Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Kvůli imbecilnímu spamu identity Hereze v tomto klubu platí nadále zákaz přispívání anonymním uživatelům. Díky za pochopení.

O práva k psaní napište moderátorovi (uděluje je ovšem zřídka).

Banán loupají tito opičáci: Hereze (za naprostou, s ničím nesrovnatelnou tupost - výběr blbosti z jeho klubu k přečtení zde - http://www.bibliograf.cz/mazat.htm ; sam_hofgins (za bezobsažné plky), Perk (za blbost).

Londo Neodejdu, dokud s Okounem  nezískám nějakou trofej.
Občas se něco drobného (jako zrovna pár Novákových ilustrací k Troskovým románům, Malákovy ilustrace ad.) před lety objevilo na Aukru, občas něco v aukcích různých Vltavínů atp., ale obecně je to bída. Před lety jsem třeba v jedné aukci koupil originál Rotreklovy obálky k Lemovým Astronautům.
Londo Neodejdu, dokud s Okounem  nezískám nějakou trofej.
1) Sběratelů dobrodružek ještě pár desítek bude, sběratele staré sci-fi spočítám na prstech jedné ruky — těch echt je (nás) skutečně celkem PĚT.
2) Vím z hlavy pouze o jednom dávném rozhovoru právě s jedním velkým sběratelem sci-fi, vyšel někdy před dvaceti lety v Ikarii.
3) Záleží na konkrétním žánru. Pěkné bibliofilie se sbírat asi nejspíš ještě nějakou dobu budou, na brak bych dlouhodobě nesázel. Bohužel.
4) Vilímkův archiv je v Památníku, menší nakladatelé se zlikvidovali dílem sami, dílem je zlikvidovali komouši. Albatros — netuším, kdysi jsem slyšel JPP zprávu, že archiv Mladé fronty odvezli v devadesátkách Jugoši někam na smeťák.
5) Nevím o žádné.
6) Těžko.
James_Butler  
Dobrý den,

měl bych několik zvláštních/specifických dotazů a mám za to, že někdo z tohoto klubu by mi mohl poradit. Byl bych Vám za to moc vděčný.

1) Vzhledem k postupně mizejícím antikům, stárnutí obyvatelsta, přesunu na digitál, změně preferencí v literatuře atp. nedokážu odhadnout, kolik lidí se vlastně ještě zajímá o všechny ty dobrodružné, sci-fi a podobné brakové tituly do roku 1948 v Československu. Myslíte, že jde o desítky, stovky, nebo jednotky?
2) Rád bych si přečetl rozhovor nebo se podíval na dokument či cokoliv jiného se sběratelem Mayovek, Foglarovek či čehokoliv podobného. Nevíte, jestli něco takového existuje? Nebo obecněji, existuje něco takového o sběratelích knih?
3) Nedávno mi jeden kamarád tvrdil, že po comicsu, hokejových kartičkách a dalších věcech je trh knih další trh, který je naprosto v troskách a už se z toho nikdy nevzpamatuje. Tzn. že koupit jakoukoliv Mayovku s přebalem za bratru 13 000 Kč je sice dobrý skutek (podporou antikáře, překupníka atp.) ale jako dlouhodobá investice to nemá cenu. Dá se s tím souhlasit? Neptám se proto, že bych kšeftoval, ale protože nedokážu odhadnout, zda je cena několik tisíc kourn za knihu adekvátní nebo ne (ale tam je asi odpvoěď prozaická, že pokud ji někdo koupí, tak adekvátní je).
4) Kde se dají koupit práce českých ilustrátorů dětských knih a knih pro mládež? Je to všechno rozebráno a uvolňuje se to čas od času do galerií a na aukce? Dám příklad. Jan Kudláček v Galerii Lazarská malého formátu za 13k, přičemž Vltavín prodával před časem podobný formát (a podobné datace) za 1,5k. Burian se pořád točí, to je mi jasné, ale když hledáte takového Sekoru, tak to vypadá, že se po něm zem slehla atp. Vyhodili v Albatrosu všechny ty podklad pro KOD, Karavany a jiné? Nezbylo už nic od Hokra, Vilímka apod.? Ptám se, protože se mi to líbí a rád bych něco pro sebe a pro děti. Opět mi nejde o kšeftování. Nic neprodávám, jenom kupuju.
5) Existuje nějaké studie o antikvariátech a jejich trhu v České republice? Klidně pár let stará. Nemám větší ambice, ale zajímal by mě třeba i nějaký výzkum, monografie, cokoliv.
6) Albatros teď k 70 letům vydal tu publikaci Halady, která se podle mě moc nepovedla, nicméně je to alespoň nějaký soupis. Existuje něco takového o dnes už neexistujících vydavatelstvích?

Pokud mi alespoň někdo odpoví budu moc rád. A děkuju za Váš čas.