Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Gudrun,
Trofozoit,
Borag,
milkshake,
asym

Může vás zajímatReklama
Známému naplácat, nebo aspoň kolegyni, aby to poslala dál - rozhodně ne! Čiňte, jak pan milkshake píše, bikarbona, detergent, rozprašovač (stačí mechanický), houbička, hotovo.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
To bude zbytecne silny, muselo by se hodne redit, aby to nezralo vsechno kolem a nebylo nebezpecny.
Známý kolegyni poradil "natronlauge 45%", což jsem si našel, že je hydroxid sodný, alias krtek. Má to smysl?
 
taky bych to sanoval jedlou sodou... škoda, že to takhle na kancelářských površích nejspíš nepůjde esterifikovat na máselnan ethylnatý - tisíce děkovných dopisů!
(ledová HCl, karbonizace papíru kys. octovou - co se tu člověk všechno nedoví!)
 
peroxid je naprd v tomhle pripade. Cpavek ma sice vyhodu, ze se odpari dosucha a nenecha po sobe zandy odparek, avsak vznikly butyrat amonny dal smrdi, ikdyz mene intenzivne. Vzal bych to roztokem jedle sody, a mozna pridal par kapek detergentu na myti nadobi aby se zlepsila smacivost, a vzal to houbickou na nadobi. V zaveru bych pak jeste omyl ty dvere cistou vodou.
Nějaký kikot zaútočil na okno v zasedačce a vstupní dveře. Co jsem hledal, tak v nějaké diskusi říkali, že i 4% peroxid, nebo 10% čpavek. Koupili jsme peroxid a máme parní pistoli. Pomůže to?
jestli doma, tak asi roztokem jedle sody. Mozno pouzit i sodu na prani, ale jedla soda je setrnejsi - kolik toho mate?
Čím a jak neutralizovat kyselinu máselnou? Díky Peet!
 
lubob i'm the heaven und du bist mein  sofa
me tedy nikdy predtim ani nenapadlo pouzit neco jineho nez fecl3.
 
Nj, uz pravili předřečníci. Konečně jsem se dostal k tomu abych se podíval v čem mi to prodali a je na tom napsané HDPE, takže něco jiného než PET...
Ale díky za varování.
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
Přidávám se k předřečníkům, dusičnou bylo těžké ukočírovat. Hlavně když někdo používá místo speciální barvy lihovou fixu, jako tehdy já. Chlorovodice s peroxidem to vyřešila. (Dneska si normálně desky objednávám jako běloch - u profíků.)
skull Když už máš v hlavě prázdno,  tak si ji alespoň pocákej barvičkama!
Ano, parkrat jsem pouzil a myslim, ze temer vzdy to skoncilo tim, ze deska byla znicena ... HCl + peroxid se mnohem lepe ovladala, nicmene se docela brzo "unavila" ... Nejlepsi vysledky jsem mel asi s chloridem zelezitym.
nejbezpecnejsi je na to leptani chlorid zelezity, jde to pomalu a kontrolovatelne. Kyselina solna s peroxidem se musi namerit, da se to snadno zkazit kdyz presvihnete koncentraci
 
Ja ne, vzdy jsem pouzival chlorovodikovou s peroxidem.
Má někdo zkušenost leptat plošňák kyselinou dusičnou? Po mědi v HNO3 pamatuju se jen zakouřilo.
 
lahve od mineralky nejsou z polyethylenu (PE) (polyethylen louhu vicemene odolava ikdyz muze dojit ke krehnuti). Lahve od mineralky jsou totiz z polyesteru (PET) a ten samozrejme louh sezere. Prosim, naucte se rozlisovat jetnotlive druhy plastu, a rozhodne nepouzivejte na skladovani chemikalii nadoby urcene na jidlo.
Jak jsem se tu kdysi ptal, jestli hydroxid sodný či draselný (perly) může být v PE lahvích od minerálky, tak nemůže: dnes jsem šel do sklepa, z 10 jich bylo 5 proleptaných a lezly z nich krápníky louhu. Pěkná kalamita.
 
ok, tak skusim inak, moze medzi hlinikom a zinkom, za beznych podmienok prebiehat elektrolyza?
Dozvedel som sa, ze nie je dobry napad spojit FeZn, /ziarovo pozinkovany/ drziak bleskozvodu s vedenim, ktore je z hliniku. Ze moze vznikat elektrolyticka korozia.

Podla tejto info. z tabulky je to blbost.
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/159-nesnasenlivost-kovu

Tak, som nachylnejsi verit tej tabulke, ale pre istu ako tech. nestudovany blb sa pytam.