Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


+1
robi_ Bata nemuze sit dobre boty! 
Ano.
BALCARENKO  
Ne.
robi_ Bata nemuze sit dobre boty! 
Stat by nemel nijak cilit inflaci ani vynucovat fiat apd. Jestli lide chteji pouzivat zlato, musle , bitcoin, jejich volba ...
 
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
dělám si čárku pokaždé, když zmíníš existenci a vliv úroků, rychlosti oběhu peněz, tempa růstu měnové zásoby, produktivity, demografie, bilance veřejných rozpočtů... - a co myslíte, přátelé? :)
#akohurvínokmenovúpolitiku
Protože vzniká většinou jako důsledek vzniku pohledávky. Pokud by všechny pohledávky byly +100% bonitní, žádná inflace by nenastala. Současně by stát musel investovat jen do návratných projektů. Pak by bylo množství oběživa v bilanci s produkcí ekonomiky. To se ale nikde neděje, samozřejmě ma kurs a inflaci má vliv spousta jiných parametrů, ale mluvíme o ideálním izolovaném státu s měnou krytou jen důvěrou v něj.
Pokud pominu všecna kvantitativní uvol%nování ajiné triky, tak nějaká inflace tam bude vždycky.
Reakce na | Vlákno  
Fyfyk
Mohl bys prosím vysvětlit tu podstatu, proč je izolovaná fiat měna inflační?
 
to já netvrdím. Já tvrdím, že:
"Pak jsou inflační snahy Japonska celkem pochopitelné."
a taky tvrdím, ideální izolovaná fiat měna je v ideálním případě inflační z podstaty věci, v případě interakce mnoha fiat měn přes obchodní výměnu to pochopitelně bude jinak.
Jinak yen v trendu inflace víceméně kopíruje s vyjímkami inflaci USD, pouze s jistým zdvihem, takže nějak ta snaha o inflaci úspěšná byla.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
furt netuším, co chceš sdělit, ale zkusme to jinak.
Čím to, že ve světě fiat money byly japonské snahy o inflaci tak dlouho neúspěšné?
nějak jsem to world bank nebyl schopen jinak naformátovat.
Předpokládám, že US mají s Japonskem pasivní obchodní bilanci a že US je největším partnerem Japonska dlohodobě, ale jeho význam postupně klesá - trend jsem ovšem nenašel.
Pak jsou inflační snahy Japonska celkem pochopitelné.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
ovšem ty deflační/nízkoinflační dekády jsou v době, kdy už jen nijak výrazně nezpevňoval. Takže netuším, co má kurz dokazovat, případně čeho je (v rámci téhle debaty) důsledkem.
BTW pro vyznavače zlata - i v dobách, kdy se platilo výhradně drahým kovem, byla silně inflační období. Viz třeba Španělsko 16. a 17 století a následně vlastně celá Evropa.
Jeste aby ne, kdyz do EU patri jizni mega zadluzene staty...
https://www.macrotrends.net/2550/dollar-yen-exchange-rate-historical-chart
Protože Yen tvrdl a to není dobré pro exportní zemi https://atlas.cid.harvard.edu/explore?country=114&product=undefined&year=2019&productClass=HS&target=Partner&partner=undefined&startYear=undefined
Německo se tohohle problému tvrdnoucí měny zabavilo až s Eurem.
Ano měnová politika je projekce a bliancovánáí mnoha vlivů a kursy tedy také wtz, nicméně inflace je prostě vlastnost fiat měn, kterou si nesou v podstatě svého vzniku.
BALCARENKO  
Zrušení zlatého standardu pochopitelně bylo nezbytné, to prostě ukázal sám ekonomický vývoj, nedělali to jen tak pro srandu.
(a tim myslim vsichni, nejen dolar)
BALCARENKO  
Inflace je pro ekonomiku potřebná. Jen se musí držet na zdravé hladině. Která je obecně viděna kolem 2% (s tím že to bude pochopitelně fluktuovat okolo). Ale nula je moc málo, to už je hladina, která vyloženě navádí k tomu, držet peníze a neinvestovat.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
pomíjíš spoustu jiných věcí. Znovu Japonsko - jak vysvětlíš, že významná superbohatá země s měnou, která je - jako každá jiná - nekrytá, naopak o vyšší inflaci USILUJE? Už nějakých 30 let, jestli se nepletu.
huhla Co se zbytečným časem?   Klubík EU čeká...
jj, Japonsko je ten nejlepší příklad
z podstaty jsou fiat měny inflační, protože vznikají spolu s pohledávkou, kterou jsou současně kryté. Je to sice kompenzováno s tím spojeným růstem hrubého výkonu ekonomiky, ale ta balance je velmi křehká a aby byla 100%, tak by nesměly vznikat žádné "misallocation of the resources" či velké projekty zcela ztrátové. Jenže to se děje a centrální banky to umí kompenzovat jen krátkodobě.
Takže inflace je IMHO nezbytným projevem fiat měn. Ona je taky otázka, kam by se ubírala ekonomika jednotlivých velkých zemí, kdyby byl dodnes dolarový zlatý standard. Podle mne bylo jeho zrušení nezbytné právě pro vzrůstající dovoz do USA.
Jediná jistota je, že SSSR by byl stejně v prdeli :-)
Teorie, v realu by staty bez inflace krachly.