Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Poznejte krásu svého mateřského jazyka, hovada!

FAQ Ústavu pro jazyk český - zkuste navštívit ještě před některými dotazy :-)
Pravidla českého pravopisu (alespoň ta základní)

Internetová jazyková příručka ÚJČ

V případě nejasností s některými výrazy se moderátor radí se Slovníkem spisovné češtiny pro školu a veřejnost (ACADEMIA 1998, dotisk 2000; 2. doplněné a opravené vydání) - abych to už nemusel příště psát :-)


pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Jistě, po té editaci a přeformulování od Mori je to taky o třídu lepší. A jinak, jak píše zcr: trochu marná snaha o výkon mimo svou ligu a nevyvážený stylový mix.
:) moje * má vždy pozitivní význam
(doufám, že to není ta slavná Vonnegutova hvězdička ze Snídaně šampionů...)
*
MenthaPiperita
IMHO v pořádku, když se ta vyhrada napíše takto.
(Jinak prosím neber to úkorně; já vím, jak vypadá odborný styl, nemám nic proti vědomě užitým archaismům atd. Ale jazykový cit mi prostě říká, že tohle není to pravé ořechové, tak proč bych to nenapsal?)
Konstrukce "po"-"až" moc nedává smysl, a formulace "takže tu máme" je pád někam úplně mimo odborný styl. (Před "jsou" nepatří čárka.)
Vysoká odbornost v PVH nijak nezaručuje, že je dotyčný kompetentní jazykově a umí dát dohromady kloudnou českou větu.
Platí, dokud nevyře generace, která má tuto zvyklost zažitou. Ano, je archaická. Rovněž není chyba užívat pravopis platný před poslední reformou.
(Ale tam přebývá ta čárka!)
"Po nejstarších zjištěných předcích (I. generace), jsou moje vnoučata až v generaci desáté, takže tu máme časové rozpětí přibližně 250 roků. " Marjá panno, co je na tom šroubovaného? Já nečtu Vaše frapantní ukázky, Vy zas nečtete pregnantní texty autorů z oboru PVH, howgh.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Odkazuju na Feynmana proto, že to je frapantní ukázka toho, že ani největší a neexaktnější věda nevyžaduje nějaké šroubované řečnění a dá se vyprávět normálním srozumitelným jazykem. Já nechápu, co lidi vede k tomu, že čím odbornější text začnou psát, tím šroubovanější a kostrbatější věty začnou tvořit. Asi nějaká podvědomá potřeba distancovat se od plebsu…
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Cože to? Jestli chápu správně, ptáte se na psaní velkého písmene při oslovení? To bývala zdvořilostní zvyklost (zažitá z němčiny), která už neplatí. Ale každopádně označovala zvořilé/uctivé/podřízené oslovení, nikoli odlišení jednotného/množného čísla – to je v němčině (denken sie vs denken Sie), zatímco "děkujeme Vám" mohlo platit osobě i kolektivu.

Striktně se vy/Vy, ty/Ty atd. rozlišovalo naposledy před válkou, už v 50. letech se od toho začalo upouštět – viz http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=4554 – a dnes se to bere spíš jen za takovou nepovinnou, trochu archaickou variantu.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
taky jsem měl za to, že se to týká jednotlivců, hmm...
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Pokud se chcete řídit platnými pravidly českého pravopisu, zapamatujte si následující zásadu z Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český: Upozorňujeme, že tvary osobních a přivlastňovacích zájmen Vy, Vám, Váš píšeme jako vyjádření úcty a zdvořilosti v dopise vždy s velkým počátečním písmenem, ať píšeme jednotlivci, několika osobám, nebo kolektivu.


https://nejlepsicopywriter.cz/velke-v-vas-vy-vam/

Nicmene ja si z gymplu (90. leta) pamatuji, ze to neni jiz v bezne komunikaci nutne. Fakt jen, kde je potreba vyjadrovat nejakou uctu. V obchodnim dopise, v dopise babicce (Ti, Tobě),... Na okounu bych to nevynucoval a ani to tu nepouzivam.
HonzaT Nech brouka žít 
Také jsem ze staré školy, tak se zeptám. "Říká vám ..." je pro mne oslovení nejméně dvou lidí. Zatímco já reaguji na Vás, tedy na jednu konkrétní osobu. Toto rozlišení už dnes neplatí? Sice jsem se před sametem setkával v obchodních dopisech adresovaných firmě, nikoliv jednotlivci, s formulací "Obracíme se na Vás ... ", což bylo také v rozporu s dřívější školní výukou.
Proč probůh nějaké teorie emerického fyzika? Říkají vám něco jména Bek, Pilát, Brožek, Melichar aj.? To jsou odborníci na pomocné vědy historické. Rodopis má svoje zákonitosti a hlavně způsoby zápisu. Jistěže lze složité souvětí rozložit na 2 věty. Tady jsem se ptala na současná pravidla větné stavby, což jsem se dozvěděla. Okounštinou řečeno já už pdp.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Proč, probůh? Říká vám třeba něco jméno Feynman?
Co na to říct? Genealogie není beletrie. To jsou nutně suché texty plné jmen a číslic. Pro koho? Obvykle pro potomky. :)
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Své nejstarší nalezené předky jsem označila jako I. generaci. Moje vnoučata jsou tedy až v desáté generaci po nich a časové rozpětí je přibližně 250 let.

Třeba. K čemu je dobré psát cokoli tak zdeúředně šroubovaně? Proč ty trpné rody? Proč složitá souvětí? Pro koho to je text?
Vlastně necajk, teď je tam navíc ta čárka!
Cajk. Osobně bych dala "250 let", ale to bude jen osobní preference.
Píšu si do mozku.
Tak to mi sedí nejlíp. A což takhle? Po nejstarších zjištěných předcích (I. generace), jsou moje vnoučata až v generaci desáté, takže tu máme časové rozpětí přibližně 250 roků.

Je to z úvodního textu k rozsáhlé rodomapě (156 lidiček), kde jsou ty generace vyznačeny I. - X.

Přesněji "zjištěných", tzn. ověřených v matrice, nebo jiných spolehlivých pramenech. Nalézat mohu kohokoliv a cokoliv třeba ve starých dopisech, kde mohou být i omyly.

Je obvyklé dodržovat chronologii, tj. " ... jsou desátá po těch nejstarších" by byla chyba.

Předložka "po" není úzus, ale vychází z logiky, že ti mladší se narodili PO těch starších. Já bych na ní netrvala, ale líp mě to nenapadá.
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Tady čárky v pořádku nejsou: buď i před „prosím“, nebo ani za ním ne. ;-)
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
S minimálními úpravami: Po nejstarších zjištěných (nalezených?) předcích, jež označujeme jako generaci první, jsou moje vnoučata až v generaci desáté, takže tu máme časové rozpětí přibližně 250 roků.
Plus nevím s tím Po, to je odborný slang, nebo by to šlo nahradit nějakou přesnější předložkou?
(Ona to vedlejší tentononc není věta, odpusťte nevhodné termity)
Po nejstarších zjištěných předcích jsou moje vnoučata až v desáté generaci, takže tu máme časové rozpětí přibližně 250 roků.

Moje vnoučata jsou desátá generace od nejstarších zjištěných předků, takže...

Označíme-li nejstarší zjištěné předky jako první generaci, moje vnoučata budou (až) generace desátá, takže...


(Osobně mi hrozně drhne to, že je generace ve vedlejší větě, takže hlavní je Po nejstarších zjištěných předcích jsou moje vnoučata až v desáté, v desáté čem? Už jen Po nejstarších zjištěných předcích, označených jako I. generace, jsou moje vnoučata až v generaci desáté by prospělo. Ale patent si na to nenárokuju, možná je problém ve mně)
čárky jsou vpořádku (byť první a druhá nejsou nezbytné), ale formulace se mi úplně nelíbí, cítím tam jakési vybočení z vazby. Doporučoval bych to nějak přeformulovat, akorát nevím, jak je to zasazené do dalšího textu.
Fajn. Zkus mi prosím, totéž vyjádřit líp, dík předem.
Čárky imho cajk. Struktura věty divná.
Prosím znalce současných pravidel o radu, kolik čárek ve větě je dnes správně. Po nejstarších zjištěných předcích, označených jako I. generace, jsou moje vnoučata až v desáté, takže tu máme časové rozpětí přibližně 250 roků.