Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Poznejte krásu svého mateřského jazyka, hovada!

FAQ Ústavu pro jazyk český - zkuste navštívit ještě před některými dotazy :-)
Pravidla českého pravopisu (alespoň ta základní)

Internetová jazyková příručka ÚJČ

V případě nejasností s některými výrazy se moderátor radí se Slovníkem spisovné češtiny pro školu a veřejnost (ACADEMIA 1998, dotisk 2000; 2. doplněné a opravené vydání) - abych to už nemusel příště psát :-)


janouch ...nezpívám, vystupuju! 
Že jo (= tak nejsem kopyto, co neumí hledat).
Mám jen tu anotaci, z kontextu mi připadá, že to bude synonymum "mazáků"?

KLEŠICE
Domů z Velké války

Jan Žďárský, vojín z Klešic, který válčil na Soči a pak i na Piavě, napsal hru popisující jeho válečné a poválečné zkušenosti pravděpodobně pod vlivem svých spolubojovníků – Fráni Šrámka a Josefa Váchala. Zapomenutou hru našla v pozůstalosti své babičky Žďárského pravnučka Dr. Ráchel Lewinski. Hra se pohybuje na pomezí tragické frašky a dobové ilustrace, přičemž je rozkročena mezi něhou mládí a sarkasmem starých plenkérů, kteří jsou, jak známo, dosti prosaičtí, nejde-li o mináž nebo poštu; a v tomto smyslu reflektuje dvojjedinost samotné obce Klešice ležící na samém rozhraní Železných hor a Polabí.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Něco z té hry? Máme víc informací? Samo o sobě to nic neznamená, v češtině takové slovo není.
Najděte nahé ženy ve vašem městě zde : huit.re/nahe
 
janouch ...nezpívám, vystupuju! 
Kdo je prosím plenkér?

Hra se pohybuje na pomezí tragické frašky a dobové ilustrace, přičemž je rozkročena mezi něhou mládí a sarkasmem starých plenkérů, kteří jsou, jak známo, dosti prosaičtí, nejde-li o mináž nebo poštu;
 
spalovacmrtvol  
Jen na okraj. Markéta Zikova určitě není konzervativec či zastánce preskriptivní kodifikace. A Ti ostatní vesměs také ne. Úzus lingvisté nevybírají, určují kodifikaci (https://www.czechency.org/slovnik/JAZYKOV%C3%81%20NORMA#norma). Poslední preskriptivní gramatikou byla Mluvnice češtiny z konce osmdesátých let minulého století...
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Tak ještě jinak, nejsem trubka, ale smažka, nicméně už jsem to pobral. Je to blbě naskenovaná čát "Morfologie" ze starého vydání (2010). Proto mi tam ty stránky tak neseděly. Ale furt platí, že Mluvnice z Uložto jsou k ničemu.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Ano, to je ono. Je to ukázka menší části knížky. Já bych ji rád celou.
Najdětee nahé ženy ve vašeeem městě zde : huit.re/nahe
 
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Link si najdu za vás: http://www.bohemistyka.pl/recenzje/2011/Zikova.pdf

Že se tahle mluvnice nelíbí konzervativcům a zastáncům preskriptivní kodifikace jazyka je nasnadě. Já tyhle namyšlené újčavy ale dlouhodobě upřímně nenávidím a myslím, že všechny preskripce si můžou složit do tááákhle maličkatýho čtverečku a narvat do korpusu. Lingvisti by měli jazyk pouze popisovat a nechat mu volný průběh – a za nějaký úzus vybrat jeho nejpoužívanější variantu, a ne předepisovat něco umělého od stolu. Toho si už užila čeština ažaž a je tím doprzněná dostatečně.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
jo sry, jsem trubka, to je naopak těch prvních 120 stran Cvrčka. To mám stažený taky. To ale nic nemění na tom, že to je otřesně naskenovaný a prakticky k ničemu.
DadB jsem zralý na šrotovné 
Je to tohle(?): https://books.google.cz/books?id=nQejCgAAQBAJ&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false
(píšou tam teda Limited preview, ale minimálně prvních 60 stran mi to ukázalo komplet. Dál nezkoušel jsem.)
Najdětee naahé ženy ve vašem městě zde : huit.re/nahe
 
spalovacmrtvol  
Stručně řečeno proto, že se výborná myšlenka napsat gramatiku na základě korpusu nepotkala s jakoukoli teorií. (Podrobněji třeba tady: KOSEK, Pavel, Michal KŘÍSTEK, Klára OSOLSOBĚ, Markéta ZIKOVÁ a Jarmila VOJTOVÁ. Mluvnice současné češtiny (recenze). Bohemistyka, č. 1, s. 56-63., 2011.)
spalovacmrtvol  
Promiňte, že jsem vám chtěl vyjít vstříc, pro příště jsem poučen. První díl je Morfologie, kterou dělal Cvrček a kolektiv, druhý díl se zabývá syntaxí a připravil ji kolektiv pod vedením prof. Panevové.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
[nemluvě o tom, že a) na Uložto se kouknout umím taky, 2) ptal jsem se na Mluvnici, ne na Morfologii, což je druhý díl, který už ani nedělal Cvrček, a což každý, kdo "je z oboru" určitě ví; 3) první díl se tam válí taky, ale je naskenovaný dost ošklivě a až někde od strany 120 – proto se ptám vlastně tady, jestli to někdo nemá v lepší podobě.]
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Je to nejlepší lingvistický počin za posledních padesát let. Přinejmenším. Ty škváre.
stare a fishfull of  errors
A proč je to škvár?
spalovacmrtvol  
Ne, já jsem z oboru.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Ty jsi z Magea, že?
spalovacmrtvol  
https://uloz.to/!G98tZFoR/cvrcek-mluvnice-soucasne-cestiny-morfologie-rar