Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetNové

Spravuje:

Tomas_DvorakReklamaDiskuse o (ne)fungování badatelského systému Archivu hlavního města Prahy a zpřístupňovaných datech (http://www.ahmp.cz/katalog)
Genealogické dotazy patří na jiná fóra - např.: Rodokmeny, genealogie

Zajímavé. Napadá mě slovo "sobotáž" :-)
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Pozoruji to již několikátý týden, k výpadku vždy dojde v sobotu v různý čas. Pokud si toho nevšimnu a ručně to nenahodím, v ranních pondělních hodinách vše automaticky naskočí. Vysvětlení pro to nemám, ale budu to v příštím týdnu řešit.
Reakce na | Vlákno  
Měl bych dotaz ohledně funkčnosti webu - několikrát se mi teď stalo, že katalog na několik hodin kompletně vypadl (Service Unavailable), což jsem předtím nikdy nezaznamenal, a to jsem tam hledal/prohlížel poměrně často. Je pro to nějaké vysvětlení?

(Když člověk něco zpracovává a potřebuje to načíst u armády a v AHMP, konečně mu na to vyjde čas, a v tu dobu jeden server vychrlí jednu stránku matriky za osm minut, než úplně spadne, a druhý pro jistotu nejde vůbec, je poněkud badatelsky rozladěn ...)
 
Je to zmíněno na webu AHMP, na SPVIN O4b musíte ještě chvíli počkat.

Zpřístupněny byly kopie 96 matrik, a to z:
Nemocnice Alžbětinek z let 1935–1943 (sign. ALŽ Z4),
Magistrátu hl. m. města Prahy z let 1908–1920 (sign. MAG N2), z let 1927–1944 (sign. MAG O37 až MAG O115) a z let 1937–1944 (sign. MAG Z14 až MAG Z24),
Nemocnice Milosrdných bratří z let 1934–1941 (sign. MB Z9) a ze
Všeobecné nemocnice z let 1936–1940 (sign. NEM Z16).
Dobrá zpráva, díky. Existuje nějaký seznam těch, které byly přidány? Já čekám na SPVIN O4b, ale ta asi ještě na webu není.
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Dnes bylo zveřejněno prvních 96 matrik převzatých v loňském roce. Do konce roku lze předpokládat další větší dávku matrik, které byly digitalizované do zásoby, následně se zveřejnění ustálí na rychlosti digitalizace, tj. cca 25 matrik/měsíc.
 
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Ten podivný záznam vzniká tak, že při popisu jsou nejdříve vytvořeny prázdné očíslované záznamy, které se následně vyplňují. Pokud chybí jméno a rok narození, systém z toho vyrobí rozsypaný čaj. Dle mého soudu netřeba se s tím trápit.
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Po dnešní aktualizaci dat vidím jen jeden takový záznam archiválie za archem 450 • 1840 • Novákova, Kateřina. Díky za upozornění.

Jinak nedigitalizované záznamy jsou všechny od záznamu 434 • 1868 • Michalec, Rudolf. Vždycky budou některé archy bez snímků. Je to dáno tím, že nejdříve se provádí příprava k digitalizaci archivářem včetně provedení popisu archiválie do systému, následně digitalizace, kontrola digitalizace a import snímků do systému. Paralelně s tím běží aktualizace dat podle stavu, jaký v systému zrovna je. Mezi popisem a importem snímků vzniká uvedená prodleva.
GeneralHalsey  
V soupisu pražského obyvatelstva u cizích příslušníků. Jsou tam ještě nedigitalizované záznamy a u něch posledních není jméno a rok narození, ale tohle: /pragapublica/NavigBean.action?eventNavigPager=&_sourcePage=UK0phiX-uLbl2B80c1QCzaIe-KQiANhAdgrZQlCQG9WBFRqzER3yYCQKrwNCF8L_M2V5gItXTjPVElsTYNJhS7xunCMLSsO-&rowPg=98105
(kam to tam přibylo? nic nevidím :-( )
GeneralHalsey  
nově přidané odkazy na soupis cizích příslušníků písmene P jsou nefunkční/nesmyslné jako to bylo v říjnu u nově přidaných písmene N
 
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Děkuji za tip, nevěděl jsem o tom.
Zkusím to poptat, zda je to pro nás reálné.
Nabízelo by se řešení, které má už dělší dobu SOA Opava - každý týden zveřejňují dva seznamy, jeden pro nově přidané digitalizáty, druhý pro aktualizované položky - viz.

(btw na ty zaseklé de/en novinky jsem upozorňoval už v dubnu 2018)
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Díky za upozornění. Vyřešil jsem to jednoduše a jistě ne vhodně - zrušením zpráv v těchto cizojazyčných mutacích.

Nově se změnil způsob zveřejňování nově digitalizovaných archiválií, který ovlivňují přímo jednotliví správci fondů a sbírek. Tento systém je mnohem pružnější a rychlejší, na druhou stranu nedává jasnou představu, co se v každém týdnu aktualizuje (nejen přidává, ale i odstraňuje nebo mění popis na základě opravy či zpřesnění). Tím pádem i zprávy o aktualizacích pozbývají smyslu, neboť nebudou kompletní. Omezí se jen na větší celky archiválií, které mi budou nahlášeny.
GeneralHalsey  
V En a De verzích stránek katalogu jsou novinky stále zaseklé v roce 2017 a navíc jsou po aktualizaci nově v obou verzích česky.
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Nadpis vašeho příspěvku
Milí badatelé,

díky za vaši trpělivost a průběžné hlášení chyb poté, co jsme nasadili upravenou aplikaci pro načítání dat z jiného pořádacího softwaru. Nebylo to vůbec snadné. Máme v aplikaci specifika proti jiným archivům využívajícím stejný software, a tak jsme stáli před zásadními rozhodnutími, jak to udělat. Ve spolupráci s dodavatelem systému jsme volili kompromis mezi pracností a finančními náklady na jedné straně a přínosem a rychlostí zprovoznění na straně druhé. Věřím, že už jsme překonali všechny dětské choroby, které s nasazením souvisely (nedostupnost většiny matrik, nedostupnost desetitisíců konskripcí, chybné zobrazení stránek prostřednictvím permalinků a absenci průsvitek u snímků vybraných archiválií) a že systém poběží stejným způsobem jako doposud.

Do konce měsíce by se mělo podařit aktualizovat data z dlouhodobě digitalizovaných zdrojů vyjma sčítání lidu, které je specifické a pro které se bude ještě hledat řešení. Do konce roku by se měly objevit snímky matrik převzatých v loňském roce, které již byly digitalizovány.

Omlouvám se, že nestíhám odpovídat průběžně. Není to záměr.
 
matriky běží, ale nefungují permalinky, url vypadá správně, ale vede na snímek č. 1
 
GeneralHalsey  
A nejhorší je, že celá digitalizace za kdoví jaké miliony je placena z našich daní a v případě Prahy teda ještě z příjmů města z poplatků. Jo, to je ta slavná služba veřejnosti.
Dobrý den, hlavně je ostuda, že nikdo ani neodpoví. Na jednu stranu si na badatele a hlavně genealogy stěžují, na druhou stranu nám ukazují, jak se na nás kašle... Škoda mluvit... :-/ :-(
GeneralHalsey  
Já bych to na letošek spíš asi neviděl, oslavují 170 let archivu a dělaj výstavy na place, tak nemají čas něco dávat na internet, volby se města letos netýkají tak co se starat, že víc jak rok není nic nového. Na věci v pohybu a nebude dlouho trvat si od úřadů musíme zvyknout, vždyť digitalizace a elektronizace to hrozně zesložitila, ale pokud chtějí něco naopak, tak to musí být hned, nejlépe včera.