jsme taky my, buhlaři a rumuni? Jak to mají staré země EU?
Ani ne.

World Factbook (CIA 2016), průměr, muži, ženy

European Union 80.2 77.4 83.2
United States 79.8 77.5 82.1
právě že parametry dožití prý nemají tak dobré jako v Evropě
Tander Lee  
Tak já mám dojem - ale nejsem takový expert na americké zdravotnictví - že i v Americe je zdravotnictví mixem regulovaného polosocialismu a volného trhu. Takže o selhání trhu nelze úplně hovořit.

A pak mi ještě přijde zvláštní, že v zemi, kde je 30 milionů lidí bez pojištění / co si nemohou dovolit zdravotní péči, mají parametry dožití a zdravotní statistiky podobné jako v jiných vyspělých zemích. Jestli se vliv zdravotnictví trochu nepřeceňuje... :)

ocs sine ira et studio  OCSite
Snad o to (pojistné) méně, ne?

Ostatně je jasně zřetelné, že čím více je zdravotnictví socialismus, tím stojí za větší ekskremento. A zdaleka to neplatí jen pro zdravotnictví, ale tak nějak... pro cokoli.

o128 Svět je založen na paradoxu 
Poptávka deformována dolů? Čím?

Těmi 30 milióny lidí bez zdrav. pojištění. O to víc mohl zbytek Američanů investovat do kvality.

Zdravotnictví je vždy trochu socialismus.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Jo, to mi došlo co jsem to dopsal, ze tam bude spis deformovana nabídka. Ale byl jsemť v časovém pressu, tak jsem to nechal být. A ani teď se mi nad tím nechce moc dumat.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
(omluvte slovosled, dělám na víc strojích)