Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

Sara151,
hi,
Pitrysek,
Netorack,
Agie,
Ajina,
pupipka

Může vás zajímatReklama.
Třeba se bude hodit:

EPO - elektronická podání, finanční správa     

Daňový kalendář      nové!

Ministerstvo financí      Účetní svět      Nezisková sféra      Živnostník      ČNB     

Obchodní rejstřík      ČSSZ      Měšec      VZP      Daňová kalkulačka         Mzdy      

Daňové formuláře      
Jak podnikat     

Zákony - aktualizovaná úplná znění 

Unie daňových poplatníků  nové!

.

Minimální částky
Sociální pojištění 2019 - hlavní (od podání přehledu) 2.388,-
Sociální pojištění 2019 - vedlejší (od podání přehledu) 955,-
Hranice pro vznik povinného důchodového pojištění 2019 (pouze u vedlejší č., rozdíl mezi P a V 2018) 71.950,-
Zdravotní pojištění (od 1.1.2019!) 2.208,-

TOPlist

hi Neměňte si názory s hlupákem, zhloupnete 
Tomáš Goláň
18 hod ·

EET: Soud zasáhl a pokutu 6.500 Kč (původně 10.000 Kč) jako zjevně nepřiměřenou snížil na 1.000 Kč

Krajský soud v Ostravě dnes vyhověl návrhu žalobce (provozovatele malého krámku) a snížil pokutu uloženou OFŘ za tvrzené porušení ust. § 29 odst. 1 písm. a) a písm. b) zákona o EET, kdy zaměstnankyně žalobce jednorázově nevystavila kontrolujícím úřednicím účtenku, a tedy ani neodeslala datovou zprávu finančnímu úřadu za prodej koláčku v hodnotě 10 Kč, čímž se měl žalobce jako provozovatel dopustit přestupku.

Finanční úřad za tento přestupek uložil původně pokutu 10.000,- Kč, kterou po odvolání Odvolací finanční ředitelství snížilo na výši 6.500 Kč s odkazem, že je ve výši jedné poloviny obvyklé výše, kterou běžně ukládá, a ve výši 1,3 % horní hranice zákonné sazby (ta je ze zákona až 500.000 Kč), aniž by ale dostatečně reflektoval všechny okolnosti případu, na něž žalobce v řízení poukazoval (například žalobce toto pochybení sám napravil, sám v následném řízení uznal vinu, jednalo se o jeho první pochybení z několika předcházejících kontrol).

Krajský soud následně posoudil, že v daném případě byla uložená pokuta ve výši 6.500,- Kč spolu s paušálními náklady 1.000,- Kč skutečně jako zjevně nepřiměřená. Ačkoliv soud rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství nezrušil, podařilo se nám na návrh naší kolegyně využít moderačního práva soudu a soud tak tuto pokutu sám svým rozhodnutím ponížil na celkových 1.000 Kč spolu s paušálními náklady.

Jedná se tak o malou, ale důležitou výhru, která může být vodítkem k řešení obdobných případů i pro ostatní. Moderační právo soudu je prakticky neznámé a je využíváno zcela výjimečně. Naše kolegyně jej žádala uplatnit až v rámci jejího vystoupení u soudu a soud jejímu požadavku vyhověl. Neméně podstatný je i výsledek snahy přesvědčit soud, aby každá uložená pokuta byla posuzována samostatně a v kontextu celého skutkového stavu.

V obdobných případech by při ukládání pokuty měl být bezpochyby brán zřetel i na chráněný veřejný zájem, kdy žalobce u soudu poukazoval i na to, že dle zákona o silničním provozu za nepovolenou jízdu přes železniční přejezd ve smyslu ust. § 125c odst. 1 písm. f) zákona o silničním provozu, kde hrozí ohrožení celé vlakové soupravy s desítkami cestujících, majetkové újma v řádech milionů a vážná zranění nebo dokonce smrt cestujících, zákon stanoví sazbu pokuty 2.500 Kč – 5.000 Kč, přičemž žalobci byla uložena pokuta 6.500 Kč za to, že ohrozil neevidováním tržby řádný výběr daní (v našem případě tržba o výši 10 Kč nezajistí výběr daně asi ve výši 1 Kč).

O bližším odůvodnění Vás budeme dále informovat po obdržení písemného vyhotovení rozsudku.
 
Nejsem. Jedná se cca o 5 faktur za rok.
Jsi plátce DPH?
Prosím vás, můžu mít jako česká OSVČ účet v zahraničí? Jde mi o to, jestli můžu primárně používat účet na Revolutu a nechat si tam posílat příjmy? Předpokládám, že pro účely DP je to asi jedno, spoustu podnikatelů má příjem v hotovosti a prostě to vykážou z faktur. Jde mi o to, že mě pekelně naštvala banka, již druhá v pořadí a ztrácím naději, že nějaká jiná česká banka bude jiná :( Revolut mi maximálně vyhovuje a pro moje účely je asi nejlepší, co jsem měla možnost vyzkoušet i proto, že se relativně často právě kvůli práci, pohybuju v zahraničí / daním paušálem, výdaje nehoním/
 
Micana Finish your plokta. 
Smazat to naštěstí jde. Já se dotyčné instituci kdysi pokusila něco vyfakturovat, a když viděli, co jsem vytvořila, ze soucitu mi pak poslali vlastní šablonu, kterou od té doby používám.
Jako neplátce to tam vůbec nemáš mít. Pokud už to tam je a smazat to nejde, tak se zas nic moc neděje, dej tam datum vystavení.
Micana Finish your plokta. 
Nejsem plátce a normálně vůbec nefakturuju, nevím nic a co vím, to vždycky zapomenu. (ty datumy, teda ten systém, jsem opsala z nějaký starý faktury, u které paní neprotestovala)
Díky, já to teda prostě smažu.
Jsi plátce DPH? Pokud ano, měla bys vědět, co je to DUZP, ale piš tam tedy datum vystavení dokladu. Pokud ne, žádné datum uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře nepíšeš, páč zdanitelná plnění neposkytuješ.
Micana Finish your plokta. 
Prosím vás, debil se ptá. Vystavuju asi druhou fakturu v životě. Co je to datum uskuteč. zdanitelného plnění? Respektive prosím nevysvětlujte mi to, jen potřebuju vědět, jestli má být stejné, jako je datum vystavení dokladu, nebo jako den splatnosti. Pani z účtárny mi to vrátila (via zadavatel), že tam mám chybu, ale liška podšitá neřekla jakou.
 
lillyofthevalley Tak co, už je vám teplo?  žabičky
To by mi vyhovovalo.
Reakce na | Vlákno  
Ano, kvůli DPH. Pokud nárok na odpočet neprokážete jinak (což nejspíš neprokážete).
Pokud právnická osoba uplatňuje paušál na dopravu na auto zařazené v OM, na který uplatnila při nákupu odpočet DPH, je potřeba vést knihu jízd? Internety tvrdí rozdílné věci, striktnější výklady se přiklánějí k "ano" (kvůli DPH).
 
el Sent from my  browser
INRI to, co nestihneš vyčerpat, ti musí zaměstnavatel proplatit.
lillyofthevalley Tak co, už je vám teplo?  žabičky
Dotaz - dovolená
Končí mi pracovní poměr na dobu určitou uplynutím sjednané doby. Nestihnu si vybrat dovolenou ve výši 15+ dní. Jaké mám já a zaměstnavatel řešení?
 
Já bych ještě dodala, že to opatření daru firemním označením ještě nedávno bylo nad rámec EU předpisů a tudíž nevymahatelné. Ale ten EU předpis jsem někam zasela :-/
Reakce na | Vlákno  
Dík
Reakce na | Vlákno  
hi Neměňte si názory s hlupákem, zhloupnete 
Ano. Hranice, kdy je možné DPH odečíst je 500 korun.

Podrobněji:

Dárky zákazníkům, reklamní předměty.
Uznatelnost z hlediska daně z příjmů

Ze zákona o daních z příjmů § 25 odst. 1) t) vyplývá, že jako daňové výdaje (náklady) nelze uznat "výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dary". Předpis ale pokračuje větou: "Za dar se nepovažuje reklamní nebo propagační předmět, který je opatřen obchodní firmou nebo ochrannou známkou poskytovatele tohoto předmětu nebo názvem propagovaného zboží nebo služby, jehož hodnota bez daně z přidané hodnoty nepřesahuje 500 Kč a který není s výjimkou tichého vína předmětem spotřební daně."

Z textu zákona tedy vyplývá, že do nákladů může být zařazen dárkový předmět, který:

- je opatřen značkou, názvem firmy, popř. propagovaného zboží nebo služby
- hodnota předmětu nepřesahuje 500 Kč bez DPH
- není předmětem spotřební daně

Uznatelnost odpočtu DPH

Zákon o DPH uvádí v § 72 odst. ), že "plátce nemá nárok na odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění použitého pro reprezentaci, které nelze ... uznat za výdaje vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů, s výjimkou plnění podle § 13 odst. 8 písm. c).

Výjimka a § 13 odst. 8) c) říká, že za dodání zboží se nepovažuje "poskytnutí dárku v rámci ekonomické činnosti, pokud jeho pořizovací cena bez daně nepřesahuje 500 Kč, a nebo poskytnutí obchodních vzorků bez úplaty v rámci ekonomické činnosti".

Z uvedeného ustanovení zákona tedy vyplývá, že z poskytnutí reklamního nebo dárkového předmětu do 500 Kč

- nemusím odvádět DPH,
- můžu uplatnit plný odpočet DPH.
DPH & "reprezentace"
Je pravda, že když koupím nějakou věc (v řádu nízkých tisíců korun) a pak to dám např dodavateli jako dárek, tedy je to reprezentace, tak si z toho nemůžu odečíst DPH?
 
cajti Nebojte se  zeptat
Aha, tak jsem samozřejmě vysvětlení na financnisprava.cz pochopil přesně opačně :(

Takže laicky řečeno:
- do účetnictví už zadám rovnou zkrácené hodnoty
- pouze kontroluji, aby to šlo do správné kolonky B2/B3 podle údajů před zkrácením (aby Edna věděla)
- DPH/KH pak generuji jako obvykle

(Díky mému hloupému dotazu jsem si uvědomil, že jsem si do nákladů zapomněl narvat různé telekomunikace ...)
Ne, jde tam ten krácenej. Musí ti sedět přiznání na KH, tak jak píšeš ty, by ti nesedělo. Ten křížek poměrnýmu odpočtu dáváš proto, aby Edna věděla, proč máš v KH jinou částku, než dodavatel u stejnýho dokladu.