Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Lehké metafyzično

Spravují:

Šnek,
ghort

Může vás zajímatReklamaGhortovo přivítání:

Caute!
Mam za to, ze kazdy by minimalne jednou v zivote mel otevrit Bibli a celou si ji precist (dobra, nebo alespon vetsi cast). Zajimalo by me, jak se na Bibli divate vy ;)
Takze nevahejte... a diskutujte (a prosim snazte se diskutovat k veci a bez predsudku, dekuji :p)

Šnekovo přivítání:

Když fundamentalismus, tak fundovaně!

Několik odkazů:

Bible Kralická
Bible (EKU)
Bible ve velmi mnoha jazycích a verzích
Theophilos
Srovnání několika překladů
Odkaz pro slovenské přátele
Bible v mnoha jazycích, konkordance a slovník
Starozákonní apokryfy se vším, co k tomu patří
Digitalizace biblických rukopisů a inkunábulí Vatikánské knihovny

Nazemidan  

Infidel [16. ledna 2021 0:10:45]: „Tady se, myslím, vlamuješ do otevřených dveří.“

…Mýlíš se. Dveře, které se Ti pan mpts pokusil pootevřít, jsou Ti uzavřeny. A myslím, že jsou pro Tebe i docela bytelně utěsněny. Pokud se divíš informaci, že se peklo se manifestuje v našem světě (vojna, kriminál), pokud se domníváš, že se peklo „nachází“ na „místě“ někde mimo tento svět, že na toto místo bude někdo někdy někým „poslán“, pak se taková spekulace opravdu velmi podobá spekulaci o místě, v němž přebývají abstraktní jsoucna, etické hodnoty nebo jiné nehmotné entity. Těmi dveřmi nijak nepohne konstatování, že „přece o tom místě víme, že je mimo tento svět a nemá tedy GPS souřadnice“.

Nazemidan  

Infidel [15. ledna 2021 14:46:03]: „píšeš, že tvoje peklo je tak nějak součástí tohoto světa“

...Přiznávám se, že je pro mne velmi obtížné rozklíčovat význam slovního spojení „tak nějak“. Považuji za zřejmé, že se nemohu smysluplně vyjadřovat k něčemu, co jsem nikdy nijak nepotkal, co vůbec neznám, a tedy se mě to vůbec nijak nedotýká. Veškerá má vyjádření k peklu proto vycházejí z toho, jak jsem se s manifestací pekla setkal buď osobně (vojna, lidské interakce související s pracovněprávními, obchodněprávními nebo jinými strukturami) a z doslechu (kriminál). Tyto projevy pekla považuji za reálné, nikoli metaforické. A tyto projevy jsou zajisté součástí tohoto světa. (Nikoli „tak nějak“, ale skutečně.) Dále považuji za možné (ba pravděpodobné), že se v těch projevech nalézá určitá esence zla, zdaleka přesahující prostou soutěž o zdroje a výhody. Pokud šikanující sebere šikanovanému jeho majetek ne proto, aby jej sám užíval, ale aby jej zničil, pokud výrostci zabijí zvíře ne proto, aby jej snědli nebo získali nějakou surovinu, ale „jen“ proto, aby zvíře trpělo, je v tom démoničnost. Tato esence zla či démoničnost poukazuje podle mne k peklu jako principu, k něčemu co je mimo tento svět. Ale neumím o tom spekulovat jako o „místě, kam se něčí duše mají dostat po posledním soudu“. Umím o tom spekulovat jako o stavu, k němuž se ony duše aktivně derou v průběhu doby svého pozemského působení. A činím tuto spekulaci nerad. Chci totiž zbytek svého pozemského života trávit smysluplněji, než hleděním k peklu.

„jestli tedy do našeho světa nějakým způsobem prostupuje i to, co bychom si snad mohli pracovně nazvat nebem“

...Bezpochyby ano. Nejen „snad“ a nejen „pracovně“. Nedokážu za to být Bohu dostatečně vděčný. Mám sice dost velký problém s pozemskými autoritami včetně těch církevnických, ale právě tohle je důvod, proč Hospodina a jeho k člověku obrácenou tvář, jež se jedinečným způsobem manifestuje v osobě Ježíše z Nazareta, chci s díky uznávat jako svého Pána.

Infidel je   nula
(Tím pojmem "náš svět" myslím samozřejmě "hmotný svět".)
Infidel je   nula
Tady se, myslím, vlamuješ do otevřených dveří. I když mluvím o místě, neočekávám žádné GPS souřadnice. Mluvím o místě mimo náš svět. To právě já jsem ten, kdo se diví, že někdo vidí peklo v našem světě (vojna, kriminál).
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Kolik andělů se vejde na špičku jehly? Tuhle údajnou otázku nikdy žádný rozumný teolog neřešil ani dnes ani ve středověku, protože každý z nich zná jako úplnou samozřejmost, že duše, jsouc nehmotná, není a z principu nemůže být na nějakém místě jako třeba hrnek nebo kámen. Ergo ani není žádné místo jako peklo nebo nebe ve smyslu místa prostorového v tomto či jiném světě. Peklo i nebe, obojí zcela skutečné, jsou — stejně jako duše — nehmotné.

Mluví-li se o duši*) a říká-li se, že je někde (např. v těle), nemyslí se to jako nějaký orgán nebo snězený knedlík, nýbrž že je tam svým působením. A nejen tam: vidíš-li hrnek před sebou na stole či strom za oknem, je Tvá duše i v tom hrnku a stromě (byť jinak než ve Tvém těle), jinak bys je vidět a tedy pojmout do svého rozumu a své duše žádným způsobem nemohl.

*) Nebo o čemkoli jiném nehmotném; pro snazší porozumění zkus uvažovat o běžných abstraktech: kde se nachází »1 + 1 = 2«? V místnosti, kde právě jsi, toto abstraktum je přítomno nebo ne? A rozdělíš-li místnost stěnou na dvě poloviny, bude v každé z nich jedna polovina tohoto abstrakta, nebo bude celé v obou částech zároveň, totéž jedno abstraktum celé na dvou místech — a kromě toho ovšem i ve zbytku vesmíru a v každé jeho části — zároveň?
Ad Nazemidan

Mám pocit, že mluvíš o jiném pekle, než já. Sám píšeš, že tvoje peklo je tak nějak součástí tohoto světa. Jestli si to dobře pamatuju, tak jsi psal, že jsi si prošel očistcem. Napadá mne otázka, jestli tedy do našeho světa podle tebe nějakým způsobem prostupuje i to, co bychom si snad mohli pracovně nazvat nebem.

Já ale nemluvím o nějakém metaforickém pekle (tvrdě šikanující mazáci na vojně nebo násilničtí bachaři v kriminále, bitevní vřava, dokumentace od zákazníků), ale o místě, kam se naše duše mají dostat po posledním soudu.
Nazemidan  

einy [14. ledna 2021 12:20:48]: „Však já věřím, ale ne v Boha.“

To je docela pádný důvod k tomu, abys se svými problémy a/nebo otázkami chodil jinam než do tohoto klubu.

El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
Nepíšeš že nehledáš vztah, píšeš že nehledáš ženskou, což neznamená že už třeba nemáš chlapa...
einy #NoLivesMatter  #Abort
Vsak ja verim, ale ne v Boha. Verit, to je proste verit, funkce mozku. Buh je proste jenom dalsi Satan, ktery na tom procesu parazituje.

Funda v panne zrozeny, jo to chapu, ze se postupne prokousal az do vlastniho nitra a tenhle pragmatismus tam nasel. Religionistickou masaz jsem BTW absolvoval, je to zajimava veda o tom, jak a proc si lide lzou. Vubec spousta veci zacne byt k uzitku, kdyz se z toho otlucou ty ozdobny vznesenosti.
Nazemidan  

einy [13. ledna 2021 22:46:24]: „Ateisté popírají něco, čemu nerozumějí.“

Mnozí tací skutečně jsou. Ale třeba takový Otakar Antoň Funda vystudoval teologii a v Basileji i filosofii, stal se nejprve evangelickým farářem a později ateistou. Podle vlastních slov je „přesvědčený ateista, jenž má pro ateismus řadu argumentujících důvodů“. Přitom bych řekl, že do náboženství a věcí kolem má poměrně hluboký vhled a rozhodně je mu zcela cizí jak povrchní a vulgární odsuzování teismu, jaké často zaznívá třeba ze strany Občanského sdružení ateistů, tak i odduchovnělá osvícensko – přírodovědecká pozice, jíž reprezentuje třeba Tomáš Hříbek. Mám Fundu a jeho dílo rád, protože mám pocit, že jsem šel +/- jeho cestou, jenom v protisměru. On přestal věřit (teď ho jistě velmi zjednodušuji, snad se na mě nebude moc zlobit), jelikož zjistil, že k víře žádný těžký a neodvalitelný důvod nenutí. Já jsem z téhož důvodu uvěřil.

Einy, jestli tě nějaký hlas někam násilím cpe, tak je pravděpodobné, že to není hlas Boží. Gravitaci coby sílu tohoto vnějšího světa nejspíš nepřemůžeš, ale vnitřně můžeš, aspoň podle mě, být svobodný.

einy #NoLivesMatter  #Abort
Nepouzivej cizi slova, kdyz nevis, co znamenaji.
Protiva Hospodinův vagabund  - pravý sovětský alkoholik
Má vedoucího v práci ..... ten mu zatím stačí
Protiva Hospodinův vagabund  - pravý sovětský alkoholik
Vysoký IQ nevypovídá dočista nic o sociální inteligenci. Dovol, abych tě upozornil, že tvoje výlevy evokují psychické postižení. Svůj narcismus můžeš řešit u adekvátní instituce kde s tím mají zkušenosti. Že nehledáš jiného pána tomu věřím. Ty už ho totiž máš.
Musíš si to stále opakovat abys uvěřil.
einy #NoLivesMatter  #Abort
Ktere casti vety "Vztah nehledam." je tak tezke porozumet?
El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
Takže už máš chlapa?
einy #NoLivesMatter  #Abort
Nechci. Ateisti popiraji neco, cemu nerozumi. Neumej s tim pracovat, neumej to odpojit a ukoncit.
einy #NoLivesMatter  #Abort
Sehnat zenskou je to nejmensi. Pracuju, jsem (ke sve skode) vysoce inteligntni, nekourim, nechlastam. To uz je vetsi problem najit nekuracku, abstinentku, nez najit zenskou. Kterou ale stejne nehledam, coz bys vedel, kdybys umel cist.
einy #NoLivesMatter  #Abort
Ano, presne to mi bylo jasne, jen jsem si nebyl jisty, ktery pitomec to vytahne. Podle titulu stejne neni v anglictine, takze nezajem. Navic jsi to proste nepochopil, nehledam jineho Pana, usiluji o to, byt Pana prost.
El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
REGIE SATANAS!AVE SATANAS!SLÁVA SATANOVI!