Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

paperwhite

Goodreads (EL, Arnošt, jdk).

FAQ:

Jak je možné, že Přebral čte tak rychle?
Ne, jedna kniha u vany, jedna u postele, jedna na záchodě, jedna v batohu na cestu do práce, a kdž to bereš tak nějak průběžne, tak jich bývá rozečtených víc najednou.


J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Tyhle wo, wie, was doporučuji raději v originálu, překlady jsou strašné.
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
L. Svatoš: Hledej, co najdeš ve městě
Leporelo koláží, na kterých můžou děti hledat jednotlivé objekty nakreslené po stranách knížky. Zvláštní grafické řešení, které dýchá padesátkami, nějaké další příklady stránek zde.
 
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
Vyšlo to na Slovensku, ale slovenská verze má Zvieratka, tady možná půjde o kaz na té obálce, verze, co mám já, je bez "Á".
Zdá se mi to, nebo je na deskách opravdu napsáno „zvířátká dětem“?
Bokštefl: Super špek me

Pro tuhle dobu úplné scifi, s ohledem na vymetání pražských i mimopražských hospod a bufetů, z nichž některé neexistovaly už před rokem, některé už teď asi nebudou existovat nikdy. Čtení jako z minulého století. "Jó, to byly časy..."
 
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
M. Rázusová-Martáková - J. Vodrážka: Zvířátka dětem
Staré leporelo s básničkami o zvířátkách, převážně částečně antropomorfizovaných a vstupujících do interakcí prostředí tradičního českého venkova, ale s několika exotizujícími intruzemi, jako je například žirafa sbírající jablka nebo krokodýl ohrožující černouška. Vodrážkova kolorovaná kresba je lehce karikaturního rázu, trochu expresivní, vyznačující se ostrou a pevně, detailně vedenou linkou, která v důsledku ale působí lehce roztržitým, rozcuchaným dojmem. Kniha má mírné pomerančové aroma.

 
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
F. Hrubín - D. Berková: Běží ovce běží
Ilustrovaná dětská knížka hádanek glumovského ražení, s mírně tajuplně působícími ilustracemi. Přijde mi, že dneska se častěji dětské knížky ilustrují jasnými liniemi a barevnými plochami, dřív to byl víc takový akvarel s náznaky impresionismu.

 
to mám v plánu už dlouho, ale nemůžu sehnat
(Kufalt je fajn, ale než Kufalta, tak raději Občánku, a co teď?, to je teprve dojemné)
Dík, Falladu si píšu, moc se mi líbilo jeho Každý umírá sám
dík, zkusím
Trisolde Moja chorá hlava  v jednom je plameni.
Ten Fallada je velmi slušně zfilmovaný jako seriál s Luďkem Munzarem v hlavní roli, jmenuje se to Ubohý pan Kufalt. Režíroval nedávno zesnulý F. Filip a patří to imho k jeho nejlepším věcem. Co se týká knihy samotné, tak Döblinův Berlin Alexanderplatz je na podobné téma a ještě lepší (stejně jako je mnohem lepší Fassbinderův stejnojmenný seriál než ten Filip).
arnost Snad zas nechci tak  moks
Cormac McCarthy: Krvavý poledník

Začal jsem to čist hned po hraničářské trilogii, ale nějak to už na mne bylo moc McCarthyho, takže jsem to odložil, a nedávno se do toho znova pustil.

Ta kniha jde mnohem víc nadřeň materialu z hraničářské trilogie a mírou pochmurnosti a krutosti se vyrovná Nabarvenému ptáčeti, pokud jej ovšem daleko nepřekoná. Navíc většina postav a událostí ma své předobrazy v texasko-mexických realiích. V mnohém se zde odkazuje na jižanský román, ale také Dostojovského, cituje se Bouře a mnoho jiného.

Velmi doporučuji.
 
Patricia Highsmith - The Glass Cell
Nevinně uvězněný pán je na tom po propuštění psychicky bledě a také se z něj stane ne úplně zrovna dobrý člověk. Tak narozdíl od The Talented Mr. Ripley to má i nějaký smysl a jak jsem to četl víceméně po sobě, dokonce to vrhlo lepší světlo i na tu první knížku. Jakože jde o ty psychologie. Další díla autorky spíš už nebudu.

Karel Štorkán - My ztracený holky
Dívčí román ze sedmdesátých let. Slibný začátek - dobře napsaný a trocha dobový atmosféry - ale nakonec je to úplně prazdný. Název je reklamní, nikdo ztracenej tam není. Aspoň to bylo krátký.

Ryszard Kapuściński - Imperium
Cestopisné a dějepisné reportáže ze Sovětského svazu. Nevýrazný začátek graduje ve slušný horror.

Hans Fallada - Kdo už jednou seděl v base
Náhodou další kniha o pánovi propuštěném z vězení. Německo ze začátku třicátých let, takže zase náročný boj o živobytí. Postupně to směřuje k nevyhnutelnému konci, dobří holubi se vracejí v původním slova smyslu. Teda původní jsou poštovní holubi, tak asi až v druhým slova smyslu. Ale ne v tom třetím s alkoholikama. Narozdíl od toho tvrdýho sedláka z Měli jsme dítě je tady hlavní hrdina Kufalt malej, ale šikovnej a člověk si ho postupně oblíbí a soucítí s ním. Ale to i s tím tvrdým sedlákem! Asi dobrý spisovatel to napsal, že to takhle jde.
 
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
P. Mennen - W. Metzger: Vše o vlacích
Knížka cca od dvou let, ale od roku a půl baví taky. Velkoformátová, barevná a i ty odklápěcí okýnka kupodivu něco vydrží, navíc je tam spousta detailů a lokomotiv na nádražích a tak. Jen šlo trochu dotáhnout ten překlad z němčiny v ilustracích, někde to je (krámy na nádraží), někde chybí (varovná cedulka Hochspannung Lebensgefahr). Aktuální domácí hit.

 
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Červenák, J., Les přízraků.
Velmi mi to sedlo do nálady, ze série Barbarič & Stein zatím asi nejlepší díl. Barbarič tentokrát není přítomen, vyšetřuje pouze Stein s pomocí svého psychopata Jaroše. Penězokazci, tajemné lesy, vraždy a únosy.

BTW kdykoli čtu některou z těchto knih, vybaví se mi vždy Havlův plk ze Zahradní slavnosti "Jaroš chtěl být zlatníkem a byl". A kde, jak se dozvídáme, žije Stein? Na Břecštejně, tedy de facto na Hrádečku.
 
Díky!
arnost Snad zas nechci tak  moks
Dotaz
Nevíte, kdo je ten Dalibor Vácha? Četli jste od něj někdo něco? Kniha vypadá zajímavě, tematika mě zajímá, ale nechtěl bych kupovat něco od nějakého revivalu Vondrušky.

https://www.databazeknih.cz/knihy/m-b-m-masin-balaban-moravek-459918
 
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
Xeelee komplet mám teď rozečtené, předtím jsem četl Proximu a Ultimu, všechno mi to přijde zatím podobné v tom, že má velký kosmologický rozmach a zajímavě si hraje s některými nápady, ale jeho postavy jsou aspoň zatím pozapomenutelné. Ne, že by vysloveně šustily papírem, ale jména se mi třeba už skoro u všech vykouřila z hlavy. Tedy, kromě Lobsanga z Dlouhé Země, ale tam jeasi zrovna výraznější Pratchettův vklad. Můžeš asi zkusit tu Proximu nebo z Xeelee buď Raft (lidé se snaží přežít ve vesmíru, kde je gravitace silou srovnatelná třeba s elektromagnetismem) nebo Flux (umělí lidé velcí pár mikronů přežívají v neutronové hvězdě), oboje je celkem uzavřené, Raft víc.