Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravují:

ich,
Ichovi_Sirotci,
UberIch

Může vás zajímatReklama

Toto je pokračování klubu, založeného kdysi Quidem a posléze spravovaného Crookem, S_M_Lomozem, Ichem, Tatouchem, Ichovými Sirotky a nyní ÜberIchem. Neaktualizované staré Crookovy stránky najdete zde; tamtéž jsou uloženy i zazipované kompletní archivy z Průvodce a z legračního klubu Antikvariát bez cenzury.

V současné době již téměř mrtvé forum věrně reflektuje ponurý stav celého oboru, kdy původní kamenné antikvariáty jako kouzelná místa hledačství a setkávání postupně už skoro zmizely, nebo byly přeměněny v nudné výdejny zboží z webu. Trh s běžnými knihami začali jen na základě kvantity postupně přebírat primitivní a bezohlední amatéři, neovládající ani základní zbožíznalství, což se pochopitelně odrazilo i v úrovni debat. Jejich prudičství a míra demence, ač se to leckdy zdá už nemožné, se rovněž kontinuálně zvyšují. Z toho důvodu sem mohou přispívat pouze prověření uživatelé, ať známí z dřívějška, nebo takoví, kteří mi v poště (předem se omlouvám, že ji vybírám jen občas) dokážou rozumně vysvětlit, o čem se, u čerta, chtějí v tomto skoro už mumifikovaném diskuzáku ještě vybavovat.

Primárním účelem tohoto klubu bývalo svépomocné vzájemné informování se o nových či zaniklých antikvariátech v Praze, což mělo svůj praktický výstup, ze setrvačnosti stále občas aktualizovaný:

ÜberIchův nový ultrakoncisní Průvodce pražskými antikvariáty

Účelem tohoto klubu naopak nikdy nebylo shánění a nabízení konkrétních knih. K tomu sloužíval doprovodný klub DESIDERATA (vynalezený JV_JR), který ovšem účelně fungoval jen cca do roku 2010. Dnes je už dávno stejně chcíplý, jako vše kolem použitých knížek, a tedy i jako všechny další antikvární kluby na Okounu:
Antikvariáty - Londův klub pro informování o mimopražských antikvariátech.
Antikvariát bez moderátora - Odpadní klub pro Herezi, Asche a podobné prudiče. Zcela bez mozku a cenzury!
Kvariát - Ekumenický klub pro šneky a jiné dobré boží duše. Ptáčci, duha a tak.


UberIch nad Ichem, pod Ichem, nikdo nesmí stát 
Tentokrát velmi smutnej update Bedekra:
Vážení zákazníci a kolegové,
s lítostí Vám oznamujeme, že nás po dlouhé nemoci opustil Dr. Václav Prošek. V pátek 29. října 2021 podlehl rakovině v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, bylo mu 69 let.
Alena Prošková

Tím definitivně skončila zlatá éra českejch antikvariátů spojená s lidma, jako byl Trmal či Kimák; éra dneska už skoro zapomenutejch antikvárních veletrhů, velkejch pozůstalostí a sběratelský epiky. Pár posledních přežívajících antikvářů, kteří se ještě vyznaj i v něčem jiným než ve verneovkách a pohlednicích, během několika let taky pomře, ale paradoxně nevykliděj místo těm, kterejma po léta opovrhovali, ale rovnou různejm knihobotům, ještě daleko hloupějším a nevzdělanějším než Maděra či Cortéz, leč přesto (či možná právě proto) úspěšnějším. Next level zjevně budou kňýhošopy provozovaný inkludovaně vzdělanejma mongoloidama čtvrtý říše, který nebudou umět ani číst a všechno zpracujou přes OCR.

R. I. P.
 
UberIch nad Ichem, pod Ichem, nikdo nesmí stát 
Update Bedekra
Neuvěřitelný se stalo skutkem, ale fakt se našel někdo, kdo si v týhle době ještě otevřel kamennej antikvariát! Ten někdo je Markéta Lazarová, někdejší prodavačka u Křenka. A protože všichni debilové typu Gejzy tu maj ban, nebude tu nikdo vysírat, jak to, že v antíku zaměřeným na grafiku, nemaj Čtyřlísky. Takže - byť s trochou vančurovský skepse - Markétě popřejeme, ať jí ten hezkej čistej krámek v Růžovce vydrží co nejdýl.

https://www.antikvariat-marketa-lazarova.cz/
 
sam_hofgins  
Bavilo mne smlouvání - to má svý kouzlo, který v Čechách moc provozovat nejde, pokud se náhodou nepletu. Ne každý s turistou "s narvanou kešení" smlouvat chtěl, ale po vzájemném oťukávání se, to většinou dopadlo k oboustranné spokojenosti. Hlavně tam nebyli téměř vůbec schopni rozlišovat stavy knihy, hrálo se hlavně jen na její relativní vzácnost, ale přiznávám, že jako cizáka mne vždycky rádi vzali na hůl.
sam_hofgins  
Jinak já teda před lety přesedlal na knížky ze středního východu a to bys teprve čuměl, co vše se zove antikvariátem - tři spojené unimobuňky, kde vystavuje své zboží třicet prodavačů, který běžně knihy ořezávaj seřezávačkou, aby nebyly tak otlapkaný. Dva venkovní stany s patnácti stánkaři uvnitř. Několik bukinistů různě postávajících v centru města - nebyli špatný, ale leckdy na místní poměry drahý. Maringotka ve slumu narvaná po strop knížkama, kam jsem se dostal až po několika nákupech u dotyčné v unimobuňce a nic si u ní doma "na zahradě" nevybral, pač to prostě pořádně přebrat nešlo, aniž bys všechno vyházel ven.
 
sam_hofgins  
Vždycky si ji rád za tu dvacku koupím, i kdybych měl postupně skoupit celý náklad, nebude-li mne stát dalších sto dvacet na poštovném. Je to dobrý překlad a máš tam prakticky skoro celýho Schwoba pohromadě. Nováka jsem měl svým způsobem rád, neb jeho sběrné suroviny skýtaly zdánlivou šanci na dobrý úlovek. Že se tak stalo dohromady asi tak třikrát během sto návštěv jeho kvelbů během pěti let, už je věc jiná.
UberIch nad Ichem, pod Ichem, nikdo nesmí stát 
Kurvadrát, už sem píšu tam málo, že jsem zapomněl dodržovat stylistickou linii Ichovsky nespisovnýho slangu!
Pokud jde o Schwoba - no a? Jednou jsem našel na Hanspaulce vedle kontejneru na papír krabici s Jiráskama a Vrbama a na jejím dně obzvlášť opovržlivě vyhozenou intaktní Ženu ve světle s autorovou dedikací - a taky jsem ten kontejner do Bedekra nedal.
Jinak s nákladem 3000 výtisků ten Schwob nijak super vzácná světovka nebyl nikdy a lze se spíš obávat, že za pár let už nepůjde prodat ani za tu dvacku...
sam_hofgins  
(A až teď vidím na https://muj-antikvariat.cz/, že to je už běžná kniha.)
sam_hofgins  
V Dělnické jsem pořídil Schwobova Krále se Zlatou maskou za dvacku v čupr stavu. Tuhle Světovku jsem kupoval pokaždé, když jsem na ni narazil, a pak ji rozdával.
UberIch nad Ichem, pod Ichem, nikdo nesmí stát 
Update Bedekra hlavně kvůli Valentinské. A aby se ty Dělnické nepletly, vyhodil jsem z kamenných konečně taky Nováka, který si nedávno pořídil kadlecův webík jako "Morbido". Pokud při tvorbě názvu holešovický příslušník vycházel z latinského kořene "morbidus", projevil překvapivou míru sebereflexe, ale obávám se, že spíš nadutě vyšel z italštiny. Každopádně dávno neměl v Bedekru co dělat, podobně jako v něm už po léta není ještě těžší hromadivý psychopat Samek. Člověk stojící ve dveřích nepřístupného prostoru, který zavalil svým špinavým bordelem, a nalhávající sobě i kolemjdoucím, že v těch zničených odpadcích najde, oč si kdo řekne, není antikvář; je dokonce méně než bukinista nebo stánkař z Blešáku v Kolbence - je to prostě magor. A navíc absolutní amatér, jelikož zcela bazální kvalifikací začínajícího antikváře je právě odhad (a později znalost) toho, co má vyhodit. Jako výdejnu to lze ale ještě akceptovat. Ostatně časem se mezi výdejnáři určitě objeví ještě mnohem pitoresknější zjevy, ale tou dobou už se na udržování nějakého Bedekra dávno vyseru.
 
UberIch nad Ichem, pod Ichem, nikdo nesmí stát 
Křenek má na Národní v patře prostor, kterej je možná ještě větší a víc nóbl, ale tam se běžnej zákazník nedostane, ten je jen pro VIP hejly. Hradešínská se mi nicméně líbí líp a zejména v létě tam bude naprostá pohoda. Místa v tom je furt víc, než bejvalo v obou těch undergroundovejch norách v Betlémský dohromady. A díky zvonku žádní knihobudkařští loseři ani rusácký zachvátčici...
Až teď jsem se dostala do té vily k panu Placákovi a musím říct, že si opravdu hodně pomohl. Super komfort - určitě nejkrásnější antikvariát, jaký tu pamatuji! A konečně prostor odpovídající kvalitě a cenám nabízeného zboží.
 
neztichlá klika
Placák dnes na webu konečně upřesnil další osudy Ztichlé kliky:
http://www.ztichlaklika.cz/aktuality

Tedy je to přesně tak, jak níže píše ÜberIch - obchod je pořád otevřený stejně jako předtím, zrušila se jen galerie. Což potrvá do konce září, kdy se Ztichlá klika přestěhuje do Hradešínské 1449/50 - luxusní vinohradské secesní vilky. Lze tedy předpokládat výrazné zlepšení prostředí, protože ten turisty prochcaný a problitý kout v Betlémské byl zejména přes léto naprosto odporný. Subjektivně je pro mě krámek necelých 300 metrů od stanice tramvají Orionka rovněž výrazným zdokonalením. A pro Placáka nepochybně největším benefitem (kromě odfiltrování kolemjdoucích výletnických euroburanů, kteří v posledním desetiletí už žádné knihy nekupují) bude eliminace neojezéďáckých pablbů typu Ache nebo Gejzy, kteří se doposud mohli ve svých žumpách vysírat, že tam nenašli Saturny, Kodovky, Čtyřlístky či jiné objekty svého ušlechtilého sběratelství. Zejména pokud se tam bude vpouštět na zvonek, netroufne si tam většina těchto podlidí už víckrát strčit ani nos, zatímco bibliofily a kolektory starých tisků nezastaví nikdy nic.
 
UberIch nad Ichem, pod Ichem, nikdo nesmí stát 
napraveno
Fahrnheit451 Co tě nepálík, nehasalík! 
No, že degén, co sem kdysi nablil, že antikvární marže bejvala 10 %, nechápe, že přestěhovat krám z jedný ulice do jiný opravdu není "přežívání i bez kamennýho kvelbu", tomu celkem rozumím.

Čemu ale fakt nerozumím, proč tady tohle vypatlaný hovado dávno nemá ban.
 
Aha.
Takže to vyklidí, ale protože ještě žije, tak se pro pár kamarádů vlastně nic neděje.
Ono se na internetu dá přežívat i bez kamennýho kvelbu, že?
OK
A ty kudrlinky okolo, to je obraz smutný duše.
UberIch nad Ichem, pod Ichem, nikdo nesmí stát 
K množícím se oběma dotazům po osudu Ztichlý kliky od okouňáků znepokojenech blábolama v žumpě založený Ichovejma Sirotkama pro idiota Herezi a nyní štědře zadefekovávaný pár multiidiotama ze zrušenýho Čumilovova septiku, stačil jedinej telefonát a můžu věci uvýst na pravou míru. Takže:

Ztichlá klika samozřejmě nekončí - Ztichlá klika je Placák a ten ještě neumřel; až tak učiní, pojde i Klika. Samozřejmě koronakretenismová totalita u nás führerovaná zbabělým fízlem, šarlatánským podvodníkem se zeleným mozkem a rudým čuráčkem byla záměrně dost likvidační i pro perspektivnější krámy, než je obchod vzácnejma tiskama pro pár fajnšmekrů v totálně zapadlý uličce.

Praktický dopady by měly bejt tyto:
1. V galerii se do prázdnin uskuteční ještě jedna dernisáž a pak skončí a nejspíš se zase stane sklepem, jelikož si neumím představit magora, kterej by si tak hnusnej prostor v dnešní době za ty prachy najal.
2. Vlastní krám bude v provozu ještě přes léto do nespecifikovaný doby, kdy se přestěhuje kamsi do Hradešínský. Toho bude opravdu škoda, jelikož se lze obávat, že budoucí nájemce zničí úžasnej interiér původního prvorepublikovýho papírnictví, kterej přežil jen díky tomu, že za bolševika tam byl sklad Náprstkáče, a pak už jen Pražská imaginace, Primus a Klika, tedy instituce dostatečně kulturní, aby na to ani nešáhly. Pokud tam vtrhnou nějací kavárenský hipsta kryplíci, jako do toho už dávno zrušenýho prostředního krámu vedle, nezbyde z vitrín a šuplat ani tříska. Jinak je mi to vlastně fuk - Betlémská i Hradešínská jsou pro mě prdele skoro stejně z ruky - a sentimentu vůči čemukoli už jsem dávno pozbyl.

Potřebný detaily se tu včas objeví. A nenaslouchejte idiotům z žump i mimo ně, hloupost je mnohem nakažlivější a nebezpečnější, než nějakej vireček.
 
Mně ten link poslal pan autor a nakladatel v jednom s komentářem, že tentokrát už nerozesílá spam všem antikvářům jako minule, ale jen těm, co si jako já tehdy objednali toho jeho Váchala.
Tak jsem to sem obratem pejstla.
Už to mám doma a zase je to celkem zábavný, i když minule ten Portmanův čert do výklenku byl větší sranda.
sam_hofgins  
Dobrej tip, dík! Inzerovat to zrovna tady je takové... No, vlastně bych se o tom nedozvěděl.
Z dnešního spamu
http://lege.cz/novinky.htm

třeba se to někomu bude hodit

 
Londo Neodejdu, dokud s Okounem  nezískám nějakou trofej.
Ráno jsem si z toho málem cvrnknul do trenek.