arnost
Snažil jsem se záměrně vyhnout přísné terminologii posledních dvou století, abych pojem fyzika ještě rozšířil. Nemyslím totiž, že to slovo znamená čistě vědu (i když je takto nyní používáno).
lachauer
Fyzika je IMHO nejen onen vědní obor ale samotné tyto jevy jako celek (od toho třeba slovo fyzický vs. fyzikální). Každopádně se nehádám, jen se takto cvičím a plurál slova fyzika neshledávám ve skutečnosti nijak závadným (i když se moc nelíbí mému citu) :-) Navíc velmi souhlasím s větou gramatický plurál nemá mnohdy mhoho společného se skutečnou možnosí existence či neexistence více exemplářů označovaného .
2stromovous: zjevne smesujes fyziku a fyzikalni zakony. dalsi bod pro plural.
stromovous
fyzika nejni soubor jevů, ale vědní obor, který tyto jevy zkoumá. To za prvé. A za druhé, gramatický plurál nemá mnohdy mhoho společného se skutečnou možnosí existence či neexistence více exemplářů označovaného. Už proto, abys mohl říct "Fyzika je jen jedna, víc fyzik být nemůže" , plurál potřebujeme.
arnost
To je přece něco úplně jiného, kytka je příklad jevu, který prokazatelně existuje v nesčetném množství a v různých podobách - proto jsou tříděny na červené, jednodomé, masožravé či samoopylující. Fyzika je však komplexní soubor jevů a jako komplexní soubor všech jevů nemůže být logicky zmnožen.
2stomovous: kytky jsou taky cervene, jednodome, masozrave ci samoopylujici se a nikdo (snad krome platona, ale to je botanik extremista) to nepovazuje za duvod tvrdit, ze existuje jen jedna kytka.
ten člověk argumentoval stejně jako Stromovous. já s ním nesouhlaísm, koneckonců, fyziky jako plurál jsou i v blbých pravidlech. potřebuju ale munici:)
Mně se toho nelíbí, ale máloco s tím podělám :-)
Moc se mi to nelíbí, ale budiž. Fyzika je však IMHO jedna, nedělí se na další "fyziky", nýbrž podobory (stejně, jako se člověk nedělí na lidi, ale dají se v něm studovat různé soustavy, jako trávicí nervová apod.) Pokud zůstanu u tohoto podobenství, tak by "lidé" či "lidstvo" znamenalo v případě fyziky "věda", tudíž opět není třeba plurálu. Snad rozumíte, co jsem chtěl říci :-)
Jak píše Arnošt.... fyzik je opravdu velké množství, nevidím důvod, proč by neměl existovat plurál.
ken_tek
a jó, tak to jó :)
Jasně, i ve významu "fyzika jako předmět/zkouška z něj" to jde použít v plurálu.Obě fyziky jsem udělal za tři, jsem rád, že je vůbec mám.
lachauer: já vím, já to myslel jako "letos si musím koupit 3 fyziky"
ken_tek
ken_tek
plurál != genitiv
statisticka fyzika, f. pevnych teles, f. meznich teplot,... stredoskolska f. jsou veskrze ruzne fyziky.
Stromovous: možná jako "učebnice fyziky"
Slovo fyzika má plurál? (Tedy myslím v tom smyslu, že by v tom byl nějaký smysl?)
Kašlu na všechny ty vaše dějepisy, zeměpisy, matiky, fyziky a chemie! V životě je potřebovat nebudu, tak proč bych se je měl učit? :-)
drazi, jak mam argumentovat v hadce s clovekem, ktery tvrdi, ze slofo FYZIKA nema plural? ze jedna fyzika a jedna fyzika nejsou dve fyziky, ale furt fyzika?!
jo jo, tyhle narodovecky stereotypy... viz werich a jeho dementni kulatoucky cervenoucky jablicko; udajne sice nevedomost hrichu necini, ale vocad pocad.