Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Lehké metafyzično

Spravují:

Šnek,
ghort

Může vás zajímatReklamaGhortovo přivítání:

Caute!
Mam za to, ze kazdy by minimalne jednou v zivote mel otevrit Bibli a celou si ji precist (dobra, nebo alespon vetsi cast). Zajimalo by me, jak se na Bibli divate vy ;)
Takze nevahejte... a diskutujte (a prosim snazte se diskutovat k veci a bez predsudku, dekuji :p)

Šnekovo přivítání:

Když fundamentalismus, tak fundovaně!

Několik odkazů:

Bible Kralická
Bible (EKU)
Bible ve velmi mnoha jazycích a verzích
Theophilos
Srovnání několika překladů
Odkaz pro slovenské přátele
Bible v mnoha jazycích, konkordance a slovník
Starozákonní apokryfy se vším, co k tomu patří
Digitalizace biblických rukopisů a inkunábulí Vatikánské knihovny

(Mno, IMHO měl spíš pravdu dědeček.)
einy I don't judge the sinners.  I judge the saints.
(oboji)
(a já myslel, že myslíš tu, jak si holky prohlížely katalog a táta jim nařezal... ale to bylo o něčem jiném.)
einy I don't judge the sinners.  I judge the saints.
(Jak ji dal ty boty a fotr ji pak za to zmlatil.)
(co to bylo za pasáž? Na žádnou takovou si nezpomínám)
einy I don't judge the sinners.  I judge the saints.
Mel jsem jen jednu, kterou mi v baraku nechal verici krestan, a ktera se me pokousela obracet na viru. Tu jsem spalil, protoze to si ke me zadna kniha dovolovat nebude.
Mam jeste jednu, kterou jsem si koupil sam pro studijni ucely, a ta se chova slusne.

Tedy nemel jsem potrebu pokus opakovat, mam pouze jedno pozorovani. Jestli na tom trvas, muzu si za barakem postavit nejakou mensi pec, nebo neco takoveho bezpecneho, a zacit navstevovat ruzne spolky vericich krestanu, kde se nabizi moznost byt bibli obdarovan. (Prachy do toho strkat nebudu, aspon teda ne svoje.) Nebo sbirat bible od lidi, kteri byli obdarovani ne zcela ke sve radosti, to by mohlo mit i charitativni rozmer.
Pak uz neni problem zaznamenavat veliciny jako pocet a plocha stranek, hmotnost, rok vydani, verze prekladu a denominace. Pripadne typ vazby, druh papiru, teplota a vlhkost vzduchu, smer a sila vetru, co hrdlo raci. A samozrejme dobu horeni.

Jenom mi to pripada trochu kontraproduktivni, protoze me to zas az tolik nezajima. Proto jsem popsal fenomen, ktery podle vseho pozorovali prede mnou i jini, a zeptal se v prislusnem klubu. Kdyz nevis, tak nevis. To stacilo rict hned. Takhle se chovas, jako bych odhalil nejake (de)sive tajemstvi viry a bylo treba me umlcet, to se na me nezlob.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Inu zázrak!
Einy: Máš nějaký výzkum, statistiku apod., nebos to zkoušel jednou? Pokud jen jednou, tak to do tohohle klubu patří právě tak málo, jako třeba úvaha o tom, proč mají židé doma Bibli, protožes byl jednou u jedno žida, který ji doma měl.
Dvacet3 Jsem muš. 
Možná to napouští zpomalovačem hoření.
einy I don't judge the sinners.  I judge the saints.
Normalne mi rekni, jestli vis (vite nekdo), v cem spociva mechanismus pomaleho horeni bible. Polil jsem to lihem, stouchal jsem do toho klackem, a i kdyz jsem odseparoval jednotlivy stranky, jen velmi line se po nich plamen siril. Je to otazka, ktera se bible primo dotyka, fakt nechapu tyhle tanecky s mazanim a pohorsovanim. Ostatne zopar zminek o tomto jevu jsem potkal i na internetu, certu zel bez nejakeho kloudneho vysvetleni. Krom spekulace, ze to byva obvykle velka kniha. Vis, nebo nevis?
Einy: Nechci nijak zesměšňovat Tvá životní traumata, ale měl by sis na ně fakt už najít jiný klub.
einy I don't judge the sinners.  I judge the saints.
(Vybavila se mi pasaz ze Skoly Maleho Stromu, jak ty zamindrakovany farmari nenavideli vsechno hezky. Velmi poucne a vystizne.)
einy I don't judge the sinners.  I judge the saints.
Tipuju, ze na cokoliv, co se nejak tykalo zenskejch, pripadne hrozilo nejakou emancipaci. Detaily nevim, bylo mi sest nebo tak neco. Jen si vybavuju, jak babicka s matkou nekde vylovily z papiru na podpal stranku, podle ktery identifikovaly titul. On mel dedek mozna dokonce celejch pet trid zakladky, prospech nic moc, hlavne ze z nabozenstvi vytecnou.
(A krome toho mel rad mlady kluky.)
Reakce na | Vlákno  
Než se to příp. smázne. Proč pálil děda knihovnu (kromě již zmíněného)? Na co měl hlavně spadeno?
einy I don't judge the sinners.  I judge the saints.
Leda ze bych byl celkem kultivovanej a vdelanej tvor, a paleni knizek (krom bible v cestine) se mi ze zasady pricilo. Narozdil od meho deda, kterej byl katolik a zmrd, a babicce spalil prakticky celou knihovnu. To by potom vysvetlovalo, ze nemam srovnani, jak dlouho ktera kniha hori. No nic, musel jsem si na to zase prijit sam, aspon jsem videl, k jakymu uzitku vy chytraci jste.
 
Trisolde Moja chorá hlava  v jednom je plameni.
A ještě i to znáš blbě, troubo.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Pane Bože, ty to vidíš!
El Diablo má náramné štěstí, že na něho tak rychle zareagoval Nazemidan. Jinak bych ho smazal i s chlupama.
 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
THX z řečtiny znám akorát "kalimero"
Nazemidan  

V Markově evangeliu se píše, že jednou se lidé podivovali Ježíšově schopnosti „učit v synagoze“ (tj. mluvit o zvěsti Písma). Tam je zmínka o Ježíšově povolání. Verš Mk 6,3 v českém ekumenickém překladu zní: „Což to není ten tesař, syn Mariin a bratr Jakubův, Josefův, Judův a Šimonův? A nejsou jeho sestry tady u nás? A byl jim kamenem úrazu.“ V řečtině: „ουχ ουτος εστιν ο τεκτων ο υιος μαριας αδελφος δε ιακωβου και ιωση και ιουδα και σιμωνος και ουκ εισιν αι αδελφαι αυτου ωδε προς ημας και εσκανδαλιζοντο εν αυτω“

V Matoušově evangeliu je popsána tatáž situace, verš Mt 13,55 v ČEP zní: „Což to není syn tesaře? Což se jeho matka nejmenuje Maria a jeho bratři Jakub, Josef, Šimon a Juda?“ V řečtině: „ουχ ουτος εστιν ο του τεκτονος υιος ουχι η μητηρ αυτου λεγεται μαριαμ και οι αδελφοι αυτου ιακωβος και ιωσης και σιμων και ιουδας“

Na obou místech je v původním řeckém textu zmíněno stejné povolání „tektón“. U Marka je tektónem Ježíš, u Matouše jeho (nevlastní(?)) otec Josef. Je velmi pravděpodobné, že se Ježíš živil stejnou prací jako Josef. Překlad onoho povolání slovem „tesař“ je věcí tradice.