Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetNové

Spravuje:

Tomas_DvorakReklamaDiskuse o (ne)fungování badatelského systému Archivu hlavního města Prahy a zpřístupňovaných datech (http://www.ahmp.cz/katalog)
Genealogické dotazy patří na jiná fóra - např.: Rodokmeny, genealogie

Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Minulý týden byly zveřejněny všechny zbývající sčítací operáty (a to byla většina) ze sčítání lidu z r. 1880, které je již kompletně na internetu.
 
GeneralHalsey  
No vzhledem k tomu že poslední dobou si SW firmy ulehčily práci a nechaly testování v podstatě na uživatelích tak je tohle nyní bohužel celkem běžný jev. Jediná možnost je dávat do smluv jasně stanovené podmínky jako doddání bez závad a odstranění nahlášené závady do X dní a vysoké sankce za nedodržení podmínek, aby to majitele dodavatelských firem už bolelo. Ono k těm problémům by se dalo připojit it to co se mi stalo tento týden, když jsem prohlížel seznam nově zveřejněých listů cizích příslušníků a pri posouvání seznamu se občas objevila chybová stránka s výpisem scriptu co nešlo. Nyní už to nedělá (asi problém s načítáním položek databáze při prvním zobrazení).
Pak ale nastává otázka, proč ve staré verzi Vademeca v SOA Lt to fungovalo v pořádku, proč v SOA Praha to také funguje v pořádku? Neměl by tedy tvůrce opravit SW tak, aby fungoval správně, než se jenom vymlouvat na "s ohledem na jiné potíže, které by přinesla..." ? Nakonec přeci nejde konkrétně o tuto chybu. Spíše jsem chtěl opět poukázat na to, že v SOA Lt se objevila nová verze Vademeca (a předpokádám, že vy na ní také dříve nebo později přejdete), která však obsahuje stále ty stejné 4 roky staré chyby, oproti předchozí verzi byly (opět) některé funkce odebrány, použitelnost byla zhoršena a existující nedostatky stále nevyřešeny (vypršující session, nemožnost prohlížet více matrik naráz, nemožnost stahování matrik, náhodné přeskakování pohledů, pomalost, náhodně nefungující vyhledávání atd.). Jaký smysl pak tyto aktualizace mají než jenom někam ulejt peníze a naštvat uživatele?

Ono "nikdo jiný si nestěžoval" sice může působit jako validní argument, ale když pak najdete dost dalších uživatelů (tedy v případě SOA Lt = stejná aplikace), kteří si stěžují na stejné chyby, píšou přímo do archivu a všichni dostanou stejnou univerzální odpověď "nikdy jiný si zatím nestěžoval", tak to vypadá trochu komicky.
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Tuto věc jsem řešil s dodavatelem poměrně bouřlivě. Byl jsem přemluven, abych nechal zpětné listování zakázané (resp. přesměrované) s ohledem na jiné potíže, které by přinesla příp. neaktualizace starších nalistovaných pohledů do systému. Přiznám se, že jsem nedostal negativní reakce od žádných dalších uživatelů, tak jsem věc nechal v původním stavu.
Teď už nevím, jestli se smát, nebo brečet. Chybu jsem nahlásil na začátku července, do dnešního dne nebyla opravena. Ok, opravit tak složitou chybu může pár let trvat. Dnes však byla v SOA Litoměřice nasazena nová verze Vademeca a ačkoli v předešlé verzi tato chyba nebyla, v této nové se vyskytuje. Takže s nahlášenými chybami se evidentně vůbec nikdo nezabývá.
 
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Už to vidím, díky za podrobnosti.
Mám na mysli aplikace Vademecum, tudíž katalog.ahmp.cz. Dělá to v různých prohlížečích (vyzkoušena Opera, Firefox, Edge) i na různých počítačích. Přesně jak píše Misa. Stačí být kdekoli v katalogu a použít tlačítko prohlížeče "Zpět". A nebo být v katalogu, do URL zadat jiný web, např. www.seznam.cz, a pak se tlačítkem Zpět vrátit do katalogu.

Pokud se vám to nedaří nasimulovat, tak by to bylo hodně zvláštní. Kouknul jsem totiž do kódu stránky a je tam JavaScript, který po načtení stránky automaticky přesměrovává dopředu v historii. Čili se evidentně nejedná o chybu, ale o "funkci", která bude fungovat vždy a všude (jedině ne tam, kde prohlížeč neukládá historii).
http://katalog.ahmp.cz -> Sbírka matrik -> Tlačítko "Back/Zpět". Fungují i jiné kombinace, třeba otevřít v tom tabu seznam.cz a pak se chtít vrátit na předchozí hlavní stránku katalogu, na tu hlavní stránku se tomu nějak nechce :)
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Prosím, myslíte Archivní katalog (katalog.ahmp.cz) nebo webové stránky archivu (www.ahmp.cz)? Zkusil jsem to teď u Archivního katalogu ve dvou prohlížečích (Firefox, Chrome), ale nedaří se mi přesměrování nasimulovat. Zkuste mi to, prosím, přiblížit, předem díky.
Docela vtipná věc
Pokud listuju na stránkách AHMP a použiji v prohlížeči tlačítko Zpět, tak jsem okamžitě přesměrován zase tam, odkud jsem přišel. Jenže pokud ze stránek AHMP přejdu na jakýkoli jiný web a v něm použiju tlačítko Zpět, které mě vrátí zpátky na AHMP, tak mě stránky AHMP okamžitě zase přesměrují zpátky na ten jiný web.

Občas si řikám, jestli ten, kdo tu aplikaci programoval, ji nemyslel pouze jako vtip...
 
Už žádné průsvitky. To je skvělá zpráva. Díky moc!
monoptalmos Praha, Vysočina 
matriky AHMP
neustále to padá - ErrorCode: 500 - nedá se nic najít, je to nestabilní
 
Ano, šlo o matriky. Teď jsem v rychlosti zkusil a aktuálně vypadá, že zpomalení se objeví pouze při přechodu po každé 10. stránce matrice (tj. když se musí znovu vygenerovat levý sloupec s náhledy).
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Prosím, jde o matriky?
Jedna stránka matriky se načítá asi 10 sekund, každou chvíli "Error 500: Neočekávaná chyba", tudíž aplikace i po letech bohužel stále nepoužitelná.
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
mě to neotáčí a navíc to zdržuje, kdo za to může, hrozný, načtené matriky jsou k ničemu
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Máte pravdu, narazili jsme na to tento týden úplnou náhodou a týká se cca 100 matrik. Řešitelné to je přímo u obrázku - dole na nástrojové liště jsou vpravo tlačítka pro otáčení.

Je to způsobené použitou metodou otáčení obrázků po nasnímání, která se změnou SW má jiné důsledky než před změnou. Bohužel chyba nebyla snadno patrná, proto prošla i dvojí kontrolou bez povšimnutí. Budeme to postupně opravovat.
monoptalmos Praha, Vysočina 
Haštal
Paráda, až na to že jsou matriky Haštala nečitelné- jsou obráceny (vzhůru nohama) a jak je otočit
 
SAGITARIUS  
Konečně nějaká skvělá zpráva, a dvojnásobná :-)
Skvělé, díky moc.