Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

El_DiabloReklama
Nebo tady:

A chicagský starosta českého původu Anton (Antonín) Čermák věděl, co z toho plyne. Když město v podstatě zbankrotovalo, řekl zákonodárcům státu Illinois: „Než zavřete vývařovny pro nezaměstnané a noclehárny, povolejte armádu.“ Nijak nepřeháněl. Dnes už jsme zapomněli, jak blízko měla Amerika k revoltě. Londýnská pojišťovna Lloyd už delší dobu dělala obrovské obchody, neboť Američané u ní uzavírali pojistky pro případ občanských nepokojů a bouří nezaměstnaných.


Nevím teda, na co by jim ty pojistky byly, kdyby to opravdu vypuklo.
 
Výpisek z knihy:

A když sovětská obchodní společnost Armtorg otiskla v newyorských novinách inzerát, že hledá odborníky na práci v SSSR, hlásilo se 350 lidí denně.
 
Kdo by ji vedl nevim, předpokládám, že by se někdo našel. Asi by s Moskvou neměl nic společného.

Někteří z těch, co se tou dobou zabývají, říkají, že to bylo o chloupek. Jestli se v USA tenkrát dělo dělo to, co popisujou třeba v téhle knížce, tak se nedivím:

http://tutok.sk/download/Den_kdy_dosly_prachy.pdf
 
ertegun botův mulťák 
Ale abych si nenechal ujít příležitost porozprávět s moudrým člověkem - když si zafantazírujeme, nádherným vůdcem vítězné revoluce v USA by byl samozřejmě Trockij.
ertegun botův mulťák 
Ale abych si nenechal ujít příležitost porozprávět s moudrým člověkem - když si zafantazírujeme, nádherným vůdcem vítězné revoluce v USA by byl samozřejmě Trockij.
ertegun botův mulťák 
Tohle zní hrozně zajímavě. Kdo by ji vedl? Jestli si správně pamatuji, komunisté neměli nikdy silnou pozici a nezmohli se na mnoho ani během krize. Jejich největší akcí byla asi demonstrace na Mezinárodní den nezaměstnaných v březnu 1930, po které vedení strany skončilo v kriminále a Moskva jim stejně umyla hlavu za zbabělost.
A co by se stalo, kdyby v USA roku 1931(nebo kdy) vypukla revoluce?
 
ertegun botův mulťák 
Vládu mohli převzít legionáři a Masaryk by Kramáře jmenoval guvernérem východní marky.
stromka Happy now, bitch? 
Alternativou mohla být nějaká ruská varianta kemalismu. Kdyby měla prozatímní vláda nějakou silnější charismatickou osobnost. Ale neměla. Kerenskij navíc nedokázal udělat to, co pak udělal Lenin - podepsat děsně nevýhodnou mírovou smlouvu, aby měl prostor na uchopení moci.

Jinak v prozatímní vládě byli i "kadeti", ti chtěli liberální demokracii s tržní ekonomikou, ale neměli skoro žádnou podporu veřejnosti. A to bude v Rusku kterékoli doby ten zásadní problém. Demokracii tam nechce nikdo.
ertegun botův mulťák 
Carský režim skončil už na jaře 1917.
spic už jen wtf 
Těžko soudit, protože tyto politicko-ekonomické revoluce jsou spouštěny společenskými změnami. Tedy, neexistuje-li na světě analogická situace, nelze to moc odhadnout. Carské Rusko není medle demograficky, geograficky ani ekonomicky srovnatelné s žádnou jinou strukturou tehdejší doby.
fricoolinek  
Co by se stalo, kdyby v Rusku neproběhla VŘSR? Pokračoval by carský režim, který by měl k demokracii sice daleko, ale byl by přeijen méně tvrdý než bolševismus? Vyvinula by se v Rusko (částečně) tržní ekonomika, která by umožnila o něco vyšší prosperitu?
 
HejtmanSagner Disciplína vy kluci pitomí musí bejt.  Vox Populi,Vox Dei
Děkuji za info.
Ano, je to první část prvního dílu Zab. Ale dobře upravená a doplněná.
HejtmanSagner Disciplína vy kluci pitomí musí bejt.  Vox Populi,Vox Dei
Jak tomu mám rozumět? Jako, že kniha "1938 Věrni zůstaneme" je stejný text, část z knihy "Žáby v mlíku"?
Dívala jsem se na 1938. Hezky rozděleno a korektura vypadá velmi dobře. Po 30 stranách jsem nenašla chybu...
 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
:-) já nejsem korektor, já se mohu mýlit...
Chipushit: ... korektora s Alzheimrem, který neudrží myšlenku, jestli je ta wermacht nebo ten Wermacht...

No, hlavně by si ten korektor měl všimnout toho chybějícího h. ;-)

Věrni zůstaneme a Pramen
Je to polovina Žab v mlíku.

Honza doufá, že Albatros si dá víc na korektuře záležet a nebude to taková hrůza jako před lety.
Když už má Naše vojsko korektora s Alzheimrem, který neudrží myšlenku, jestli je ta wermacht nebo ten Wermacht, ať si to píše. Jako bři Medkové při překladu HP.

Žáby na prameni mají pěkný rejstřík - i s fotografiemi, hned je to lidštější.

Nejvíc se nám - synovi a mně, líbil konec československých komunistů. Prý se jim chtěl všem pomstít. Snad ho nikdo nebude žalovat...