Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

El_DiabloReklama
doc All generalizations are false, including 
No, kuronské vévodství, polský vazal, drželo 10 let tohle v Gambii (v 17.století): a taky něco v Karibiku. Už jsem někde na netu narazil na Poláky argumentující tím, že byli koloniální velmoc.
 
doc All generalizations are false, including 
Letos je to teprve 40 let, co Kladsko přestalo patřit k českým zemím i v církevní hierarchii, což bylo poslední takové strukturální pouto.
 
Ale my si místo toho kolonizovali Podkarpatskou Rus, hanba.
Kwango je grammar jew! 
Jestli bych si mohl vybrat, volil bych Kladsko. Chebsko mi nikdy nepřirostlo k srdci, pořád stálo na opačné straně, než zbytek země a ještě ten ašský camfňous, to na mapě nevypadá dobře...
ocs sine ira et studio  OCSite
Togo bylo k dispozici, stačilo jen kývnout.
To by byla dobrá alternativní historie: Co by, kdyby Československo získalo kolonii?
ocs sine ira et studio  OCSite
Primárně -- za odsuny může Beneš takřka stoprocentně.

Dále pak, čím více a do větších detailů tu historii studuji, tím více nabývám dojmu, že jakkoli samozřejmě tu a tam blbl každý, čeští národovci tak nějak blbli spíše primárně a hůř, a němečtí spíše až sekundárně, tak trochu jaksi v sebeobraně.

Kromě toho je to faktor pro stabilitu státu naprosto bezvýznamný, pokud stát není debilní. Viz namátkou Švajc nebo třeba USA až donedávna.

stromovous Už jsou zase vepři. 
Zase přibylo Chebsko.
stromovous Už jsou zase vepři. 
Blejt můžeš, já zrovna taky nejsem fanda etnických čistek, ale je to bohužel důležitý faktor pro stabilitu státu a nemohou za to Češi ani Beneš, respektive mohou za to o něco méně než právě Němci, kteří s tím národním sebeuvědomováním začali už v 18. století. A dělali z toho politický problém úplně stejně jako Češi. Ne že by se občas nedohodli, ale nutnost nějaké dohody je pro stabilitu země nevýhoda, oproti zemi, která je homogenní.
doc All generalizations are false, including 
K těm tisíciletým hranicím - Kladska je trochu škoda...
doc All generalizations are false, including 
Já to napsal schválně tak, aby si to kadý mohl vyložit po svém (zánik Ruska by byla jistě katastrofa sama o sobě, byť blahodárná).

Jinak samozřejmě ano, svou velikostí a konfrontační zahraniční politikou je pro nás Polsko užitečný nárazník a křikloun.

ocs sine ira et studio  OCSite
No, jediného spojence mezi sousedy ČSR neměla ani ne tolik vinou přibrání Horních Uher, jako vinou poměrně dost debilní politiky národovců (ostatně jen navazující na touž debilní politiku, kterou rozbili mocnářství...). A když se řekne "etnická homogenita", tak slyším "Beneš", a jdu blejt :(
doc All generalizations are false, including 
Asi je čas zhodnotit legitimitu polských kolonií v Africe (ano, trochu OT, ale dá se imho do hranic tohoto klubu rozvinout).
 
stromovous Už jsou zase vepři. 
Co to kecáš, v českých zemích byli Němci na druhém místě úplně stejně jako v celém Československu. Slováci se svým územím stabilitu státu jen zhoršili, protože přibyly další dvě menšiny a navíc se celé území stálo výsostně politickým, mimo tradiční hranice. Dnešní Česká republika má hranice tak, jak je určil před více 1000 lety Boleslav, je etnicky homogenní, stabilnější být nemůže - to je přesný opak toho, co se stalo, když Češi přibrali Slováky - homogenita prudce poklesla, hranice se staly nesmyslnými a nehájitelnými, lokální mezinárodní postavení to prudce zhoršilo, Československo nemělo kvůli tomu jediného spojence mezi sousedy (kromě kratičného úseku hranic se spojeneckým Rumunskem).
Šnek neboli  Šnek
Elektronik: Hele, tohle je nuda. Zkus rozvinout raději toho Štefánika.
ocs sine ira et studio  OCSite
doc All generalizations are false, including 
IMHO: Mám rudou knížku. Od roku 2002.
elektronik Som majitel Comodore 64. 
stromovous: Samozrejme že neni to pravidlo automatické. V prípade Rusov nárok na sporné územia vyplýval takisto z veľmocenského postavenia a tento nárok si podľa Tvojej poučky aj uplatnili. Záleží len čo máš na mysli pod pojmom "Národ musí jevit politickou vůli". Pokiaľ májú záujem veľmocí "vytvoriť si nový štát", vytvoria ho z hocičoho, aj z východného Nemecka, aj z okupovaného juhu kórejského poloostrova. Presne ako píšeš - vväzby s dohodovýnmi mocnosťami. Čo je k tomu treba sú peniaze a nejakí ľudia sa už nájdu. Tvoj pohľad je mýlný, Češi Slováky neokupovali miesto maďarov. Vy ste potrebovali Slovákov do počtu, inak by v samotných Čechách by menšiny dosahovali až v počte tretinu populácie. Slováci potrebovali Čechov tiež z pragmatických dôvodov. Čo sa týka Ukrajincov v "Poľsku" oni mali tam vhodných zástupcov:-). A boli to poriadne "ostrí hoši". Čo sa týka Bielorusov, mali v Sovietskom Zväze svojích zástupcov ako aj svoju mieru samostatnosti v rámci Sovietskeho Zväzu. Čo sa o tej druhej okupovanej časti Bieloruska hovoriť nedalo. To boli tie "menšiny", za ktorých ochráncu sa Stalin ako sám tvrdíš, pasoval. Ak máš na mysli komúnistickým nacionalizmom mňa, tak si vedľa. Jedná sa o Demokratizmus. Ďakujem za zaújmavý rozhovor.
stromovous Už jsou zase vepři. 
Mně se líbila ta alternativa s Napoleonem ve službách Osmanské říše.
doc All generalizations are false, including 
Pořád katastrofa.