Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Gudrun,
Trofozoit,
Borag,
milkshake,
asym

Může vás zajímatReklama
Wolfii White bracelet  in ward #7F ⚢
HC jsou uhlovodíky (obecně, metan, etan, eten, atd.). PM jsou pevné částice (particulate matter).
Otec Chura  
Co je PM a HC?
Wolfii White bracelet  in ward #7F ⚢
Tady máte "typické" složení výfukových plynů z nějaké bakalářky o měření spalin, ano, CO2 je ve směsi řádově více (14 % vs ~1,5 % v zážehovém, 12 % vs 0,04 % ve vznětovém motoru):

asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
(No možná jsem si trochu zapřeháněl - ale hlava by je bolela určitě:-)
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
v spalinách som očakaval vyššie percento CO

Kdyby bylo tvoje očekávání v souladu s realitou, tak by lidi podél silnic padali jak mouchy, dovolím si tvrdit.
george_killer  
CO je samozrejme, jako produkt nedokonaleho spalovani, nezadouci (pomineme-li nejake redoxni reakce v katalyzatoru a nevim co jeste). Zaroven je velmi toxicky.
Laicky: Cim vice CO, tim horsi spalovani=>nizsi ucinnost=>vyssi spotreba a navic velmi jedovate vyfukove plyny. Idealni je benzin spalit na CO2 a H2O bez vzniku NOxu a dalsich toxickych produktu.
Prípravok na zistovanie obsahu vyfukových plynov v chladiacej kvapaline v aute, podla popisu na webe detekuje obsah CO2. Prekvapilo ma to kedže v spalinách som očakaval vyššie percento CO. Po prebublaní detekcnou zmesou sa táto z modrej zmení na žltú ak je tam plyn. Majú tam len bežnú zámenu CO2 za CO, alebo je to správne?


https://e-cat.sk/sada-na-meranie-uniku-co2-do-chladiacej-sustavy-asta-a-1025b
 
igi mors ontologica  -
Dead rat switch.
igi mors ontologica  -
Dead rat switch.
kamarad takhle odchytil a zlikvidoval ve svem starem domku krysu. Pomstila se mu - mela v dute sadrokartounove pricce hnizdo s mladaty, o ktere se timto nikdo nestaral, mladata chcipla a zacla se rozkladat, furt nemohli najit zdroj puchu, dum byl neobyvatelny/nesel nikomu pronajmout. Nakonec se ze zoufalstvi pustili do renovace a vybouravani pricek, protoze si mysleli, ze za ten smrad muze plisen, a konecne to nasli
 
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
Dík za tip, poslal jsem mail na SZÚ. Budu informovat;)
Reakce na | Vlákno  
Já bych zkusil hygienickou stanici nebo zdravotní ústav - imho minimálně poradí.
Každopádně průběžně informujte, je to zajímavé a napínavé už teď!

("Voloďo, o flašku, že mu tam pod okno nezazdíš tu přejetou kočku!" "I zazdím, Míťo, co bych nezazdil!")
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
Identifikace neznámého pachu
V jedné místnosti se mi ze zdi u okna začal uvolňovat divný pach, který je, z toho co znám, nejblíž pachu skunka. Podezírám buď nějaké umě zavrtané ploštice, nebo nějakou stavební chemii probudivší se záhadně k životu.

Samozřejmě nechci identifikaci na dálku, ale chci se zeptat, jestli nemáte nějaké doporučení, na koho se v této věci obrátit. Je to imho trochu jiná situace, než měření známých faktorů vnitřního prostředí (formaldehyd, azbest atd.), poněvadž zde je povaha neznámá.
 
bohuzel to, co se uci, je zas takova pedanticka mravoucna mrdka. Odlisna aktivita enantiomeru pochazi z jednoho pochybneho clanku, ve skutecnosti se to nepotvrdilo. Navic thalidomid racemizuje in vivo. Mechanismus fungovani thalidomidu a jeho teratogenni ucinky (kvuli inhibici angiogenese) jsou spojene, nejde je oddelit vyvinutim enantiomerne cisteho leku...

V te dobe nebylo provadene dostatecne testovani na teratogenicitu, navic thalidomid neni prilis teratogenni u mysi a krys, takze se na to neprislo.

Thalidomid je uzitecny lek s nebezpecnymi vedlejsimi ucinky, ktery byl vyvijen nestastnym zpusobem a malem to ten lek vyridilo.
jj, to je známý případ odlišné biologické aktivity dvou optických izomerů, učí se o tom v základních lekcích organické chemie...
I u dobře placeného managementu se vloudí chybička, viz např. Contergan:

Známy aj ako Talidomid je silný teratogén. Liek spôsoboval tzv. fokoméliu, pri ktorej sa nevyvinie stredná časť paže a tak prsty vyrastajú v podstate priamo z ramena, malformácie očí, uší a hluchotu, poruchy srdca a obličiek, malformácie tráviaceho systému. Z veľkého počtu prípadov, ktoré boli dobre zdokumentované, keď matka s určitosťou užívala talidomid v začiatkoch tehotenstva, bolo možné vymedziť spektrum malformácií, ktoré možno pripísať lieku:

absencia ušnice s hluchotou.
poruchy svalov oka a tváre.
absencia alebo hypoplázia ramien
palec s tromi kĺbmi.
poruchy stehennej kosti a holennej kosti.
malformácie srdca, čriev, maternice a žlčníka.

Kvôli týmto účinkom sa narodilo celosvetovo cez 100 000 postihnutých detí bez nôh, rúk, uší a s rôznymi malformáciami. Približne 40% detí, ktoré boli zdravotne poškodené užívaním talidomidu zomrelo do prvého roku života. Najznámejšou obeťou Conterganu je známy spevák Thomas Quasthoff. V súčasnom období žijú dospelí, ktorí žijú so zdravotným postihnutím, ktoré bolo spôsobené talidomidom.
anebo smejd namichali jinak - delaj to lidi a nemusej byt kdovijak dobre placeni. Slysel jsem o pracovnicich ve Spofe za socialismu, co zvrzli vypocet pri tabletovani antikoncepcnich pilulek. Asi se pak rodilo o dost vic deti
Je možný, že by nádobka s vůní do takovýho časovacího pufátka se časem nějak uvnitř "zjemnila", jako by měla nějakou dobu spotřeby? (ležela dlouho na krámě). Jsme si to pořídili po tom útoku kys. máselnou a teď došla a koupili jsme tu samou náplň a je tak 10x intenzivnější. Jsem musel prodloužit interval pufání, bo tu bylo jak v drogerce...
 
lubob i'm the heaven und du bist mein  sofa
he he :-)
Njn ale zase kde zažiješ že jdeš po chodbě na VŠ se spolužákyněma a prohlásí (jedno která strana) normálně nahlas že se teda jde na tu ANÁLu ... to pohledy nechemických spolustudentů stály vždy za lehký úsměv.