Z jazykového hlediska docela ano, zvlášť mužská podstatná jména se podle životnosti liší docela zásadně.
Tak mně to taky připadá pitomý a skloňovat to tak nebudu, nicméně ten důvod ke spodobě bude asi v tom, že stařec je starej a pestřec je pestrej. A píšeš "je to v první řadě neživotné" - je životnost tak důležitá?
To mi přijde jako kapitální bejkovina. Kdyby byl ostropestřec životný, tak by se o tom dalo snad uvažovat, ale je to v prvé řadě neživotné, což obvykle značí neshodu vzorů (v mužském rodě obzvlášť) – ostatně ty rostliny v plurále fakt nejsou "ostropestrci". A jména (i životná!) ve formě měkká souhláska + -ec jednoduše vypouštějí "e", aniž by se ta změkčená kmenová souhláska vracela na původní tvrdou – běh–běžec–běžci, roh–nosorožec–nosorožci, měch–měšec–měšce, smyk–smyčec–smyčce, hor–hořec–hořce atd. Stařec a mudřec vypadají jako dvě velmi atypické výjimky (existuje vůbec nějaká další taková?) a nevidím absolutně žádný důvod s nimi spodobovat ostropestřec.
(jj, to dělá docela rozdíl)
Vlatně okoun, měl bych explicitně dodat, že je mi jasný, že ty dva jsou rozdělené do dvou slabik.
tedy zřejmě "ostropestřecký"
Asi jsem to přehnal, si to tu zkouším jako blázen a někdy tam nějakej ten stř pazvuk přece jenom trochu je. Každopádně určitě lepší škobrtnout o střc, než říkat "ostropestřecový". Správně je
prej podle vzoru stařec, lol.
+1 "ostropestřecový" je fakt divný, do huby by mi to nešlo.
zítřcích vnitřcích Ale většina dokladů v korpusu je ten ostropestřec.
To jsem nikdy neslyšel, ale asi mi to zní snesitelně.
myslím, že reálně se to vyslovuje "ostropeřcový"
Jasně, "ostropestřcový" se blbě vyslovuje, ale "ostropestřecový" zní strašně divně. Ale strašně. To už bych spíš bral "ostropesteřcový", asi jako "švec → ševcovský". Ale to už neříká vůbec nikdo.
Co to je "špatně". Podle nějakých rigidních pravidel patrně bez "e" (protože vzory, za které byly prohlášeny nejčastější výjimky, to tak mají), nicméně výslovnost (a vyslovitelnost) si tam to "e" vyžaduje (silně pochybuju, že se nevyslovitelný shluk -třc- vůbec někde v češtině vyskytuje). Takže patrně "správná" odpověď bude, že to píšeme bez "e" a čteme s ním. ;)
Ostropestřcový, nebo ostropestřecový? 90 % lidí odpoví špatně (a já taky nevím)…
Hodně budeš někde. Moc budeš mít tetování.
Pak jsem znal ještě o těch dvou čarodějnicích. Jedná měla velkou moc a druhá moc velkou.
Není moc jako moc
Od prvního září bude moc palubní personál aerolinky Air New Zealand mít tetování i na viditelných místech...
To je v psaném textu? Tak to už by mi asi zacukalo oko, wtz.