Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetNové

Spravuje:

Tomas_DvorakReklamaDiskuse o (ne)fungování badatelského systému Archivu hlavního města Prahy a zpřístupňovaných datech (http://www.ahmp.cz/katalog)
Genealogické dotazy patří na jiná fóra - např.: Rodokmeny, genealogie

Teď už to zase jede, předtím to nevyhledávalo ve fondech Okresních delegovaných soudů (tj. ty pozůstalosti podle jména, zkoušel jsme schvalně taková, která tam jsou určitě), i když jsme to zkoušel z víc prohlížečů a i když jsem najel v adresáři přímo na nějaký z těch soudů. S neodkliknutým "jen digitalizované".
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Nevím, zda se to za tu dobu nespravilo samo, ale moje testy ukazují, že hledání funguje. Můžete to prosím ještě ověřit, příp. popsat konkrétní problém?
Přestalo fungovat hledání v archivním katalogu. Ještě loni to běžně našlo i záznamů z fondů jako okres. soud Nové Město apod. - pozůstalostní spisy, tak už to teď neukáže. Jen záznamy ze Sbírky listin, fotografií apod., ale ne ty katalogizované spisy okresních soudů, co jsou tam přepsány. Zkoušel jsem několikrát, chyba není u mě a mám nastaveno jako výchozí úplně první složku AHMP a vypnuto "jen digitalizované".
 
Chybné popisy matrik
Velice mě iritují nepřesné obsahy matrik v Archivním katalogu i v Archivní pomůcce. Pokud není v kapacitních možnostech pracovníků AHMP obsahy revidovat a opravovat navrhuji, aby byla v Archivním katalogu zřízena funkce Poznámky uživatelů, jako má například SOA (ebadatelna.soapraha.cz) či Třeboň (digi.ceskearchivy.cz).
Uvedu příklad matrika SM N1O1Z1 • 1702-1761
v Archivním katalogu má obsah :
NOZ; 1702-1761; Hlubočepy, Radlice, Smíchov, Zlíchov, vinice;
v Archivní pomůcce je:
Obsahy: NOZ,i; 1702-1761; Hlubočepy, Radlice, Smíchov, Zlíchov, vinice Pozn:jmenný index na konci knihy
Zde je první rozpor, matrika žádný jmenný index neobsahuje. Ovšem ani ostatní neodpovídá skutečnosti. Správně by mělo být:
SM N1O1Z1 • 1702-1788
Pozn: N 1704-1760, O 1702-1761, Z 1702-1761, N nemanželské 1707-1788, N militaris 1783-1788, O militaris 1788, Z militaris 1787.
Uvítala bych i další popisy matrik jako je například stránkování a foliace, či uvedení dalších lokalit mimo farní obvod, vyskytujících se v matrice. Jako příklad dobrého popisu matrik uvedu matriky na Porta fontium.
 
Nefunkčnost webu
Dobrý den, nefungují webové stránky. Nezobrazují se digitalizované dokumenty.
 
spic už jen wtf 
Nemají ji mezi matrikami do r. 1949 na Praze 1 / Jungmannova? Jde se tam zeptat.
Karlín
Dobry den, nenašla jsem cirkevni matriku narození v letech 1912-1916 v Praze Karlíně. Můžete mi prosím poradit? Děkuji!
 
Hodkovičky
Dobrý den, nemohu najít matriční zápisy křtu okolo r. 1738 z Hodkoviček. Podle popisu matrik by měly být na Zbraslavi, ale tam jsou zápisy z Hodkoviček jen velice řídké, neúplné. Protože Hodkovičky patřily pod panství Horní Krč a výnosy z panství připadaly špitálnímu záduší sv. Bartoloměje v Podskalí, není možné, že se křty konaly v tomto zaniklém kostele? Žádné matriky z tohoto kostela se nedochovaly? Křty z Hodkoviček (do roku 1702) jsem našla také matrice sv. Ignáce, ač nejsou uvedeny mezi lokalitami. Děkuji za odpověď
 
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Kolegyně spravující matriky mi sdělila, že matriky z této farnosti a z daných let nejsou bohužel dochovány.
Staré Město sv. František
Prosím o odpověď: u sv. Františka se 1707-1784 neoddávalo? nebo se nedochovaly matriky? http://www.ahmp.cz/page/docs/mat_sm_fr.pdf
 
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Bohužel to možné není. Základní větvení je podle archivních souborů a následně jsou knihy větveny podle struktury zpracování archivního souboru. Vyhledávat ale lze podle názvu obce nebo města.
Dobry den, moc Vam dekuji za digitalizaci Matrik domovskych prislusniku. Bylo by prosim mozne vytvorit podobne vetveni jako pro matriky? Myslim, ze by to usnadnilo hledani a orientaci.
 
Děkuji za odpověď, vycházel jsem z tohoto seznamu: http://www.ahmp.cz/page/docs/scitaci_archy.pdf a máte pravdu, že se zde píše o přehledech. Jde mi to obce bývalého okresu Brandýs n/L. a zdá se, že teprve až v roce 1900 se nezmiňují přehledy a půjde tedy snad o klasické operáty. Na druhou stranu je to popud k tomu hledat, kde jsou operáty ze starších let vlastně uloženy. Myslel jsem, že u vás a teď vidím, že je třeba se poohlédnout jinde. Před mnoha lety jsem měl něco z roku 1921 půjčeno v SOA Praha, pak měly putovat do SOkA Pha-východ...
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Myslím, že jde jen o přehledy (sumáře), nikoli archy se jmény. Ty se opravdu digitalizovaly všechny.
Píšete, že rok 1880 je kompletní, ale máte ve vašich fondech i sčítací operáty z vnější Prahy a dokonce i z těsně přiléhajících vsí dnes spadajících pod Středočeský kraj. Plánujete digitalizaci i těchto sčítacích archů? Něteré z nich jsou totiž zcela pro badatele nedostupné, údajně pro špatný fyzický stav. Děkuji za odpověď.
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Domnívám se, že nejsou. Dochován je pouze přehled, který nebyl z důvodu velikosti předlohy digitalizován.
http://www.ahmp.cz/index.html?mid=20&wstyle=0&page=page/docs/prehled-fondu_vseobecne-scitani.html
spic už jen wtf 
Vidím správně, že pro Břevnov nejsou?
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Minulý týden byly zveřejněny všechny zbývající sčítací operáty (a to byla většina) ze sčítání lidu z r. 1880, které je již kompletně na internetu.
 
GeneralHalsey  
No vzhledem k tomu že poslední dobou si SW firmy ulehčily práci a nechaly testování v podstatě na uživatelích tak je tohle nyní bohužel celkem běžný jev. Jediná možnost je dávat do smluv jasně stanovené podmínky jako doddání bez závad a odstranění nahlášené závady do X dní a vysoké sankce za nedodržení podmínek, aby to majitele dodavatelských firem už bolelo. Ono k těm problémům by se dalo připojit it to co se mi stalo tento týden, když jsem prohlížel seznam nově zveřejněých listů cizích příslušníků a pri posouvání seznamu se občas objevila chybová stránka s výpisem scriptu co nešlo. Nyní už to nedělá (asi problém s načítáním položek databáze při prvním zobrazení).
Pak ale nastává otázka, proč ve staré verzi Vademeca v SOA Lt to fungovalo v pořádku, proč v SOA Praha to také funguje v pořádku? Neměl by tedy tvůrce opravit SW tak, aby fungoval správně, než se jenom vymlouvat na "s ohledem na jiné potíže, které by přinesla..." ? Nakonec přeci nejde konkrétně o tuto chybu. Spíše jsem chtěl opět poukázat na to, že v SOA Lt se objevila nová verze Vademeca (a předpokádám, že vy na ní také dříve nebo později přejdete), která však obsahuje stále ty stejné 4 roky staré chyby, oproti předchozí verzi byly (opět) některé funkce odebrány, použitelnost byla zhoršena a existující nedostatky stále nevyřešeny (vypršující session, nemožnost prohlížet více matrik naráz, nemožnost stahování matrik, náhodné přeskakování pohledů, pomalost, náhodně nefungující vyhledávání atd.). Jaký smysl pak tyto aktualizace mají než jenom někam ulejt peníze a naštvat uživatele?

Ono "nikdo jiný si nestěžoval" sice může působit jako validní argument, ale když pak najdete dost dalších uživatelů (tedy v případě SOA Lt = stejná aplikace), kteří si stěžují na stejné chyby, píšou přímo do archivu a všichni dostanou stejnou univerzální odpověď "nikdy jiný si zatím nestěžoval", tak to vypadá trochu komicky.