Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Vše o elektronických knihách jakéhokoliv žánru či zaměření - odkazy, názory, hodnocení apod. vítány...

Po tvé zkušenosti jsem si téměř jistý, že tam hodlat nenakupuji.
Aspon nam ho doporuc - chci videt format a rad bych pitval neco pricetneho. Vzkazniki?
Nevim jak zacinajici autori, letmo potkal jsem zatim pouze zname grafomany. A ceny lidove, co bys vic nez jeden format chtel, za ty prachy. "Bezvydavatelstvim" vyrobene "obalky" me ovsem temer rozplakaly. Neboj se pouzit Calibre ke konverzi, oni nedelaji nic jineho.

Kdyz to tak vidim, poridim si snad fakt jako bokovku e-nakladatelstvi, jak jsem kdysi uvazoval.
pan_kreas Ani krásné vlasy   nejsou k jídlu.
Jo, to vim. Že ale je normální stáhnout všechny tři formáty, o tom taky vim. Píšu to spíš jako určitý varování. A já to myslel dobře (chtěl jsem podpořit písmáka). Že jsem mu radši nekoupil pivo nebo tak něco.
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
(A jinak tedy po zakoupení jedné knihy mám z Kosmasu zpravidla epub, mobi i pdf. Jak jen to dělají?)
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Konvertovat si epub do mobi můžeš s calibre.

https://calibre-ebook.com/
pan_kreas Ani krásné vlasy   nejsou k jídlu.
(že by ten epub měl aspoň nějaká metadata? no co byste chtěli?)
pan_kreas Ani krásné vlasy   nejsou k jídlu.
bezvydavatele.cz - dokončení
Kdyby vás to zajímalo, poslali mi nakonec epub mailem.
Navzdory běžné praxi a aniž by to kdekoli psali, prý navíc má každý nárok jen na jeden formát knihy, takže na mobi mám zapomenout.
Začínající autoři, plačte.
 
Díky.
spic už jen wtf 
Automaticky ne (myslel jsem, že ano), ale nějaké metody tu jsou: https://tex.stackexchange.com/questions/29049/how-to-define-the-badness-of-a-river
Jak řeší TeX řeky?
spic už jen wtf 
Pokud si dobře pamatuji, TeX je celkem nenáročný kus sw a určitě by ho kdejaká čtečka zvládla. Jen ho prosadit :)
neprihlaseny_OC  
Čistě technicky — nerad bych, aby výsledek nebyl k ničemu na čtečkách. Pokud ale nebude k ničemu na telefonech, smířím raději, než když bude na počítači (nebo iPadu nebo čemkoli s rozumnou velikostí displeje) ošklivý jak prdel. Dík.
Podobne souboje jsem obcas zazil jako webdesigner. Zakaznik chtel responzivni web, ale grafiku namaloval graficky designer, ktery jim delal vizual na papiru. Furt dokola prdlal, ze to vypada jinak, nez v jeho PDF. Mel problem pochopit odlisne vlastnosti a moznosti papiru a displeje. Na to, aby navrhl nekolik verzi vzhledu pro ruzne velikosti displeju (ktere by sly nastylovat) byl linej a ani to vetsinou nepochopil procjako...
 
neprihlaseny_OC  
No, možná mi něco uniká, ale obávám se, že to není tak jednoduché: mohu, pravda, narvat nezlomitelné mezery za všechny s z k v, ale problém je u a i u o, protože tam už to hodně závisí na konkrétním zlomu — někdy je lepší je přehodit na příští řádek, ale jindy zase ne, podle toho, jak ten který odstavec vypadá.

Lidé jsou různé; pro mne osobně třeba hladké čtení není (a děsně mne sere, abych to vyjádřil jako gentleman), když narazím na odstavec, který má ve dvou (ne-li více) řádcích nad sebou spojku „a“ na konci řádku. Podobně je tomu i s jinými věcmi. Upřímně rád bych vyšel vstříc osobním idiosynkrasiím maximálního množství ostatních čtenářů, ale zároveň to, aby výsledek nebyl k zblinkání pro osobní idiosynkrasie, pořád považuji za hodně zásadní.

pan_kreas Ani krásné vlasy   nejsou k jídlu.
Vzato odzadu, tohle všechno jsou věci, které jsou řešitelé už na nízkoprahové rovině (ligatury, neslabičné předložky, mezery mezi čísly; o patro výš pak dělení slov, ještě o patro výš sirotky a vdovy) a čtečkové formáty s nimi počítají. Některý hw nebo fw možná neumí všechny featury, ale vývoj je znát a formáty už s leccims pocitaji, včetně třeba poznámek pod čarou a tak. Ale takovou tu úplně jemnou typografii čtečky nedávají a z definice myslím ani nemůžou; sam si někdy písmo zvětším, jindy zmenším, a upřímně, TO je pro mě v ten okamžik komfort, hladký čtení a benefit, a dám mu přednost před jakýmkoli pdf, kde se bude stejně prát záměr autora, rozlišení mého displeje a moje momentální nálada, případně bezbrejlovost.
arnost Snad zas nechci tak  moks
Hodne ctecek dneska u pdf umoznuje reflow, ale nevim, do jake miry si to rozumi treba s delenim slov.

Obecne, pokud je text spise odbornejsi, ma bohatsi poznamkovy aparat a obrazovy doprovod je pdf stale nejlepsi volbou.

Pokud se jedna o hladky text, je i z hlediska ctenare lepsi pouzit nejaky e-bookovy format a rezignovat na vysokooktanovou typografii. Patrne se to casem zlepsi, jako se to zlepsilo u pocitacove sazby, ale ta doba jeste neni.
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Já jsem si u knihy, na níž trochu pracuji (jen technicky, resp. TeX-nicky), s formátem 150x215 (papír), resp. 101x160 (text, bez footerů atp.), vytvořil PDF verzi pro tablety a mobily prostým oříznutím okrajů na pár milimetrů a přidáním sépiové barvy podkladu. Docela dobře se to čte v tabletu, na mobilu ale musím většinou jít na šířku, jinak to oči už nezvládnou.

Přesto ale raději na těchto zařízeních čtu e-booky, čitelnost je pak lepší (kupř. si mohu dle únavy zvětšit písmo aj.) a ta je konec konců příčinou cílovou a účelovou veškeré typografie (na rozdíl třeba od grafiky).
neprihlaseny_OC  
OK, díkmoc všem (tedy samozřejmě krom toho jednoho blba). Ještě bych poprosil, co si myslíte o té variantě z 15:06 co kdybych vydal dvě PDF, jedno s normální stránkou (ta B5, tu mám rád) a druhé hodně malé, dejme tomu A6 — sice by to byl dvojnásobek práce, ale aspoň by se na to trochu dalo koukat? Byl by to podle Vašich názorů akceptovatelný kompromis (s tím, že budou mít problém ti, kdo hodlají knihy číst na hodinkách, smiřuju), nebo ne?
arnost Snad zas nechci tak  moks
Tady jsou nejake triky pro epub: https://friendsofepub.github.io/eBookTricks/