Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Poznejte krásu svého mateřského jazyka, hovada!

FAQ Ústavu pro jazyk český - zkuste navštívit ještě před některými dotazy :-)
Pravidla českého pravopisu (alespoň ta základní)

Internetová jazyková příručka ÚJČ

V případě nejasností s některými výrazy se moderátor radí se Slovníkem spisovné češtiny pro školu a veřejnost (ACADEMIA 1998, dotisk 2000; 2. doplněné a opravené vydání) - abych to už nemusel příště psát :-)


pan_kreas Ani krásné vlasy   nejsou k jídlu.
A cymbál znásilnili a změkčili:(
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
V českých základech už asi vyhynuly, zůstaly jen ty koncovky – ale zůstává spousta cizích, všechny cyklo-, cyto-, cysto-, cyber-, cygn-, cylindry, Cyranové, Cyrilové a jiný cywe…
Nejednotnost v psaní i a y po c v koncovkách není v podstatě vysvětlitelná, je proto pochopitelné, že „měkkost“ písmena c byla několikrát zpochybňována (naposledy R. Adamem v článku „Bezkopcý úval známý svými hicy předlohou skici mistra Kopanici.“ Je c měkké, nebo obojetné? v časopise Naše řeč, 86, 2003, s. 169–⁠180), a objevují se názory, že by c mělo být přehodnoceno na písmeno obojetné.

Přímo v tom hesle na ujc …
 
Cyp
Cywe, by mě zajímalo, který cynik, chutnaje cyankáli ve stínu cypřiše, zavede vyjmenovaná slova po -c- ....

(Víc mě jich takhle narychlo nenapadlo)
Opatrné +1, to c by měli přešoupnout.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Tohle je jen nesmyslný jazykový diktát a nelogický zásah do češtiny rozhodnutím "autority", které odmítám dodržovat. Podstatná jména končící na -c- podle tvrdých vzorů píšu zásadně, zcela v duchu logiky jazyka, s tvrdým -cy. A to nejen "oficiálně uznaný" vzor "hrad" – kecy, tácy, puncy – ale i "neuznané" vzory žena/předseda – nové skicy, staré brécy, věci našeho Vency, písně Jarka Nohavicy, miska kočky Mícy atd.

Já už tohle zmiňoval leckde několikrát. Tohle je úplně ukázková zvůle "autority". On totiž "c" je v češtině přirozeně obojetná souhláska (stejně jako "s" a "z"), ale to se takhle abé Dobrovský jednou probral z opice a z nějakého neznámého popudu se rozhodl, že ne, že "c" bude odteď souhláska měkká. A napsalo se to do knih a od té doby se toho lidi poslušně drží. Teda až na těch pár výjimek, který se překousnout fakt nedají – tj. ta slova (hlavně podle vzoru hrad), kde vzniká "-cy" v prvním pádu množného čísla a úplně by to bořilo logiku shodu v příčestí ("To byly keci"). Fakt doufám, že jednou nějaká újčava najde koule a vrátí "c" oficiálně mezi obojené souhlásky a tohle se napraví. Do té doby na to ale seru a používám to *správně*, bez ohledu na cancy frátera Dobrovskýho.
(už jsem si to přečetl pořádně, musím dočítat odkazy:)
MenthaPiperita
"Výjimkou jsou však podstatná jména mužského rodu neživotného skloňovaná podle vzoru „hrad“ (např. tác, kibuc, punc, hec, kec a další), u nichž zůstává koncovka ‑y zachována –⁠ píšeme tak tácy, kibucy, puncy, kecy, hecy atd. Specifickým případem je podstatné jméno hospic, které můžeme skloňovat jak tvrdě (podle vzoru „hrad“), tak měkce (podle vzoru „stroj“) –⁠ v 3. a 6. p. j. č. máme varianty hospicu a hospici, v 5. p. j. č. varianty hospice a hospici, v 1., 4. a 5. p. mn. č. varianty hospicy a hospice a v 7. p. mn. č. varianty (s) hospicy a (s) hospici."
tady právě píšou:
"Ve většině případů považuje za správné původní pádovou koncovku ‑y uvést do souladu s měkkostním principem a psát ‑i"...
MenthaPiperita
jak je to s psaním i-y, po hlásce c, třeba když je to tvrdý vzor a je tam c, táci, keci... mě to s měkkým připadá divné (a s tvrdým ale taky)
 
Serendipity a stejně nevím, co tu dělám  a kdo vlastně jsem
To je blbost, číslo není interpunkce. Tím se asi fakt myslelo to, že za 31. 12. nebudeš už psát druhou tečku.
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
já právě někde chytil, že po datu nemusíš, i když je to rok
Serendipity a stejně nevím, co tu dělám  a kdo vlastně jsem
Jak by to s ní mělo být? Napíšeš ji. Kdyby tam měly být dvě, tak napíšeš jednu (Končíme 31. 12.).
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
Jak je to s tečkou na konci věty, když tam mám datum? například ...končíme 31. 12. 2020.
 
Felixi, velik jsi.
Přičemž by se vlastně asi spíš řeklo „velik“ než „velek“.