Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Poznejte krásu svého mateřského jazyka, hovada!

FAQ Ústavu pro jazyk český - zkuste navštívit ještě před některými dotazy :-)
Pravidla českého pravopisu (alespoň ta základní)

Internetová jazyková příručka ÚJČ

V případě nejasností s některými výrazy se moderátor radí se Slovníkem spisovné češtiny pro školu a veřejnost (ACADEMIA 1998, dotisk 2000; 2. doplněné a opravené vydání) - abych to už nemusel příště psát :-)


mpts Neobtěžujte žebrotou,  přispíváme na chudé.
...jehož poražení jest symbolem toho, co se stane a stává, když se rozběsní luza.
ocs sine ira et studio  OCSite
To je snad už prastará věc, ne? O té kašně jsem ale nevěděl, Lomozdík.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Coze, Mariansky sloup, jehoz porazeni jest symbolem vzniku republiky? Nejaka reakce?
ocs sine ira et studio  OCSite
Například tuhle chtěli zničit krásnou volnou plochu na Letné, aby tam postavili chrchel. Naštěstí se Šnek domluvil se Šéfem, aby to zatrhl.
radamec Staňte se členy  FRA
Stavět na volné ploše není problém. Ale oni ti zmrdi vždycky ve jménu modernosti musí něco zničit, aby místo toho postavili něco nového.
tapeworm the ballet of extiction, it's  nice
hlavně by se mělo zakázat, aby se ještě vůbec kdy něco stavělo. vždyť by to bylo mladší než z roku 1835. :)
 
S_M_Lomoz Znám já jeden krásný Šrámek  nedaleko Jičína
Mariánský sloup by se měl vrátit do roka. Jsou plány i na obnovu Krocínovy kašny a dokonce ještě rozsáhlejší, ale papír toho snese, že.
 
ocs sine ira et studio  OCSite
V podstatě souhlas, ale také bych zboural Černínský palác. Možná bychom se mohli vymluvit na nějaký překlep v dataci.
radamec Staňte se členy  FRA
Ostatně podobná situace je v architektuře. Například Praha se zdárně vyvíjela do roku 1835, od té doby už to jde jenom k horšímu. Je tedy žádoucí se co nejvíc přiblížit stavu z tohoto roku, obnovit mariánský sloup na Staroměstském náměstí a zbourat to nejhorší, co od té doby vzniklo. Poznámky o tom, že baroko představovalo ve své době nechutnou modernu, jsou v tomto kontextu úplně mimo.
 
Cichlasoma  
Myslím, že neexistuje ani věcný důvod ani ustanovení ÚJČAV, na základě nichž by bylo třeba užívat všude konservativní, nebo všude progresivní pravopis - řídí se to usem a u odborných textů připouštějí i Pravidla konservativní pravopis některých termínů jako stylově neutrální.
ocs sine ira et studio  OCSite
No, máš-li na mysli 30. léta století XIX., pak bych snad bych ochoten velmi, velmi zhruba souhlasit :) Nicméně pokud hovoříš o době o sto roků pozdější, tedy medle se tehdy již úpadek začínal projevovat. Ne náhodou zhruba v téže době už psal pan Eisner cosi o šumařích a stradivárkách.
Radamec: což u nás nastalo přibližně ve třicátých letech...

... šestnáctého století.

ocs sine ira et studio  OCSite
Samozřejmě tam, kde Ti to vyhovuje. Mně osobně se nejvíc líbí jazyk běžně užívaný přibližně před sto lety, i blížím se mu v tom, co píši -- zdaleka samozřejmě ne bez chyb a zdaleka ne bez nekonsistencí (on tehdy ostatně ale sám nebýval zcela konsistentní :)), ale v celkovém efektu. Pokud by jinému vyhovovala veleslavínská čeština, rád a s potěšením to budu číst; rozhodně raději a s větším potěšením, než ty "progresivní" hrůzy (nemluvě ani o tom, že případů, kdy něco, napsaného "progresivně", vůbec stojí za čtení stran obsahu, je naprosté minimum).
tapeworm the ballet of extiction, it's  nice
toto je oficiální názor všech gentlemanů?
radamec Staňte se členy  FRA
Každá společnost se nějakou dobu rozvíjí, pak dosáhne kulturního vrcholu a následně už jen degeneruje. Je žádoucí používat formu jazyka z období kulturního vrcholu, což u nás nastalo přibližně ve třicátých letech.
tapeworm the ballet of extiction, it's  nice
což mě vede k otázce, nad kterou jsem se nedávno pozastavil: je mi jasné, jak by měl konzistentně psát člověk, který chce uvádět "progresivní" pravopis. ale kde se zastavit, pokud má postoj právě opačný? přijde mi (možná špatně, v tom případě pls uvést na pravou míru), že se ty novější varianty ustanovovaly postupně a tak člověk může mít v jednom případě pocit (ano, jen pocit), že jde o variantu archaickou, v jiném, že jde o nemístné novátorství. kupříkladu: neměl jsem problém psát diSertační práci, ale psát v ní o fotosyntHeSe nebo ribonulkease (ribonuclease?) už ano.
ocs sine ira et studio  OCSite
No, aniž bych se stavěl za Pixy, snad proboha platí, že i tam, kde je více stejně správných alternativ, stále platí, že v jednom textu se důsledně užívá pouze jedné z nich, a střídat je v něm je stále špatně, ne? Pokud vím, v současném usu je "správně" jak "gymnasium", tak i "gymnázium"; pokud by se však v jediné knize obě varianty střídaly, byla by to medle zcela jednoznačně chyba.

Pro hnidopichy, samozřejmě vyjma textů, jež se přímo zabývají těmito alternativami, kupříkladu tedy užití obou gymnasiálních forem v tomto příspěvku nebo užití tří různých variant toho náměstí u Pixyho.

Jest dlužno dodat, že o názvech částí obce, ulic a jiných veřejných prostranství rozhoduje obec v samostatné působnosti - bez ohledu na újčavy. Třeba v Praze se stále používá pravopis před změnou z r. 1993, tedy úřední názvy ulic jsou např. U průhonu nebo Na můstku.
 
sheck Buďme realisté, požadujme nemožné! 
Pokud si třeba čtu text popisující cestu nebo scenérii, automaticky očima zatrhávám geografické názvy. Pokud je to jinak nebo, nedejbože, pokaždé jinak, přehlídnu náměstí, špatně odbočím a neštěstí je hotový.
Pixycz: Problém s identifikací objektu. Přece jen by člověk čekal jistou konzistenci.