Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

PřebralReklamaKupodivu jsem tu nic takového nenašel a když už je tu antropologie, tak archeologie nemůže chybět.Náplň klubu budiž jakákoli s alespoň letmým vztahem k tématu.


Archaeology - An Introduction - V podstatě rozcestník, ale organizovaný jako učebnice.
Archaia - Nestátní archeologická společnost.Výzkumy, popularizace.
archeologicke.misto.cz - Rozsáhlé stránky, velká část materiálů jsou odkazy jinam. Mimo toho ale i seznam aktuálních výstav, přednášek a tak.
archnet.asu.edu - Obsáhlý a přehledně organizovaný celosvětový rozcestník.
www.archaeologica.cz - Archeologický e-magazín, zaměřený na popularizaci.Celkem dobře zpracované, ve flashi. A taky to dělaj lidi z naší katedry...
www.arup.cas.cz - Archeologický ústav AV ČR v Praze.
www.kar.zcu.cz - Katedra archeologie na ZČU v Plzni. Moje domovská, řada článků v elektronické podobě.
Ústav archeologie a muzeologie při MU v Brně - oddělení archeologie - Výzkumy, nabídka publikací, články, informace o ústavu.
Archaeowiki

Přebral It takes an idiot to do cool things.  That's why it's cool.
Jestli se nepletu, tak s tím Polabím to byla spíš teorie podpořená nějakými charakteristickými prvky nalezenými při leteckém průzkumu. Pokud vím, tak do země se tam zatím "nekoplo". Ale možná se pletu, už je to pár let a od té doby jsem taky nic nového nezaslechl.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Dotaz
Před pár lety se ve sdělovacích prostředcích mluvilo o objevu čehosi někde v Čechách, co by snad prý mohlo být langobardský kostel nebo ještě starší sakrální stavba. A přibližně ve stejné době se objevily informace o nalezených zbytcích římského tábora v Polabí. Svého času jsem se na to tu už ptal, ale tehdy nikdo nevěděl.

Nevíte o tom někdo? Byly to bubliny, nebo tichá pošta, nebo doopravdy?

 
Mikeholik: to je to nový nalezený hradiště na Moravě?
 
Přebral: co takhle www.perseus.tufts.edu ? Moc fajn, začínám tam vždycky s pátráním při seminárce.
 
Přebral It takes an idiot to do cool things.  That's why it's cool.
Pro jeden přehled hledám zajímavé archeologicky orientované on-line databáze, které by měly dostatečnou odbornou/informační úroveň a pokud možno organicky kombinovaly větší množství typů dat (geodata, historie lokalit, artefakty, plánky a náčrty, stratigrafie, foto...). Na části světa a (světovém)jazyku nezáleží.

Nemusím to nutně používat, čili mne zajímají i věci s omezeným přístupem, stačí, když bude vidět, "jak se takové věci ve světě dělají".

Měly byste nějaké tipy, narazili jste nedávno na něco zajímavého?
 
další sezona na Džandavláteppa
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Nevíte někdo, kde by se dal (nejlépe na netu) najít plánek archeologických vykopávek v Gaze?
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
(Chtěl jsi říci "ushasné", ne? ;-))
 
Absolution Orwell by se divil... 
Usha
Úžasné, děkuji! :)
 
ABs: stačí?
 
 
Absolution Orwell by se divil... 
Usha
Mohla bys příště u každého linku uvést stručnou charakteristiku, co tam člověk nalezne? Takhle si člověk ani nemůže být jistý, že ty linky nějak souvisí s archeologií.
 
Přebral It takes an idiot to do cool things.  That's why it's cool.
25. září vyjde první číslo nového českého popularizačního časopisu.
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Sir Humphrey: Jako úplně první a pro laiky psaný úvod bych doporučoval Od pěstního klínu k Přemyslově radlici, napsal to Karel Sklenář a vyšlo to v roce 1981 jako 50. svazek edice Oko nakladatelství Albatros. Ale nevím, zda na to člověk dneska někde narazí.
 
Přebral It takes an idiot to do cool things.  That's why it's cool.
No, o halštatu a laténu toho poslední dobou vyšlo docela dost. Jak tak koukám po knihovničce, zkusil bych z těch popularizačních věcí třeba následující:

Halštat a latén
Filip, J. 1996: Keltská civilizace a její dědictví. Academia. - Nové vydání starší knihy, ale většina těch věcí je tam pořád použitelná.

Drda, P. - Rybová, A. 1998: Keltové a Čechy. Academia. - podobná knížka, ale novější. Věnují se trochu víc jednotlivým lokalitám, materiální kultuře, sídlení a tak.

Waldhauser, J. 1999: Jak se kopu keltské hroby. Lidové noviny. - o laténu, především 4. a 3. stol. př.n.l. Trochu chaotická koncepce, někde skoro moc podrobné (výpisy katalogu), ale zase je tam třeba i o archeologických metodách. Spíš by možná v tomhle případě bylo lepší jít do encyklopedie (viz. níže).

Waldhauser, J. 2001: Encyklopedie Keltů v Čechách. Libri. - Poněkud objemnější, většinou hesla k jednotlivým lokalitám, ale taky celkem akurátní a obsáhlý přehled reálií v úvodní části. Dražší kvalita.

Doba římská
Waldhauser, J. - Košnar, L. 1997: Archeologie Germánů v Pojizeří a Českém ráji. Libri. - Sice regionální, ale dobrá půlka textu je i obecně platná. Pěkný útlý přehled.

Droberjar, E. 2002: Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě. Libri. - opět jedna encyklopedie, oproti minulé nemá obecný úvod, vše je pod jednotlivými hesly. Jinak ale platí v podstatě totéž.

Droberjar, E. 2000: Příběh o Marobudovi a jeho říši. Set Out. - útlá ale podrobná knížka o Marobudovi a jeho době, spíše na tu historickou stranu, ale autor je archeolog.

Raný středověk
Lutovský, M. - Profantová, N. 1995: Sámova říše. Academia. - podobné předchozí knize, jen o něco mladší období.

Lutovský, M. 1996: Hroby předků. Academia. - o raných Slovanech a jejich životě pohřebním ritu. Pěkné, čtivé, je tam i exkurs do starších období.

Lutovský, M. 2001: Encyklopedie Slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Libri. - zas jedna encyklopedie z téže řady, jako byly ty předchozí dvě. Pěkné, výpravné, vše v heslech.

Obecně
Cokoli od Smetánky či Sklenáře bývá zajímavé, ale nejsou to většinou ta období, která jsi chtěl. O moderní archeologii jako takové bych doporučil třeba Archeologii krajiny od M.Gojdy (Academia 2000).

Samozřejmě, je toho víc, ale tohle tu teď mám při ruce a myslím, že je to použitelné.
Sir_Humphrey - GCMG 
Moc zajímavé auditorium. Vždycky jsem tvrdil, že pro mne osobně byc mohly dějiny začínat rokem 1648, možná 1492, ale jak tak pročítám, co tu píšete a co píší jiní, rád bych si přečetl nějakou literaturu. Můžete mi doporučit nějakou knihu pro absolutní laiky (rád bych něco o laténském a halštatském období nebo mladší). Díky.
 
gobers Pojďme si vytvořit  stát
Harappa
Přátelé, nevíte, kde by se dala sehnat dokumentace vykopávek z Harappy, případně i z jiných lokalit kultury poříčí Indu? Díky.
 
otvirak ...dostihl jsem sve id... 
Tělo objevitele "Ötziho" nalezeno v rakouských Alpách

http://www.tiscali.cz/aktu/tis_aktualita.phtml?clanekid=58427
 
Přebral It takes an idiot to do cool things.  That's why it's cool.
Vysla nova, obsahla a kvalitni kniha o nedestruktivni archeologii. Vhodne jako studijni material i pro laiky.

Kuna, M. a kol. 2004> Nedestruktivni archeologie. Academia. Praha.
325 Kc, 560 stran, rada mapek a vyobrazeni
 
Přebral It takes an idiot to do cool things.  That's why it's cool.
Ty výzkumy by měly být probíhající, nebo celkový přehled i let minulých?
 
pomoooc
ehm, nevite nekdo kde by se daly sehnat nějaký dokumentace¨, nebo seznam arch. výzkumů na Praze 10?nebo nějaký tip na bakalářku...prosííím.
 
Přebral It takes an idiot to do cool things.  That's why it's cool.
Kompletní I.vojenské mapování na Internetu
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Možná mi někdo můžete pomoci. Hledám na netu už několik dní a stále marně mapu vykopávek v Engedí (Tel Goren). Nevíte někdo, zda se někde najde?

Podobně bych užil mapu vykopávek Seforis (Zippori). Taky nemohu nikde splašit.