Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Poznejte krásu svého mateřského jazyka, hovada!

FAQ Ústavu pro jazyk český - zkuste navštívit ještě před některými dotazy :-)
Pravidla českého pravopisu (alespoň ta základní)

Internetová jazyková příručka ÚJČ

V případě nejasností s některými výrazy se moderátor radí se Slovníkem spisovné češtiny pro školu a veřejnost (ACADEMIA 1998, dotisk 2000; 2. doplněné a opravené vydání) - abych to už nemusel příště psát :-)


pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Prý kartána
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6581

ono je to přes němčinu, kde to je obojí die Kartaune, tak těžko říct
Aha, díky. (Znal jsem jen jako druh látky.)
A ještě se zeptám: Bylo někdy v češtině nějak odlišováno příbuzenstvo pokrevní a přiženěné/přivdané? Tedy, je někde zaznamenáno, že by jedno slovo označovalo pokrevní příbuzné a jiné slovo ty získané?
 
Ilmarinen My nevěříme v Ďábla ale Ďábel věří v nás 
Kartoun
Nevíte někdo, jak se česky nazývá tohle dělo? Hledáním po webu jsem na jednom místě našel slovo "kartauna", ale právě jen na jednom, tak si nejsem jist.
 
Až se ukřivděně ozvou, tak jim odpoví, že nenabízeli to, co požadoval.

Jako kdyby si chtel objednat Kunderův román a poslali mu příručku pro znuděné BDSM páry.

Micana Finish your plokta. 
Až se ostatní uchazeči ukřivděně ozvou, udělejte nové kolo a vyberte toho, kdo napsal "protežovat"!
mrmar Velký kus vlaštovčího zvratku? 
Minulý týden jsem poptával nějaké díly na zakázkovou výrobu, nabídky se sešly a rozhodl jsem se vybrat toho ne úplně nejlevnějšího, ale toho, který do nabídky správně napsal "ližiny" :-)
 
DJ Slamák revem nerevaj. no nerozumel mi  aj reval.
Jé, dík, tady si vybere snad opravdu každý :)

SSJČ is my waifu.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Jasně. A když se vrátím k tomu ostropestřci - a hodně dávno v čase, nebyly kytičky dřív životnější a tím pádem pestřec ke starci připodobnitelnější?

Prostě jestli si někdo myslí, že skloňovat to jako stařec je správně, je to sice strašný, ale dřív to mohlo bejt přirozený.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Ano, nejprve byla slova a jazyk, který se slovy označujícími lidi (a částečně i zvířata) nakládal jinak než se slovy ostatními. Mluvnice to pak jen rozkategorizovala a nějak zformalizovala. Ale to, že jsou páni a zbrojíři, a jsou poháry a meče, ale už nemůžou být pány a pohárové nebo zbrojíře a meči – to je zakotveno hluboko v prazákladech češtiny. To nerozhodl žádný gramatik od stolu, že se živý kohoutek má skloňovat jinak než kohoutek coby věc, to si čeština vyrobila sama, přirrozeně.
Chci říct - nebyla nejprve slova a pak teprve mluvnická kategorie životnosti, a tedy je opravdu tato kategorie pro tvarosloví tak určující?
Snoopy Kde jsou vysoce důležité třísloviny? 
Dcera Kate McGarrigleové je správně Katina dcera, Kateina, nebo jak? Ten delší tvar je nešikovnej (... Kate a Anna McGarrigleovy a dcera Kate McGarrigleové Martha Wainwrightová - tím pádem je imho nesrozumitelné i ... dcera Kate Martha ...)
 
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Z jazykového hlediska docela ano, zvlášť mužská podstatná jména se podle životnosti liší docela zásadně.
Tak mně to taky připadá pitomý a skloňovat to tak nebudu, nicméně ten důvod ke spodobě bude asi v tom, že stařec je starej a pestřec je pestrej.

A píšeš "je to v první řadě neživotné" - je životnost tak důležitá?
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
To mi přijde jako kapitální bejkovina. Kdyby byl ostropestřec životný, tak by se o tom dalo snad uvažovat, ale je to v prvé řadě neživotné, což obvykle značí neshodu vzorů (v mužském rodě obzvlášť) – ostatně ty rostliny v plurále fakt nejsou "ostropestrci". A jména (i životná!) ve formě měkká souhláska + -ec jednoduše vypouštějí "e", aniž by se ta změkčená kmenová souhláska vracela na původní tvrdou – běh–běžec–běžci, roh–nosorožec–nosorožci, měch–měšec–měšce, smyk–smyčec–smyčce, hor–hořec–hořce atd. Stařec a mudřec vypadají jako dvě velmi atypické výjimky (existuje vůbec nějaká další taková?) a nevidím absolutně žádný důvod s nimi spodobovat ostropestřec.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
(jj, to dělá docela rozdíl)
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Vlatně okoun, měl bych explicitně dodat, že je mi jasný, že ty dva jsou rozdělené do dvou slabik.