Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetNové

Spravují:

Misa,
davidfoltynReklamaMáte nějaký dotaz, námět nebo připomínku k aplikaci Actapublica?
Napište a pokusíme se ji vyřešit.

Fórum Rodokmeny, genealogie

Ne, snímky převádíme při přidávání materiálu. Převod do mhtf trvá poměrně dlouho, ale zobrazování potom už je rychlé (zobrazení 1 celého kompletního snímku přes vnitřní síť potom trvá cca 50 ms). Jinde zase třeba rychle přidají materiál, ale pak se snímky milionkrát stále dokola převádějí, zatěžují server, trvá to dlouho a hrozí přetížení ... je asi věc názoru, co je lepší a úspornější :-). Např. zátěž serveru našeho DigiArchivu (1 procesor) je nyní po přestěhování cca 5-10% (cca 2,5 miliónu snímků), většinu vytěžuje databáze.
Vzhledem k tomu, že veškeré funkce importu, exportu a konverze jsou automatizované přes náš DigiDepot, je přidávání materiálu zcela primitivní (nakopírují se data na server a přes webové rozhraní DigiDepotu se zadá příkaz "importuj" ;-) Vše se naimportuje a převede automaticky bez zásahu operátora (o DigiDepotu jsme měli prezentaci na AKM2012). Operátor potom jen přidá přístupová práva.
Zoomify jsem taky koupil za svoje ale abych pravdu řekl tak jsem ho ještě pořádně nestudoval. Obrázky do mhtf převádíte přímo na serveru online při dotazu na snímek?
Zoomify je pěkná věc, ale samo o sobě nestačí. Pokud se použije originální převodník, vychází na 1 snímek několik stovek až tisíc dlaždic a to se staticky nedá na filesystému ustát. Nejmenovaná komerční firma (která od nás použití Zoomify na vícestránkové materiály okopírovala) to generuje dynamicky a musí mít extrémně velkou výstupní cache, aby to vůbec chodilo (převod jinak trvá 7 a více sekund a samozřejmě při velké zátěži to zase server nestíhá). Snad lze použít kontejnerový formát, který Zoomify také nabízí, ale obojí (i prohlížeč) není zadarmo (já komponentu pro prohlížeč také platit ze svého ;-).
To je důvod, proč jsem u nás použil mhtf formát, který jsem navrhl a který vše ukládá do jednoho souboru i s náhledem a info (a pro prohlížení je extrémně rychlý).
Do nové verze bych chtěl použít Zoomify v HTML5 verzi, bude to asi znamenat úpravu souborů na serveru ale řekl bych že to za to stojí.
Ano, u nás se snímky skládají z většího počtu dlaždic. Načítá se jen příslušná část a ještě k tomu se dlaždice načítají paralelně, což samozřejmě velmi urychluje načítání. Rozložit snímek na více částí a potom je načítat sekvenčně po sobě podle mého názoru nemá z hlediska rychlosti valný smysl ve srovnání s jediným celistvým snímkem (u více částí se může jen trochu zvýšit komprese), ale možná mají jinde jiné zkušenosti.
Třeboň i Litoměřice se skládají ještě z mnohem většího počtu fragmentů, ale funguje to jinak - pro náhled se pošle náhledová kvalita a pro detail se pošle vysoká kvalita - ale jen té zvětšené části stránky. Celkově se tak pošle méně dat a je to i rychlejší. AP bohužel kombinuje nevýhody obou přístupů. Ovšem není důležité, jak je to teď, ale jak bude fungovat ten nový připravovaný systém.

Obrázky vcelku posílají Mormoni na https://www.familysearch.org/

monoptalmos Praha, Vysočina 
davitfoltyn - a ještě si zeptat (ač tomu vůbec nerozumím), proč se ten snímek postupně skládá ze šesti částí? To nejde vypustit a list matriky ať se zobrazí až je celý. Vždyť v reálu také vidím list jako celek. Třeboň a Litoměřice se neskládají a fuguje to super. A ještě dotaz - proč se matriky (Praha, Plzeň a Brno) nedělají samostatně díky
Možná by se hodila celková velikost stahovaného souboru aby uživatel viděl kolik musí ještě stáhnout.
monoptalmos Praha, Vysočina 
a nabude to působit rušivě, přeci jenom kolečko se točí a pokud to nejede dost rychle tak to může působit jako červený hadr na býka -
Kolečko + počet stažených kB? To by šlo, třeba na hnědou barvu tak jak je základní barva AP
Indikátor stahování.
Dá se změnit barva indikátoru? Snímky jsou ve většině šedé a indikátor není dost výrazný. Třeba by se hodila zelená.