Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetNové

Spravují:

Misa,
davidfoltynReklamaMáte nějaký dotaz, námět nebo připomínku k aplikaci Actapublica?
Napište a pokusíme se ji vyřešit.

Fórum Rodokmeny, genealogie

V Třeboni to běhá alespoň dostatečně rychle a lze dát něco do pdf, ze kterého se to dá překopat k vlastní úpravě. Kdežto v "hájemství" paní ředitelky si to musím lepit pokoutně. Asi si myslí, že to budeme úspěšně prodávat stránku za 25 Kč. :-)
To máte pravdu, přehlédl. Zkoušel jsem teď matriky 2451, 2453, 2459 a všechny fungují. Problém je v internetové lince na kterou je Actapublica připojená. 50MB je opravdu málo ale zatím nemám žádnou zprávu o tom kdy bude posílena. Vím pouze že "už se na tom pracuje".
(po přečtení takto formulované žádosti se cítím jako za mladých let ve škole, učitelka cesmina vládne tvrdou rukou ;)
Zkusil jsem teď tu 2453 a normálně se načte, pořád Vám to nefunguje?
No Třeboň má ta protistahovací opatření ještě drsnější, než AP. :-(
monoptalmos Praha, Vysočina 
jó, ale tahle ředitelka blokuje krom MZA Brno i dva archivy ve kterých nemá žádné pravomoce. Chtělo by jí klepnout přes prsty. Musí si uvědomit, že svým počínáním může překračovat své pravomoce. Určitě má pani řiditelka MZA nadřízeného a ten nadřízený má zase nadřízeného. O to své místo by mohla klidně přijít. Teď jde o to zda vůbec komunikuje s lidmi a řeší stížnosti. Musí jich chodit do MZA plno.
davidfoltyn
Přehlédl jste můj příspěvek dnes, cca 7 hod, jej? Stále se tu bavíte o problému stahování, ale já chci vědět, jak je možné to, co jsem v příspěvku popsala!
 
Až jednou "poběží" prohlížení matrik jako v jižních Čechách a budu-li hledat jeden zápis, budu listovat rychle a tím to bude vyhodnoceno jako stahování. Docela bych si vyslechl na nějaké poradě paní ředitelku. Mohlo by to být zajímavé. Znám ten typ nepřístupných lidí z bývalé práce. Prostě smutné kino. Ještě že tu je Zámrsk a Třeboň, z kterých by si měli vzít příklad. Jen aby to nedopadlo jako Skarty.
 
Nemohu si pomoci, ale MZA slíbilo, že snímky půjdou stahovat. Je to již několik roků, ale pamatuji si, že nás v MZA na genealogické akci o digitalizaci matrik v archívech jakousi sobotu sedělo hodně a všichni jsme to slyšeli. Někde mám i zápisek z toho, co se povídalo o MZA. Už nevím, jestli mluvila paní ředitelka Smutná anebo ten hoch z oddělení zpracování archiválií, ale řekli, že se obrázky půjdou dát stáhnout v nějaké základní čitelné formě s tím, že obrázky s vyšším rozlišením budou poskytovány za úplatu. Jestli /až/ najdu zpětně ty svoje zápisky, budu vědět přesně, kdo z nich to řekl. B-hužel averze paní ředitelky ke stahování je dost hrozná, stejně jako dříve reagovala nepřiměřeně na jakoukoliv zmínku o mormonech. To, že mormoni něco poskytují zdarma na prohlížení nemůže paní doktorka unést. Pane Foltýne, oceňuji Vaši komunikaci a to, že se vůbec nějaká digitalizace provádí. Stále ale přemýšlím nad tím, zda by pro archív nebylo efektivnější a levnější, kdyby nechali mormony vše nafotit a pak už jen provést zbývající práce. Mormoni by tak sice získali data pro svůj web, ovšem k datům by se snadno a efektivně dostali všichni, i lidé ze zahraničí. Actapublica je spíše pudorpublicus. Často hovořím s přáteli ze zahraničí, kteří se snaží bádat přes MZA, mnoho z nich je dost zklamaných a ptají se stejně jako já ...
 
svejk Čechy  web
Možná se jen paní ředitelka bojí a nechce zbytečné problémy. Také tomu ovšem nerozumím, když tu existuje precedens Zámrsk. Jednoduchý a jistě levnější způsob, archiv má klid, badatelé jsou spokojeni...
powery Jičín, Hradec Králové, Třebíč, Znojmo  web
Je to právě ze strany MZA nelogické, kdyby aplikace na prohlížení umožnila uživatelské indexování, nikdo by matriky bez přidané hodnoty neměl potřebu stahovat a raději by prohlížel přes aplikaci s přidanou hodnotou.
Ono s těmi metadaty je problém v tom, že by musel někdo jednotlivé snímky indexovat. To znamená přečíst a zapsat a je logické, že to MZA odmítá.
Mormoni k indexaci používají dobrovolníky a mají to také softwarově zpracované, včetně kontroly aby nebylo možné zpracovat snímek více lidmi.
Pokud jde o zatížení linky tak tím, že se snímky neukládají do cashe došlo k zatížení navíc. Pokud se potřebuji vrátit na už načtený snímek tak dojde
k novému načítání, prohlížeč ho nemůže načíst z cashe. U matrik bez indexů je to celkem obvyklé, navíc najít v matrice u které neznám strukturu
zápisů konkrétní rok nebo obec se bez načítání spousty snímků než se trefím neobejdu. Myslím si, že úvahy o velkém stahování nejsou namístě, každý
kdo hledá je závislý na tom jak je matrika zapsána. Chování je taky závislé na tom jestli hledám zápisy na 50 snímcích nebo na 500 snímcích.
Se stahováním je to přesně tak jak píšete. Problém (nebo nevím jestli je to zrovna problém) je v tom že paní ředitelka si nepřeje "stahování" stejně tak jako si nepřeje vytěžování metadat k matrikám. (tím je myšleno to že bude možné vyhledávat podle obsahu textu v obrázcích, příklad: Zadám jméno Novák a vyjedou všechny snímky kde se toto jméno vyskytuje). Bohužel tohle přání musím respektovat a v tuto chvíli ho neovlivním. Jak už tu někdo psal, možná pokud napíšete paní ředitelce dopis tak se dozvíte i nějakou relevantní odpověď a důvod.
Už z principu - když si něco můžete prohlédnout, tak to jde i uložit, a když to jde uložit, tak to jde automatizovat => a je z toho stahování. Archivu pak může vadit, když je těch zobrazení za sekundu (minutu) příliš mnoho, protože to vytěžuje servery nebo linku, kromě různých filosoficko-právních důvodů. Dočasné zablokování IP adresy je pak jednou z cest, jak tomu zamezit. Jistě, šlo by to i jinak, ale bylo by to složitější pro obě strany.
monoptalmos Praha, Vysočina 
Děkuji za odpověď pane Foltyne, ale přizním se - moudrý s ní nejsem. Pokud si vedení archivu ať už z jakýchkoli důvodů nepřeje stahování matrik tak to nejde ošetřit tak, aby se stahovat prostě nemohlo a zároveň nikdo nebyl ohrožen zablokováním. Prostě prohlížet na webu matriky jde svobodně, ale stahovat né. Ta blokace IP adres je zbytečná. A když k tomu dojde tak neni protizákoná? Jak můžete někumu blokovat přístup když je to volně na internetu. Proč to tedy archiv dává na internet? Je to asi složité - omlouvám se, ale v IT problematice jsem naprostý laik a je to pro mě tzv. španělská vesnice. Dík za cokoli
10 minut byl jen příklad
Já teda moc děkuji, že s námi komunikujete i o tak ožehavém tématu jako je blokování uživatele podle IP adresy. Ožehavé proto, že blokování IP adres většinou odnese někdo jiný než (pokročilejší) uživatel internetu. Někdo má dynamickou adresu, jiný přistupuje přes anonymní proxy ... no možná tomu rozumíte více než já a víte co děláte ;)

(jo a já si stránky prohlížím mnohem rychleji než jedna za 10 min, pokud se teda načítají rychle)

Proč se braní stahování? Tohle je otázka na paní ředitelku, sám to nevím.
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Cílem je právě, aby o výpisy nepsali, a když už, tak pěkně osolené.
Jen se zeptám proč se brání stahování ( Kromě mylného výkladu níže uvedených pravidel), jaký to má smysl? To se bojí, že se budou matriky prodávat? Jinak ta cena 25,- za stránku je také pěkný nesmysl. Už vidím ty tisíce lidí co si píšou o výpis za tuto cenu. :-(