Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Poznejte krásu svého mateřského jazyka, hovada!

FAQ Ústavu pro jazyk český - zkuste navštívit ještě před některými dotazy :-)
Pravidla českého pravopisu (alespoň ta základní)

Internetová jazyková příručka ÚJČ

V případě nejasností s některými výrazy se moderátor radí se Slovníkem spisovné češtiny pro školu a veřejnost (ACADEMIA 1998, dotisk 2000; 2. doplněné a opravené vydání) - abych to už nemusel příště psát :-)


stare a fishfull of  errors
Tachecí: přesně!
DadB jsem zralý na šrotovné 
Chválím!
A jinak stále platí moje oblíbené: Komerční radia jsou trest za to, že posloucháte komerční radia.

Ještě k dikci YTuberů: imho se od té telvizní (na reginálních) stanicích liší. YTubeři mají úplně svébytnou verzi. Ta současná regionální televizní hodně připomíná počátky TV N@va, kdy redaktoři strařně přehrávali a dávali důraz na každé slovo.

Jak to má N@va dneska netuším, bo nekoukám. Jedinou výjimkou tak jednou za dva měsíce je Víkend, když je tam nějaká pro mě zajímavá reporáž. To uvádí Koranteng a Borhyová a zatímco ten černoch mluví česky tak, že by to mohl i učit, tak ta bílá kavkazanka tak strašně po pražsku protahuje koncovky a intonačně kurví každou větu skoro do otázky, že je to úplně na zabití.
Kdyz poslouchame v aute nejake neCRo stanice, obcas se stane, ze moje deti ze zakladni skoly upozornuji na nejake nespisovne vyrazy a spatne tvary slov, ktera tam pouzivaji.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Ne, Jančařík je proti tomu těžkej profesionál, tohle musí být nějakej strašlivej amatér.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Ono je znát, jak se přestalo už tak důsledně dbát na dikci a intonaci i ve veřejnoprávních mediích, a docela ten mírný pád štábní kultury nese plody. Podle mě se to celkem přesně datuje do příchodu Tachecí do ČRo a několika komerčně rozjuchaných moderátorů z Evrop a jiných Impulsů. Ona se třeba ta Causidisová nakonec celkem slušně umravnila a po pár kurzech a pár letech už má celkem poslouchatelný projev, i když úplně učebnicový to teda pořád není – ale těch pár let, co rozpustile kvákali v éteru, zanechalo výrazný šrám. A rázem se objevilo strašně lidí s řečovými vadami, nesmyslnou intonací a dikcí rozsekávající věty na neuvěřitelných místech, jací by dřív neprošli ani prvním kolem konkurzu… Ono se to nezdá, ale ta ČT a ČRo jsou tahoun kultury jazyka, i když si někdo může myslet opak a pochybovat o jejich významu. Ale projeví se to s odstupem, když ta kvalita poklesne, po pár letech je to vidět i jinde. Od sporťáků po moderátory pitomých soutěží. S trochu přísnějším metrem by huhňa s několika řečovými vadami jako třeba Matonoha, nemohlo nikdy moderovat ani počasí, natož nějaký vlastní show… O nějakým Borkovi nebo Otakaro Svobodovi ani nemluvě.
MenthaPiperita  
Jestli vám přijde podobná nejen dikce, ale i hlas, tak by to mohl být Michal Jančařík. Jeho projev se mi značně nezamlouvá.
MenthaPiperita  
Nevím, jestli se někdo specificky věnuje přímo mluvě a dikci, ale jazyk celkově zatím řeší nějaké bakalářky v oboru český jazyk (ať už na fakultách filosofických, pedagogických nebo jiných) - což vypadá, že si jejich vedoucí nechávají sbírat materiál na své vlastní publikace; však víme, jak to chodí. Třeba se časem objeví i něco kvalitnějšího.

Přemýšlím, kdo by se tak měl věnovat zrovna frázování a dikci - to není tak úplně čeština, spíš obecně rétorika...

A hnus to je, wtz. Přijde mi, že tak nějak mluví i moderátoři regionálních rádií a televizí.

pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Přesně takhle mluví jeden dabér. K slyšení třeba u Hestona Blumenthala na kuchařským kanále. Otvírá mi kudlu v kapse, kdykoli promluví.
DJ Slamák revem nerevaj. no nerozumel mi  aj reval.
Poslechl jsem si první minutu a působí to na mě jako normální amatér, který se snaží mluvit "jako v televizi" a částečně se mu to i daří, čímž chci říct, že jsem slyšel i daleko horší věci.

Horší je, když tohle dělají novináři, u kterých by člověk čekal trochu profesionální projev. Včera jsem třeba málem umřel z tohohle - ten má navíc zřejmě ucpaný nos, chybí mu jedna plíce a i sloh té reportáže je takový, jako když sekundán s trojkou z čédiny na vízu potí referát.

Otázka je, zdali to někdy bylo doopravdy lepší. Když hrabu ve vzpomínkách i když se občas dívám na nějaké archivní materiály, přijde mi, že redaktoři, kteří neumějí mluvit, jsou tu snad od začátku televizního zpravodajství.

Studie nwm. Okoun mode off.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Má to přesný odborný název: KKTI. To je peklo to poslouchat.
DadB jsem zralý na šrotovné 
Dotaz
Neexistuje nějaká studie k novému způsobu mluvy českých youtuberů (a i dabérů zahraničních videumů), kteří, i když třeba mluví spisovně, používají takovou intonaci, frázovaní a jiné dikce, že je to naprosto neposlouchatelné?
Třeba tohle je (pro moje uši) úplně krystalická tortura: https://www.youtube.com/watch?v=zdMq9hYCsG0