Zajímavé. Napadá mě slovo "sobotáž" :-)
Pozoruji to již několikátý týden, k výpadku vždy dojde v sobotu v různý čas. Pokud si toho nevšimnu a ručně to nenahodím, v ranních pondělních hodinách vše automaticky naskočí. Vysvětlení pro to nemám, ale budu to v příštím týdnu řešit.
Měl bych dotaz ohledně funkčnosti webu - několikrát se mi teď stalo, že katalog na několik hodin kompletně vypadl (Service Unavailable), což jsem předtím nikdy nezaznamenal, a to jsem tam hledal/prohlížel poměrně často. Je pro to nějaké vysvětlení? (Když člověk něco zpracovává a potřebuje to načíst u armády a v AHMP, konečně mu na to vyjde čas, a v tu dobu jeden server vychrlí jednu stránku matriky za osm minut, než úplně spadne, a druhý pro jistotu nejde vůbec, je poněkud badatelsky rozladěn ...)
Je to zmíněno na webu AHMP, na SPVIN O4b musíte ještě chvíli počkat. Zpřístupněny byly kopie 96 matrik, a to z: Nemocnice Alžbětinek z let 1935–1943 (sign. ALŽ Z4), Magistrátu hl. m. města Prahy z let 1908–1920 (sign. MAG N2), z let 1927–1944 (sign. MAG O37 až MAG O115) a z let 1937–1944 (sign. MAG Z14 až MAG Z24), Nemocnice Milosrdných bratří z let 1934–1941 (sign. MB Z9) a ze Všeobecné nemocnice z let 1936–1940 (sign. NEM Z16).
Dobrá zpráva, díky. Existuje nějaký seznam těch, které byly přidány? Já čekám na SPVIN O4b, ale ta asi ještě na webu není.
Dnes bylo zveřejněno prvních 96 matrik převzatých v loňském roce. Do konce roku lze předpokládat další větší dávku matrik, které byly digitalizované do zásoby, následně se zveřejnění ustálí na rychlosti digitalizace, tj. cca 25 matrik/měsíc.
Ten podivný záznam vzniká tak, že při popisu jsou nejdříve vytvořeny prázdné očíslované záznamy, které se následně vyplňují. Pokud chybí jméno a rok narození, systém z toho vyrobí rozsypaný čaj. Dle mého soudu netřeba se s tím trápit.
Po dnešní aktualizaci dat vidím jen jeden takový záznam archiválie za archem 450 • 1840 • Novákova, Kateřina. Díky za upozornění. Jinak nedigitalizované záznamy jsou všechny od záznamu 434 • 1868 • Michalec, Rudolf. Vždycky budou některé archy bez snímků. Je to dáno tím, že nejdříve se provádí příprava k digitalizaci archivářem včetně provedení popisu archiválie do systému, následně digitalizace, kontrola digitalizace a import snímků do systému. Paralelně s tím běží aktualizace dat podle stavu, jaký v systému zrovna je. Mezi popisem a importem snímků vzniká uvedená prodleva.
V soupisu pražského obyvatelstva u cizích příslušníků. Jsou tam ještě nedigitalizované záznamy a u něch posledních není jméno a rok narození, ale tohle:
/pragapublica/NavigBean.action?eventNavigPager=&_sourcePage=UK0phiX-uLbl2B80c1QCzaIe-KQiANhAdgrZQlCQG9WBFRqzER3yYCQKrwNCF8L_M2V5gItXTjPVElsTYNJhS7xunCMLSsO-&rowPg=98105
(kam to tam přibylo? nic nevidím :-( )
nově přidané odkazy na soupis cizích příslušníků písmene P jsou nefunkční/nesmyslné jako to bylo v říjnu u nově přidaných písmene N
Děkuji za tip, nevěděl jsem o tom. Zkusím to poptat, zda je to pro nás reálné.
Nabízelo by se řešení, které má už dělší dobu SOA Opava - každý týden zveřejňují dva seznamy, jeden pro nově přidané digitalizáty, druhý pro aktualizované položky -
viz .
(btw na ty zaseklé de/en novinky jsem upozorňoval už v
dubnu 2018 )
Díky za upozornění. Vyřešil jsem to jednoduše a jistě ne vhodně - zrušením zpráv v těchto cizojazyčných mutacích.
Nově se změnil způsob zveřejňování nově digitalizovaných archiválií, který ovlivňují přímo jednotliví správci fondů a sbírek. Tento systém je mnohem pružnější a rychlejší, na druhou stranu nedává jasnou představu, co se v každém týdnu aktualizuje (nejen přidává, ale i odstraňuje nebo mění popis na základě opravy či zpřesnění). Tím pádem i zprávy o aktualizacích pozbývají smyslu, neboť nebudou kompletní. Omezí se jen na větší celky archiválií, které mi budou nahlášeny.
V En a De verzích stránek katalogu jsou novinky stále zaseklé v roce 2017 a navíc jsou po aktualizaci nově v obou verzích česky.
Nadpis vašeho příspěvku
Milí badatelé,
díky za vaši trpělivost a průběžné hlášení chyb poté, co jsme nasadili upravenou aplikaci pro načítání dat z jiného pořádacího softwaru. Nebylo to vůbec snadné. Máme v aplikaci specifika proti jiným archivům využívajícím stejný software, a tak jsme stáli před zásadními rozhodnutími, jak to udělat. Ve spolupráci s dodavatelem systému jsme volili kompromis mezi pracností a finančními náklady na jedné straně a přínosem a rychlostí zprovoznění na straně druhé. Věřím, že už jsme překonali všechny dětské choroby, které s nasazením souvisely (nedostupnost většiny matrik, nedostupnost desetitisíců konskripcí, chybné zobrazení stránek prostřednictvím permalinků a absenci průsvitek u snímků vybraných archiválií) a že systém poběží stejným způsobem jako doposud.
Do konce měsíce by se mělo podařit aktualizovat data z dlouhodobě digitalizovaných zdrojů vyjma sčítání lidu, které je specifické a pro které se bude ještě hledat řešení. Do konce roku by se měly objevit snímky matrik převzatých v loňském roce, které již byly digitalizovány.
Omlouvám se, že nestíhám odpovídat průběžně. Není to záměr.
matriky běží, ale nefungují permalinky, url vypadá správně, ale vede na snímek č. 1
A nejhorší je, že celá digitalizace za kdoví jaké miliony je placena z našich daní a v případě Prahy teda ještě z příjmů města z poplatků. Jo, to je ta slavná služba veřejnosti.
Dobrý den, hlavně je ostuda, že nikdo ani neodpoví. Na jednu stranu si na badatele a hlavně genealogy stěžují, na druhou stranu nám ukazují, jak se na nás kašle... Škoda mluvit... :-/ :-(
Já bych to na letošek spíš asi neviděl, oslavují 170 let archivu a dělaj výstavy na place, tak nemají čas něco dávat na internet, volby se města letos netýkají tak co se starat, že víc jak rok není nic nového. Na věci v pohybu a nebude dlouho trvat si od úřadů musíme zvyknout, vždyť digitalizace a elektronizace to hrozně zesložitila, ale pokud chtějí něco naopak, tak to musí být hned, nejlépe včera.