Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Film a televize

Spravuje:

Silicon

Může vás zajímatReklama


DVBÚvodem pár linků na weby, tématicky zaměřené na problematiku DVB:
* DVB.org - oficiální stránky konsorcia (organizace, projektu) DVB
* DigiTAG.org - oficiální stránky skupiny DigiTAG (=Digital Terrestrial Television Action Group)
* DigiTV - informace o paketu DigiTV (DVB-S)
* Skylink - informace o paketu Skylink (DVB-S)
* UPC Direct - informace o paketu UPC Direct (DVB-S)
* DigitalníTelevize.cz - český web o digitální televizi a videu
* DigiZone.cz - český web o DVB
* DigiMedia.cz - denní přehled článků o digitálním vysílání v České republice a na Slovensku
* Český Rozhlas - portál ČRo, věnovaný digitálnímu vysílání
* Česká Televize - stránky na webu ČT, věnované DVB-T

Mapy pokrytí jednotlivých multiplexů.
Aktualizováno: 14.6.2014

zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
K zatvorke: ty si to poplietol, tak sa nevykrucuj. Ta zatvorka ako taka je tam drbnuta upne nezmyselne, A ani fakt ze 50db pri vykone je 100 000 nasobok z tym nic nespavy..

A myslim ze z pismenkovanim si mi tu rad pomahal ;-)

Ale v jednom mas pravdu na tento klub je to uz OT

padlock Korupce jest základem státu.  
TV vysílače mají vysílají nějaká ta kila waty
Z důvodů mně neznámých se uvádí výkon TV vysílačů v kW ať google sáhne kam sáhne. S jedinou nalezenou vyjimkou, kde je to přepočteno na ERP.


Ale možná je to na slovensku jinak. Tou závorkou je myšleno přesně to, co je v ní řečeno. Žádné dBm mi do ni nemusíš podsouvat a na tomto zaklade "podripovat". Myslím, že s aritmetikou dekadických logaritmů jsem se po těch letech výpočtů tras docela sžil.
Naschvál jsem v tom textu ubral 1-2 řády z reálných podmínek, protože i tak teoreticky vychází.

ATPC zde , z principu věci, řešit nemusíme. Zmínil jsem jej pouze z důvodu, že díky němu je SNR v point-to point aplikaci nižší, než se na první pohled zdá. Toť vše k ATPC. Teď toho lituji, protože ona zmínka ti dala jenom další možnost produkovat kvanta písmenek mimo téma.

Ostatně - z mé strany bych to celé ukončil. Snažíš se tu cvičit s fakty, která možná ohromí laika, ale jinak jsou o ničem. Stejně to tady nikoho nezajímá. Obrátím se příležitostně na exkolegu projektanta. Jeho tvrzení mi doposud dávala smysl a vždy byla s souladu s reálnou fyzikou. Děkuji za tvůj čas.
Reakce na | Vlákno  
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
co tak citat pozornejsie vlastne veci Ja som spominal ze mas chybu vo VYKONE: A pokud se nepletu, tak TV vysílače mají vysílají nějaká ta kila waty (5 dekadických řádů dáválo za mých mladých let +50dB),

Takze sme spet z mlhavych dojmou v reale ;-)

A fakt ze ATPC sa vyuziva u obojstrannych spojoch nechame bokom ;-)

Pre ostatnich: ATPC reguluje vykon visielaca na zaklade informacii z primaca vdaka comu sa pouziva len vykon o urovni nutnej na kvalitne spojenie.

A ked uz sme u podripovania: 50dbm (ak si myslel to) je trapnich 100W co je tak na vykrivac pre dedinu pod kopcom.

padlock Korupce jest základem státu.  
3) A kde, prosím pěkně ?
copy & paste z 28.srpna 8:42:
( <20, stejně to v praxi obvykle ureguluje ATPC někam pod 10)dBm Tx power
Over. Na mlhavou diskusi o pocitech a dojmech používám jiné kluby.
Reakce na | Vlákno  
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
1.) ano

2.) presne z toho fizikalneho aspektu. pr spojeni bod to pod smerovkamy: a) mas vecsinu vyziareneho vykonu zelanym smerom, b) menej odrazou

3.)nie uvadzas db co je pomerova jednotka ako jednotku vykonu. (zo zatvorkou suhlasim). ano retazenie vstupu sa da riesit ale malokdo na to ma rostriedky a vedoemosti. NIZKA a Predvidatelna? zaujimave. skoda ze je to najcastejsi problem primu signalu (polska antena z predzosikom + dalsi predzosik + zle sraveny rozvod a vstup TV nevie kde je sever)

4) netusim a voli tebe nebudem robyt spaktralnu analizu ale na niektorych miestach mi TRX ukazuje vysoku uroven rusenina. skoro v azdom meste.) nar kanaly 37 az 158 prechadzaju cez freq flarionu a GSM. Takze staci si kusok od TV rozvodu dat bezdratovy teplomer ci zvoncek. A lacny redzosik ti zahlti vstup ukazkovo.

padlock Korupce jest základem státu.  
1) OK, ale terestrická TV se pořád ještě vysílá někdy v UHF, nebo ne ?
2) Proč to nelze porovnávat? Bavíme-li se o fyzikální/technické podstatě, nikoli o sociálně/politickém/whatever aspektu. PArlament odhlasoval, že vzduch má pro veřejné vysílání jiný útlum?
3) Uvádím snad někde výkon v koňských silách?? Nepíšu, že by anténa ovlivňovala SNR. (Ona jej konkrétně , tedy dík směrovosti může vylepšit, ale nechtěl jsem to sem zatahovat, obecně to neplatí) Předzesilovače jsem nikde nezmiňoval, protože na ně moc nevěřím. Přetížení vstupu lze technicky řešit, navíc jeho pravděpodobnost je nízká a vcelku předvídatelná.
4) Co ruší UHF pásmo (tedy přesněji TV kanály, tedy freq. přidělované státem)?
Reakce na | Vlákno  
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
1.) 1kW na VKV je bezpecne zarenie, 1kW v UHF menej a pri Ghz z tym uz mozes zabijat. ;-) 2.) nemozes porovnavat spoj bod to bod a verejne vysielanie. 3.) vyziaren vykon sa udava v dbm. A anteny a predzosilovace nam nepomahaju. a) zosilnuju aj rusenie b) mozu sposobyt pretazenie vstupu. 4.) za poslednych par rokou rusenie dost stuplo hlavne v mestach.
Obavám se, že omezence ze sebe zde děláš Ty, když nejsi schopen pochopit, čeho se můj povzdech týkal, i když Ti to tu jasně napíšu.

Tak zkusím malé přirovnání, třeba to pomůže. Když přijde nějaký výrobce akumulátorů se skvělym zlepšovákem, kdy při stejném objemu a hmotnosti a dejme tomu nákladech dokáže dostat z akumulátorů o 30% větší kapacitu, bude to jistě velký technický úspěch. Ale neznamená to, že si hned půjdu koupit elektromobil. Protože podle mého subjektivního soudu ten rozdíl bude nedostačující a raději si počkám až (třeba za desel let) se vývoj posune ještě dál.

Oproti tomu přirovnání je problém (pro mě) DVB-T2 v tom, že mi pravděpodobně bude přikázáno si ten "elektromobil" pořídit hned (pokud budu chtít jezdit), protože stávající síť čerpacích stanic bude ze zákona předlána na síť dobíjecích stanic...
Reakce na | Vlákno  
padlock Korupce jest základem státu.  
Vcelku ano. Než jsem zestárnul, živil jsem se "lezením po stožárech". Se slušnýma anténama to lze dělat (při spoji projektovaném na čtyři devítky) na <30km při pár (<20, stejně to v praxi obvykle ureguluje ATPC někam pod 10) dBm Tx power. A pokud se nepletu, tak TV vysílače mají vysílají nějaká ta kila waty (5 dekadických řádů dáválo za mých mladých let +50dB), což by mohlo eliminovat mizerný zisk všesměrové/široké vysílací antény.<br>
Nicméně připouštím, že se mohu mýlit. Praktické zkušenosti se "stejnosměrnými" (tedy <GHz) věcmi mám mizerné.
Reakce na | Vlákno  
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
tak preco zo seba robis blbca? je taky problem si nieco o tom precitat?
Ne, ten rozdil datovych toku je maly. To je muj subjektivni soud a s technickou strankou veci to nema nic spolecneho.
Reakce na | Vlákno  
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
vies aky je to velky odskok signal sum? a aky to musi byt vyziareny vykon?
zz Vsichni lezime ve stoce. Ale nektery z  nas upiraj pohled ke hviezdam..
ten rozdiel datovych tokou je obrovsky. staci mat vedomosti na urovni popularnej vedi ;-)

maximalna prenosovka je a urovni freq signalu. ale kedze toto je dosiahnutelne len v idealnom pripade. a vreali musis nosit infomaciu nie na nosnej freq ale na modulacii a tu si obmedzei sirkou pasma. A dosiahnut 30% zisk prenosu dat pri rovnakej sirke pasma je obrovsky uspech. a pri obdobnej odolnosti voci rudseniu. Klobuk dole.

padlock Korupce jest základem státu.  
SNR >30dB hadám. Ano, vím kam míříš (přestože terestrickou TV programově 20 let ignoruji a netuším, jak hustá je dnes síť vysílačů/vykrývačů), měl jsem tu větu formulovat přesněji...
No ale při jaké síle signálu, resp. SNR?
padlock Korupce jest základem státu.  
1024 qam je stále jenom na kabelu? Měl jsem za to, že už je to komerčně ve vzduchu ale z mobilu to nemohu vygooglit. Nicméně i 256qam, kterou dnes umí už i tuzemští výrobci ti na 8 MHz dá stovky Mb. Což už je o řád.
A ona dnes existuje nějaká "profi" technologie pro přenos signálu vzduchem radiovými vlnami gigabitovými rychlostmi v pásmu širokém 8 MHz?
padlock Korupce jest základem státu.  
Posunu o několik řádů nevěřím
Proč ? Stačí, když dnes používané modem chipsety pro "profi" přenosové technologie zlevní do "spotřebních" cen.
"Nasazování v Česku bude záležet na poptávce." - tomu právě nevěřím. Tedy ano, bude záležet na poptávce provozovatelů, nikoliv spotřebitelů. Těm to bude nadiktováno "shora"
Posunu o několik řádů nevěřím a desítky procent je dostatek na to, aby to bylo pro provozovatele finančně zajímavé. Ohledně nasazování viz ten odkaz na Wikipedii:

Countries where DVB-T2 is in use include:
United Kingdom: one multiplex, soft launch in December 2009, full launch in April 2010
Italy: one multiplex, soft launch in October 2010
Sweden: two multiplexes, full launch in November 2010
Finland: five multiplexes, soft launch in January 2011, full launch in February 2011
Ukraine: four multiplexes, soft launch happened on August 19, 2011[19], full launch fall 2011

Nasazování v Česku bude záležet na poptávce.
Dík. Ten rozdíl v datovym toku je tak minimální, že nechápu, proč se tím někdo vůbec zabývá. (dobře, kvůli otestování v rámci vývoje chápu). Ale pevně doufám, že to nikoho nenapdne nasazovat do ostrého provozu jakožto náhradu za standardní DVB-T. Snad je rozumný počkat na technologie kdy se bude možný datový tok zvyšovat ne o desítky procent, ale o několik řádů. (což imho není otázka mnoha desetiletí).

Fakt by mě nebavilo muset si každých pár let přikupovat novější tv/set-top-boxy,...
Že se vejde na jeden kanál (multiplex) větší datový tok, například ve Velké Británii je to zvýšení z 24,13 Mbit/s na 35,4 Mbit/s (+46,5%) a v Itálii z 19,91 Mbit/s na 33,3 Mbit/s (+67%). Tedy se tam vejde buď více kanálů nebo ve větší kvalitě.

Viz též:
http://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T2
http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2
Cywe, to , že se plánuje (nebo dokonce již testuje) DVB-T2, jsem netušil a trochu mě to "štve" :)

Sotva začnu uvažovat o koupi nové tv a rozhlíšet se po parametrech...tak se na to můžu vytento, neboť bych brzy (zřejmě) musel upgradeovat...

Jaké má mít DVB-T2 výhody oproti standardní DVB-T?