Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Poznejte krásu svého mateřského jazyka, hovada!

FAQ Ústavu pro jazyk český - zkuste navštívit ještě před některými dotazy :-)
Pravidla českého pravopisu (alespoň ta základní)

Internetová jazyková příručka ÚJČ

V případě nejasností s některými výrazy se moderátor radí se Slovníkem spisovné češtiny pro školu a veřejnost (ACADEMIA 1998, dotisk 2000; 2. doplněné a opravené vydání) - abych to už nemusel příště psát :-)


Micana Finish your plokta. 
Protože slovesa mají určité vazby, které jsou korektní, a pak jiné, které sice sem tam někomu ulítnou, ale nejsou správně? "Disponovat s něčím" je chyba,ní když jistě vygooglitelná. (Ad jde vs. Nejde - samozřejmě že jde používat i "disponovat okolo něčím", to ti nikdo zakázat nemůže)
ok, nicméně psal jsi "nende", ne "nepoužívá se"
Protože proto. Něco se používá tak, něco onak. Já ti u nejlepšího vědomí a svědomí, se svou snad ne nezanedbatelnou čtenářskou a vůbec jazyka-si-všímající zkušeností říkám, jak se to používá. Ber nebo nech bejt, ale nějaké proč... to je kolikrát věc úzu, a úzus na proč sere.
Zajímavá poznámka, čtu ji ex post, ale v tom slovníku nepíší "s" něčím volně nakládat.
Nebo jo? Nějak jsem se ztratil.
Slovník: disponovat, význam: • něčím volně nakládat, rozhodovat o užití • rozvrhovat, rozmísťovat

Možná tomu tomu slovu připisuješ poněkud posunutý význam. Příklad: "Zacházíš s tím nešetrně, ačkoli nemáš právo tím disponovat."
Proč?
Když vnímám disponovat jako volně nakládat, tak to zase nefunguje bez předložky.
Slovníky variantu se "s" neznají; když to proženeš Korpusem, vyjde ti, že z celkového počtu výskytů je jich se "s" nebo "se" asi dvacetina. Osobně bych variantu s předložkou používal jen v literatuře k charakterizaci mluvčího, coby takovou slabší verzi katastrálního fiakra - jako Hašek v té pasáži ze Švejka, která ve výsledcích taky vypadne.
ertegun staromládenecký divnočlověk/lidový mudrc 
Podle mě se používá obojí. Osobně mám raději první. A kdybych měl mezi obojím hledat významový rozdíl, zkusil bych "moci s něčím zacházet" vs. "zacházet s tím".
něčím; oboje nende
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
S tím "s" mi to nedává smysl.
dotaz
Disponovat něčím

vs

disponovat s něčím?


Líbilo by se mi, kdyby šlo oboje.